Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken Asya borsaları ve ABD vadelileri satıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Cuma günü ABD’de açıklanan İstihdam Raporu’nda beklentilerin altında kalan saatlik kazançlardan çok piyasanın güçlü gerçekleşen tarım dışı istihdam rakamını fiyatladığını gözlemledik. Veriyle birlikte Fed’den agresif faiz indirim beklentileri azalırken, Dolar değer kazandı. ABD on yıllık tahvil faizi ise tekrar %2’nin üzerine çıktı. Bu haftanın kritik gelişmesi Fed Başkanı Jerome Powell’ın, çarşamba ve perşembe günkü yarıyıl para politikası ve ekonominin durumu hakkındaki sunumu olacak. Son gelişmelerin ardından Powell’ın yapacağı açıklamalar, bu ayki toplantı öncesinde beklentileri şekillendirebilir. Dolayısıyla, kritik gelişme öncesinde piyasalardaki fiyatlamalar “nötr”e dönebilir. Nitekim, borsa endeksleri değer kaybetse de, Dolar hafif baskı altında. Ons Altın ise dirençli duruyor. Yurtiçi gelişmelere baktığımızda, hafta sonu TCMB ile ilgili görev değişikliği kararı öne çıkan haber akışı idi. Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cuma günü 5,63’ten kapatan Dolar / TL, şu dakikalarda %2 civarında yükselişle 5,75 etrafında hareket ediyor. TL’deki değer kaybının yanı sıra, risk iştahının da zayıf olduğu günde BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Beklentilerden güçlü gerçekleşen ABD tarım dışı istihdam verisi ardından bu hafta dikkatler Fed toplantı tutanakları ve ABD TÜFE verisinde olacak. Fed Başkanı Jerome Powell, çarşamba ve perşembe günü yarı yıl para politikası ve ekonominin durumu hakkında bir sunum gerçekleştirecek. ABD’de tarım dışı istihdamın haziran ayında 160 bin kişi artış beklentisine karşın, 224 bin artışla, beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ardından Fed’den beklenen faiz indirim miktarında azalma olduğunu görüyoruz. Tarım dışı istihdam verisi öncesi piyasa, bu ayki toplantıda, 33 baz puanlık bir faiz indirimi fiyatlarken veri sonrası 27 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisine yöneldi.

Haftaya bugün sakin bir veri gündemiyle başlıyoruz. Haftanın odak noktalarından diğerleri, ECB toplantı tutanakları, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve Çin TÜFE ve dış ticaret rakamları olacak. ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ise bu hafta yeniden başlıyor. İkilinin arasında anlaşmanın sonlanması için net bir takvim henüz bulunmuyor. İran ise, 2015’te uluslararası bir nükleer anlaşma ile belirlenen uranyum zenginleştirme seviyesini artıracaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin kararla TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. Uysal, “Para politikaları araçlarını bağımsız olarak uygulamaya devam edeceğim. Uygulanacak politikalarla ilgili iletişim kanallarını üst düzeyde kullanacağım” dedi.

Yunanistan’da erken seçimi ana muhalefet muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi kazandı. Parti, tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu elde ediyor.

Fed Başkanı’nın konuşmasının yanı sıra özetle bu hafta odaklanacağımız veriler,

  • Çarşamba günü Çin TÜFE, İngiltere ve Kanada Merkez Bankası faiz kararı, Fed toplantı tutanakları,
  • Perşembe günü ABD TÜFE, ECB toplantı tutanaklarının yayınlanması, Türkiye cari işlemler dengesi,
  • Cuma günü Çin dış ticaret rakamları, ABD ÜFE, Türkiye sanayi üretimi açıklanacak.

Nisan ayında yıllık %4 daralan sanayi üretiminin mayıs ayında yıllık %2,5 daralması bekleniyor.  Mayıs ayında öncü göstergelerde aşağı yönlü bir dönüş görmüştük, ancak haziran ayında bunun tersine döndüğünü görüyoruz. Güven endeksi ve imalat PMI verisinde gözlemlediğimiz toparlanma sonrası haziran ayındaki sanayi üretimde yıllık düşüşün daha ivme kaybettiğini gözlemleyebiliriz. Mayıs ayı tarihsel olarak turizm gelirlerinin güçlenmeye başladığı ay. Dolayısıyla turizm gelirlerinin devreye girmesiyle birlikte mayıs ayında cari dengenin 0,3 milyar dolar fazla vermesi bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

TAV Havalimanları (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanlarının Haziran 2019’da hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın hariç tutulduğunda, %5,7 oranında artarak 10 milyona ulaşmıştır. Bu artışta yurtiçinde Antalya Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı’ndaki sırasıyla kaydedilen %13 ve %12’lik artışlar etkili olmuştur. Diğer taraftan Ankara Esenboğa Havalimanında %16’lik daralma kaydedilmiştir. Yurtdışında ise Medine Havalimanı hariç tüm havalimanlarında artış kaydedilirken, Tunus ve Gürcistan Havalimanları yolcu sayıları sırasıyla  %28 ve %17’lik artışlarla Haziran ayındaki artışa en olumlu katkıyı sağlamıştır.

TAV’ın Ocak- Haziran dönemi hizmet verdiği yolcu sayısı ise Antalya Havalimanı dahil ve İstanbul Atatürk Havalimanı hariç %32 oranında artarak 38,3mn olmuştur. İstanbul Atatürk Havalimanı, kapandığı tarih olan 6 Nisan’a kadar dahil edildiğinde ise yolcu sayısı 54,3 milyondur. (Bir önceki yılın aynı döneminde Atatürk Havalimanı dahil 66,7 milyon idi).

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka tarafından, farklı vadelerde bir veya birden fazla defada, yurt içinde TL cinsinden, azami 5 yıl vadeli toplam 25 milyar TL nominal değerli ihraç limiti dahilinde finansman bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmesi kapsamında BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiği duyurulmuştur.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Vade başlangıç tarihi 5 Temmuz 2019 olmak üzere nitelikli yatırımcılara 63 gün vadeli 95,4mn  TL nominal değerli finansman bonosu ihraç edilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre haziranda otomotiv ihracatı yüzde 14 düşüşle 2,2 milyar dolar oldu. Haziranda tüm ana ürün gruplarında düşüş yaşanırken, Fransa yüzde 45 artış oranıyla en fazla ihracat yapılan ülke konumuna yükseldi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, haziran ayı performansında uzun bayram tatili nedeniyle geçen yılın haziran ayına göre iki işgünü eksik çalışılmasının temel etken olduğunu söyledi. Çelik, “Yılın ilk yarısında Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 850 milyon doları aştı. Bununla birlikte haziranda parite kaynaklı kayıp, önceki aylara göre daha düşük oldu. Yılın ilk yarısında ihracat ortalamasında ise 2,5 milyar dolar seviyesini yakaladık” diye konuştu. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Safkar EgeSoğutmacılık (SAFKR): Şirket, Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. ile 8,5 m Sultan LF tipi araçların klimatize edilmesi için anlaşma sağlanmış olup, seri üretim için sevkiyatlara başlandığını bildirmiştir.

Egeli&Co Enerji Yatırımları (EGCEY): Şirketin bağlı ortaklığı EGC Enerji Çözümleri A.Ş., %100 hissesine sahip olduğu Efe Jeneratör Satış Kiralama Ve Servis Hizmetleri A.Ş. (“Efe Jeneratör”) ile Efe Jeneratör’ün tüm aktif ve pasiflerini aynen devir almak suretiyle birleşme işleminin 04/07/2019 tarihinde tescil olduğunu şirkete bildirmiştir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,89 seviyesinden %23,87 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 81,4 milyar TL ile 71 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 14 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü %1,94 seviyesinden işlem görmeye başlarken, ABD’de beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından, Fed’in agresif faiz indirimi yapma ihtimalinin azalmasıyla artışa geçerek %2,04 seviyesine kadar yükseldi. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi şu sıralarda ise, %2,02 seviyelerinde seyrediyor.

Avrupa tarafında ise, özellikle Almanya’nın 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi geçen hafta içerisinde -%0,409 seviyesine kadar sarkarak tarihi düşük seviyesini yenilemişti. Böylece, Almanya’da 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi ilk kez Avrupa Merkez Bankası’nın -%0,40 seviyesindeki mevduat faizinin altına gerilemişti. Almanya 10 yıllıkların faizi, haftalık kapanışı -%0,36 seviyesinden yaptı.

Yurtiçi tahvil piyasasında, haftalık bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 70 baz puanlık düşüşle %18,98 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 52 baz puanlık düşüşle %16,21 seviyesine geriledi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin