Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Powell’ın sunumu beklenirken bu sabah risk iştahı nötr. ABD vadelileri yatay bir görüntü sergilerlerken, Asya’da karışık bir görüntü var. Son gelişmelerin ardından (G-20’den geçici ateşkes çıkması, iyi gelen tarım dışı verisi) Fed’den agresif faiz indirim beklentileri azalmıştı. Bu da riskli varlıklar üzerinde baskı yaratmıştı. Sunum iki gün sürecekken, bugünkü konuşmada Powell’ın bu ay sonunda yapılacak toplantı öncesinde 25 baz puan faiz indirimine açık kapı bırakması muhtemel. Bu yöndeki bir işaret piyasada ilk etapta baskı oluşturabilir. Ancak, büyümedeki aşağı yönlü riskler ve enflasyon beklentileri dikkate alındığında Fed’in faiz indirim döngüsüne girme ihtimali söz konusu olası baskının geçici olmasını sağlayabilir. Bu kapsamda, Powell’ın daha az güvercin açıklamalar yapması piyasaları çok bozmayabilir. Halihazırda ABD 10 yıllıkların faizi %2,08’lere kadar çıkarak önümüzdeki toplantıda agresif bir faiz indirimine gidilmeyeceğinin fiyatlamasını yaptığı söylenebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün seans sonuna doğru sert satışla karşılaşan BIST100 endeksi, mayıs ayı sonunda başlayan yükseliş trendini görece yüksek hacimle kırarken; kur, faiz ve CDS tarafındaki görece sakin görüntüye karşın endeks üzerindeki baskı bugün de devam edebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

31 Temmuz’daki Fed faiz kararına yaklaşırken Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün ve yarınki konuşmasına odaklanılmasıyla yeni güne başlıyoruz. Powell, Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde yarı yıl konuşmalarını gerçekleştirecek. ABD’de faizlerin bu yıl hangi miktarda azaltılacağına dikkat kesilmişken, piyasa katılımcıları Powell’ın hangi tonda güvercin olacağını merak etmekte ve açıklamalarından ipucu toplamaya hazırlanmakta. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdamın beklentileri aşması sonrası faiz indirim beklentilerinde belirsizliğin arttığını görüyoruz. Bu yüzden faiz indirim beklentilerini yönlendirmesi açısından Powell’ın açıklamaları önem arz ediyor. ABD 10 yıllıkların faizi, Powell’ın faiz konusundaki değerlendirmelerini 3 haftanın zirvesi olan %2,08’lerde bekliyor. Meksika’da ise Hazine Bakanı’nın istifa ettiğini görüyoruz ve Peso dalgalandıktan sonra şimdilere yatay bir görünümde. 25 Temmuz’daki PPK kararını bekleyen TL varlıkların, dün, önceki günkü kayıplarını toparlama eğiliminde olduğunu gördük. Pazartesi günkü kayıplarını telafi etmeye yönelen TL, dolar endeksindeki güçlenmeye karşın, dün 5,70 seviyesinin altını test etti.

Bugün ayrıca TSİ 21’de Fed toplantı tutanaklarını takip edeceğiz. Diğer yandan, TSİ 20.30’da St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşması bulunmakta. Ayrıca, bugün TSİ 17’de Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunmakta. Kanada Merkez Bankası’nın, %1,75 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması beklenmekte.

  • Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomisinin güçlü olmaya devam ettiğini, hala çok güçlü bir işgücü piyasasının bulunduğunu ve ekonominin sürekli şekilde zayıfladığına inandığı taktirde faiz indirimine katılacağını söyledi. Özetle, şimdilik faiz indirimine ihtiyaç görmüyor.

İngiltere’de perakende satışların zayıf bir görünüm sergileyerek ülke ekonomisine dair endişeleri artırdığını görüyoruz. İkinci çeyrekte İngiltere ekonomisinin Almanya gibi muhtemelen daralması bekleniyor. Bu görüntü altında da İngiltere Merkez Bankası’nın genişleyici tarafta duran Merkez Bankalarına daha da yaklaşabileceği düşünülüyor ve bu durum da dün Sterlini 2 yılın en düşük seviyesine taşıdı. Ülkede yeni başbakan seçiminde sona yaklaşılması ve favorilerden Boris Johnson’ın anlaşmasız Brexit konusunu masada tutması da Sterlini baskılıyor. Bugün ise İngiltere’de TSİ 11.30’da büyüme görünümü hakkında daha net mesajlar verecek olan mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verisini izleyeceğiz. İngiltere’de sanayi üretimi nisanda aylık bazda -%2,7 ile Eylül 2012’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti.

Arka planda ABD-Çin ticaret görüşmelerinden gelebilecek açıklamalar bekleniyor. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD-Çin arasındaki müzakere sürecinin devam etmesine karşın, ABD’nin, Çin ve Meksika’dan yapılan yapısal çelik ithalatı üzerindeki gümrük vergilerini artıracağının gözlenmesi ve Japonya ve Güney Kore arasında ise ihracat sınırı sorunu yaşanması korumacılık politikalarının devam ettiğini gösteriyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Sasa Polyester (SASA, Pozitif): Şirket bugünkü analist ve yatırımcı toplantısı öncesinde 2 yıllık projeksiyon ve 12 yıllık hedeflerini açıklayan bir sunum yayımlamıştır. Buna göre Şirket’in 2019, 2020 ve 2021 ciro hedefleri sırasıyla 786mn USD, 1,5milyar USD ve 1,9 milyar USD’dir. Şirket’in 2018 cirosu 450mn USD idi. Diğer yandan, 2018 yılında 350 bin ton/yıl olan kapasite, 2019’da 700bin ton / yıla çıkması beklenirken, 2020 ve 2021’de kapasitenin 1.365 bin ton / yıla çıkması beklenmektedir. Net kardaki beklenti ise 2019, 2020 ve 2021’de sırasıyla 280mn USD, 202mn USD ve 209mn USD’dir. FAVÖK ise yine aynı dönemler itibariyle 126mn USD, 251mn USD ve 321mn USD’dir. Son olarak, Net Borç / FAVÖK oranında da 2021 – 2022 yıllarında sıfıra yaklaşması beklenmektedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları 2019 yılı Haziran ayına ait trafik verileri yayımlandı. THY’nin yolcu sayısı, yılın 6. ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2’lik artışla 6,6mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 1,2 puanlık artışla %80,3 olarak gerçekleşmiştir. Haziran ayı ile beraber, 2019 yılının ilk 6 aylık verisi tamamlanmıştır. Ocak-Haziran döneminde yolcu sayısı %1,7 azalışla 35,1mn olurken, yolcu doluluk oranı ise 2018’in aynı dönemine göre 0,3 puan düşüş kaydetmiş ve %80,1 olmuştur. Haziran ayı yolcu doluluk oranı İç hatlar’da 4,3 puan, Avrupa’da 1,3 puan, Afrika’da 1,1 puan ve Orta Doğu’da 0,9 puan, yolcu sayısı ise Afrika’da %9,9, Orta Doğu’da %7,6, Avrupa’da %4,1 ve Uzak Doğu’da %2,6 artış göstermiştir. Ayrıca 2018 Haziran ayı sonunda uçak sayısı 326 iken 2019 Haziran ayı sonunda 338 olmuştur.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Nötr): Banka daha önce yaptığı açıklama ile, SPK tarafından 400mn USD veya diğer para birimleri cinsinden muadili tutara kadar, yurtdışında ihraç edilecek borçlanma aracı ihraç başvurusunun uygun bulunduğu kamuoyuna açıklanmış ve SPK onaylı ihraç belgesi kamuoyu ile paylaşılmıştı. Banka tarafından, halihazırda tedavülde bulunan yukarıdaki ihraç limitine ek olarak, 600mn USD veya diğer para birimleri cinsinden muadili tutara kadar bir veya birden fazla tertipte yurtdışında tahvil ihraç edilmesi, ihraçla ilgili gerekli bütün işlemlerin yerine getirilmesi ve ilgili süreçlerin yürütülmesi hususlarında Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır ve bahse konu karar kapsamında yeni bir ihraç belgesi alınması amacıyla Banka tarafından SPK’ya gerekli başvuruda bulunulmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka tarafından yurt içinde, 25 milyar Türk Lirasına kadar, farklı vadelerde, bir veya birden fazla defada Türk Lirası cinsinden finansman bonosu ve/veya tahvili ihraç edilmesi için SPK’ta ve Borsa İstanbul’a başvuruda bulunulmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bireysel Emeklilik Sistemi: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları, sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçları nedeniyle sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekebilecek. TBMM’ye sunulan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda, yurt içi tasarrufların artırılmasına yönelik önemli hedefler yer alıyor. Buna göre, plan döneminde yurt içi tasarrufların artırılması ve artan tasarrufların imalat sanayisindeki öncelikli sektörlere ve üretken alanlardaki yatırımların finansmanına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, uzun vadeli tasarruf yapma eğiliminin güçlendirilmesi ve bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. BES katılımcı sayısı, sistemde kalış süresi ve fon tutarını artıracak şekilde geliştirilecek. Genç kesimde uzun dönemli tasarrufları cazip hale getirecek şekilde BES’teki mevcut devlet destekleri yaşa göre farklılaştırılacak. BES katılımcılarının kısa vadeli nakit ihtiyaçları nedeniyle sistemden çıkışlarının önlenmesi sağlanacak. Bu amaçla sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksu Enerji (AKSUE): Şirketin mali yapısını güçlendirmek ve finansman kaynaklarını çeşitlendirip yatırımlara yönlendirmek amacıyla daha öncede Kamuoyuna açıklanan Yabancı Ortak görüşmelerimiz çerçevesinde, Şirket ile (Niyet Mektubu Kapsamında Hisse Satış sözleşmesi imzalanana kadar İsminin Açıklanmasını istemeyen) Amerikan Menşeli Yatırım Şirketi arasında Tahsisli Hisse Satışı ile alakalı niyet mektubu çerçevesinde görüşmeler devam etmekte olup, sözleşme imzalandığında, detayları Kamuoyu ile paylaşılacaktır.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,86 seviyesinden %23,87 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 81,8 milyar TL ile 71 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 10,8 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, Fed Başkanı Powell’ın Kongre’de yarı yıl sunumu öncesinde dolardaki yükselişin de etkisiyle %2,08 seviyelerinde seyrediyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, küresel çapta risk iştahının azalmasıyla GOÜ para birimlerine yönelik ilginin azalması ve doların güçlenmesine karşın, TL’deki görece yatay seyrin etkisiyle günlük bazda özellikle verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli kısımlarında sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 3 baz puanlık sınırlı artışla %19,15 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 14 baz puanlık sınırlı artışla %17,01 seviyesine yükseldi.

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği ihalede üç aylık bonoda bileşik faiz %22,25, iki yıllık göstergede %19,35, altı yıllık değişken faizli tahvilde dönemsel faiz %9,68 oldu. Hazine, ROT dahil 8,36 milyar TL’si piyasadan, 2,67 milyar TL’si kamudan olmak üzere toplamda 11,03 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine böylece temmuz ayı borçlanma programını tamamlarken, bir önceki ihaleye göre de faizlerin önemli bir şekilde gevşediği görüldü. Bir önceki ihalede iki yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi %22,83, değişken faizli tahvilde dönemsel faiz %9,95 seviyesinde oluşmuştu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin