Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (07.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk işlem gününde risk iştahı nötr. Bu hafta başlayacak ABD – Çin üst düzey görüşmeleri öncesinde, Çin tarafının geniş kapsamlı bir anlaşmaya isteksiz olduğuna yönelik haber akışı ABD vadelilerinde bir miktar kar satışına yol açtığını gözlemliyoruz. ABD borsaları cuma günü %1,4 civarında değer kazanmışlardı. Hong Kong ve Çin borsalarının kapalı kalmaya devam ettiği günde Yuan %0,3 oranında değer kaybediyor. Diğer Asya borsalarında ise hafif alıcılı bir görüntü var. Öte yandan, geçen hafta ABD’den gelen zayıf verilerin ardından Fed’den faiz indirim beklentileri yüksek seviyede kalmaya devam ediyor. Ancak, Powell şimdilik proaktif bir Fed sinyali vermiyor. Veri takvimi açısından görece sakin haftada ticaret görüşmeleri dışında Powell’ın açıklamaları da yakından izlenecekken, Dolar bu sabah küresel çapta yatay bir görüntü sergilemekte. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise haftaya karışık bir görüntüyle başlarlarken, TL hafif baskı altında. Güvenli Bölge kapsamında Suriye’nin kuzeyine olası bir operasyon, piyasada yakından izlenen öncelikli konular arasında. ABD’nin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyonu desteklemeyeceğini ve bu ülkenin operasyona dahil olmayacağını açıklaması bu sabah öne çıkan haber akışı. Geçen hafta negatif ayrışan BIST100 endeksi, gerek ABD vadelilerindeki kısmi baskı gerekse de TL’deki görüntü nedeniyle haftaya hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

BU 3’LÜ İLE İSTEDİĞİNİZ ANALİZİ “ÜCRETSİZ” YAPABİLİR, YATIRIMDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRSİNİZ!

MAKROEKONOMİ

10 Ekim’de başlayacak ABD-Çin üst düzey ticaret görüşmelerinin odak noktasında kalmasıyla haftaya başlıyoruz. Çinli yetkililerin, Trump’ın geniş çaplı ticaret anlaşmasını kabul etmek konusunda isteksiz oldukları yönünde haber akışı dikkat çekerken, Çin ve Hong Kong borsaları bugün tatil. Hong Kong’da protestolar artarak sürüyor. İngiltere’de muhalefet partileri, bugün Başbakan Johnson tarafından meclise yeniden getirilmesi beklenen 15 Ekim’de erken seçime gidilmesi önerisini reddetme konusunda anlaştılar. Portekiz genel seçimlerini ise son 4 yıldır azınlık hükümetiyle iktidarda olan Sosyalist Parti (PS) kazandı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında ise veri takvimi sakin.

ECB ve Fed toplantı tutanakları ve Fed Başkanı’nın konuşması bu haftanın öne çıkan diğer başlıkları. Cuma günü de konuşan Fed Başkanı, düşük enflasyon ve düşük faizlerin Fed’e faiz indirimi için az alan bıraktığını söyledi.
Geçtiğimiz hafta beklentilerden zayıf açıklanan ABD imalat ve hizmet sektörü PMI verilerine karşın, ABD tarım dışı istihdamın beklentilerin hafif altında kaldığını görüyoruz. Hem işsizlik oranının 50 yılın en düşük seviyelerine yakın olması hem de istihdamın beklentilerden çok sapmamasıyla durgunluk endişelerinin kısmen hafiflediğini görüyoruz. Ancak verinin ılımlı gelmesi, Fed’den bu yılın geri kalanındaki faiz indirimi olasılığını da masada tutuyor. Tarım dışı istihdam öncesi Fed’in bu ayki toplantısında faiz indirimine gitmesi %85 olasılığında görünürken, veri sonrası olasılık sadece %81’e geriledi.

Yurtiçinde bugün TSİ 17’de eylül ayına ait Hazine nakit dengesi açıklanacak. Yurtdışında TSİ 11.30’da Euro Bölgesi tüketici güven endeksi açıklanacak.

  • Bugün TSİ 17.20’de Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin konuşması bulunuyor. Öte yandan, TSİ 16’da İsrail Merkez Bankası’nın, %0,25 seviyesindeki politika faiz oranını sabit tutması beklenmekte.

Bugünkü Almanya fabrika siparişleri ardından yarın Almanya sanayi üretimini izleyeceğiz. Çin’de de yarın hizmet PMI verisi açıklanacak. Salı günü ABD ÜFE rakamlarını izledikten sonra perşembe günü ABD TÜFE rakamları piyasanın odağında olacak. Haftanın en dikkat çekici gelişmesi ise Fed’in bu yıl ikinci kez faiz indirimine gittiği toplantının tutanakları olacak. Çarşamba günü açıklanacak tutanaklarda küresel risklere bakış ve olası faiz indirimlerine yönelik ipucular aranacak. Ayrıca salı ve çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması bulunuyor. ECB İcra Kurulu’nun Alman üyesi Sabine Lautenschlaeger, tahvil alım programının yenilenmesine karşı çıkarak geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. Neticede ECB’de bazı üyelerin varlık alım programına karşı çıktığı gözlenirken, perşembe günü açıklanacak ECB tutanaklarında varlık alım programına yönelik detaylar dikkat çekici olabilir. Yurtiçinde haftanın en önemli verisi ise cuma gününde açıklanacak ağustos ayına ilişkin cari işlemler dengesi olacak.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): HSBC Bank’dan 20mn ABD Doları tutarında kredi kullanılmasına, ilk 6 ay anapara ödemesiz, kalan tutarın aylık dönemlerle 54 eşit taksitle geri ödenmesine, son vade tarihinde (altmışıncı ödeme) 6mn ABD Doları tutarında balon ödeme yapılmasına ve ilgili şartları düzenleyecek Genel Kredi sözleşmesi imzalanmasına, Şirket’in maliki bulunduğu Üsküdar, İstanbul adresinde bulunan Akasya AVM üzerinde Banka lehine, serbest dereceden istifade hakkı tanınmak sureti ile 4. derece 1.sırada USD 25mn’luk üst limit ipoteği tesis edilmesine ve bu kapsamda Şirket ile Banka arasında ipotek sözleşmesi akdedilmesine karar verilmiştir.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket portföyündeki projelere ait, 2019 yılı 3. çeyrek (01.07.2019-30.09.2019) dönemine ilişkin satış rakamları aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir.

Eskişehir Panorama Plus Projesi’nde, toplamda 325 m² satılabilir alana sahip, 1 adet bağımsız bölüm, tapu devri ile KDV hariç 750bin TL tutarla satılmıştır.

Bizimtepe Aydos Projesi’nde (Halk GYO – Vakıf GYO Adi Ortaklığı %50-%50), toplamda 475 m² satılabilir alana sahip, toplamda 3 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 2,3mn TL tutarla satılmış olup, bu satışın 2 adedi ön ödemeli konut satış sözleşmesi ile 1 adedi ise tapu devri ile yapılmıştır.

Erzurum Şehristan Projesi’nde (Halk GYO – Erkonut Adi Ortaklığı %50-%50), toplamda 31,1bin m² satılabilir alana sahip, 191 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 61,3mn TL tutarla satılmış olup, bu satışın 176 adedi ön ödemeli konut satış sözleşmesi ile 15 adedi ise tapu devri ile yapılmıştır. (Sözkonusu satışlardan, KDV hariç 56,4mnTL tutarlı, 176 adet bağımsız bölüm, Erkonut A.Ş.’ye yapılan satışlardır.)

2020’DE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER İÇİN TIKLAYIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama %20 zam yapıldığını açıkladı. Zamların 7 Ekim’den itibaren geçerli olacağı belirtildi. Kaynak: Dünya

Yatırım: OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri geçen yıl Japon taşımacılık şirketi NHK Line ile kurduğu ortaklık kapsamında 110mn USD yatırım ile inşa edeceği Ro-Ro limanı için iki Japon bankasından kredi aldı. OYAK Port olarak adlandırılacak otomotiv odaklı liman için alınan kredinin toplam boyutu belirtilmedi. Ancak yatırım için gereken kredinin 44mn USD’lik bölümünün Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), bir bölümünün de Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) tarafından sağlandığı ifade edildi. Limanın 2020 yılında tamamlanacağını belirtildi. Yarımca’da kurulacak liman 539 metre rıhtım uzunluğuna sahip olacak ve yılda 780bin araç elleçleyecek. (Kaynak: Reuters)

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Batısöke Çimento (BSOKE, Nötr): 07.10.2019 tarihine kadar duruş bildiriminde bulunulan 1.fırının revizyon çalışmaları tamamlanmış olup, yeterli klinker stokunun bulunması ve piyasa koşulları nedeniyle fırın duruşu 31.10.2019 tarihine kadar uzatılmıştır.  Çimento üretim ve satışlarının bu duruştan etkilenmeyeceği duyurulmuştur.

Batıçim (BTCIM, Nötr): 07.10.2019 tarihine kadar duruş bildiriminde bulunulan 2.fırının revizyon çalışmaları tamamlanmış olup, yeterli klinker stokunun bulunması ve piyasa koşulları nedeniyle fırın duruşu 31.10.2019 tarihine kadar uzatılmıştır.  Çimento üretim ve satışlarının bu duruştan etkilenmeyeceği duyurulmuştur.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket’in portföyünde yer alan ve Aktay Otel İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilmekte olan Ela Quality Resort Hotel’in (Otel) kiralaması 01.01.2020 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde işletme modeli çerçevesinde gerçekleştirilecek olup, buna göre; Otel’in ciro tutarı üzerinden %5 ve GOP (Brüt faaliyet karı) tutarı üzerinden %1,2 oranında işletmeci payı hesaplanacak, toplam GOP tutarından işletmeci payı indirildikten sonra kalacak bakiye ise Şirkete gelir payı olarak verilecektir. Ayrıca, garanti tutar olarak Şirket’in gelir payının yıllık bazda 7,5mn Euro+KDV’den düşük olamayacağı, ancak yıl sonlarında düzenlenen değerleme raporlarında tespit edilecek ekspertiz kira değerinin garanti tutardan yüksek çıkması halinde, garanti tutar olarak ekspertiz değerinin esas alınacağı kararlaştırılmıştır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,32 seviyesinden %16,17 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 34,1 milyar TL ile 23 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 11,1 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, bu haftaki ABD-Çin üst düzey ticaret görüşmeleri öncesi bugün %1,52 seviyelerinde ve cuma günkü seviyelerine yakın seyrediyor.

Bono ve tahvil piyasasında geçtiğimiz hafta enflasyon verisi takip edildi. Gerek TL’deki ılımlı seyir gerekse enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesiyle tahvil faizlerinde düşüş sürdü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 55 baz puanlık düşüşle %13,58 seviyesine ve 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 42 baz puanlık düşüşle %13,67 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 12 baz puanlık düşüşle %13,81 seviyesine geriledi.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin