Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (06.12.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel çapta ticaret gelişmeleri ana gündem maddesi olmaya devam ederken, bir süredir ilk faz ticaret görüşmelerinin anlaşmaya sonuçlanabileceğini fiyatlayan borsalar, çok güçlü olmasa da, genel olarak iyimserliğini koruyorlar. Bugün ABD’de açıklanacak kasım ayı İstihdam Raporu öncesinde ABD vadelileri ve Asya’da hafif olumlu bir görüntü var. İstihdam Raporunda, beklentilere yakın veya beklentilerin hafif üzerinde bir tarım dışı (beklenti 190bin kişilik artış) verisi ve beklentilere yakın veya zayıf bir saatlik ücretler (beklenti aylık %0,3) hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke piyasaları için en iyi senaryo olarak duruyor. Bu hafta ABD’de açıklanan veriler bir miktar beklentilerin altında kalırlarken, Avrupa’daki veriler biraz daha iyiydi. Bu kapsamda da İstihdam Raporu öncesinde EURUSD’nin 1,11 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını izliyoruz. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, TL’deki sakinlik devam ederken, oynaklık görece düşük seviyelerde. CDS ise tekrar yönünü aşağıya çevirirken, BIST100 endeksi değer kazanmaya devam ederek dün sınırlı da olsa pozitif ayrıştı. Ara ara kar satışları görülse de, azalan jeopolitik riskler ve büyüme hikayesiyle TL varlıklara yönelik olumlu algıda bir değişiklik gözlenmiyor. Dolayısıyla, endekste olası kar satışları sınırlı kalmaya devam edebilir ve alım iştahı sürebilir.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın, ek gümrük vergilerini uygulamayabileceğine yönelik spekülasyonlar ile ABD işsizlik maaşı başvurularının 7 ayın en düşük seviyesine inmesinden sonra dün ABD borsalarının sınırlı artıda kapandığını gözlemledik. Trump’ın ”görüşmeler gayet iyi gidiyor” demesiyle risk iştahı yükselse de Çin ve ABD’nin tarımsal ürün alımının miktarı konusunda uzlaşamadıklarına yönelik haber kazanımları sınırlamakta.

Bugün Asya borsaları da tarım dışı istihdam öncesi ve ABD’nin 156 milyar dolarlık Çin ürününe ek tarife uygulanacağını belirttiği 15 Aralık tarihi yaklaşırken ticaret müzakerelerine yönelik haber akışının takip edilmesiyle ılımlı bir seyir izlemekte. USD/TL kuru, dar banttaki hareketini dün de sürdürse de petrol fiyatlarındaki hareketlilik TL’de dün sınırlı baskı oluşturdu.

Bugün TSİ 16.30’da ABD’de kasım ayına ilişkin tarım dışı istihdam değişimi verisi ve TSİ 10’da Almanya’da yılın dördüncü çeyreğine ilişkin ipucu verecek ekim ayına ilişkin sanayi üretimi izlenecek. Rusya öncülüğünde OPEC+ bugün toplanarak arz kısıntısı hakkında karara varmaya çalışacaklar. Yurtiçinde ise Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi ile TSİ 17.30’da kasım ayına ilişkin hazine nakit dengesi verisi beklenmekte.

  • ABD’de çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdamın, 140 bin kişi artış beklenirken 67 bin kişi seviyesiyle son 5 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmesinin ardından gözler bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Tarım dışı istihdam geçen ay beklentilerin üstünde 128.000 artmıştı. General Motors’daki grevin sona ermesinin de etkisiyle beklenti 190.000 gelmesi yönünde. İşsizlik oranının kasımda  %3,6 seviyesinde gerçekleşerek yatay seyretmesi beklenmekte. Ortalama saatlik kazançların ise aylık olarak ılımlı bir şekilde %0,3 artması öngörülmekte.
  • Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesini gece yarısından hemen sonra yapması bekleniyor. Moody’s, son olarak bu yıl haziran ayında Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürmüş ve not görünümünü negatifte tutmuştu. Kurum, kasım ayında ise Türkiye ekonomisinde toparlanma sinyalleri görüldüğünü belirterek, Türkiye’nin 2019 yılını daralarak değil, %0,2 ile büyüyerek tamamlayacağı tahminini paylaşmıştı. Türkiye’nin kredi notunu B1 olarak koruması, görünümün ise Negatif’ten Durağana yükseltilmesi öngörülüyor.
  • Suudi Arabistan ve Rusya’nın enerji bakanlarının da bulunduğu bakanlar toplantısında, günde 1,2 milyon varil olan petrol arz kısıntısının 500.000 varil daha artırılması yönünde tavsiye kararına varıldığı görülüyor. Yeni uzlaşıda, Mart 2020’de sona erecek arz kesintisinin haziran veya 2020 sonuna kadar uzatılması beklenmekte. Ancak bu arz kısıntısına karşın gelecek yıl, hem ABD’nin hem de OPEC üyesi olmayan Brezilya ve Norveç’in daha fazla petrol üretmesi bekleniyor.

Yurtiçi tarafta ise, dün TCMB’nin 2020 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu takip edildi.

  • TCMB Para Politikası Kurulu toplantı sayısını 2020 yılı için 12’ye yükseltilirken, zorunlu karşılık uygulamasını da ince ayar bir araç olarak kullanmaya devam edecek. TCMB toplantı sayısının artırılması ise değişen koşullara göre Merkez Bankası’nın adım atmasında yardımcı olabilecek bir unsur. Aşağıdaki tabloda önde gelen gelişmiş ülke Merkez Bankalarının 2020 yılındaki toplantı tarihlerine de yer verdik. Özellikle çeyreksel olarak baktığımızda TCMB toplantı tarihlerinin, Fed toplantıları sonrasına denk geldiğini görmekteyiz.
  • 2020 yılında reeskont kredisi kullanımının 28 milyar dolar civarında gerçekleşeceği, reeskont kredilerinin TCMB döviz rezervlerine katkısının, 26 milyar dolar civarında olacağının öngörüldüğü belirtildi.
  • Swap piyasasındaki işlemlere devam edileceği belirtilirken, para politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve finansal istikrarın desteklenmesi amaçlarıyla bankalara sağlanan ROM imkânının kademeli olarak azaltılmasına devam edilebileceği öngörüldü.

Dün Hindistan Merkez Bankası’nın politika faizini %4,90 seviyesine çekmesi beklenirken, banka faizi %5,15 seviyesinde sabit bıraktı. Banka 2020 GSYH büyüme beklentisini de %6,1’den %5’e çekti.

Almanya fabrika siparişleri ekimde aylık olarak %0,4 artması beklenirken %0,4 düştü. Datada dikkat çeken noktalardan biri ihracat siparişlerinin %1,5 artarken, iç  siparişlerin aylık %5,5 düşmesiydi. Ticari gerilimler ve otomobil endüstrisindeki sıkıntılar Alman ekonomisini zorlamaya devam ediyor.

Euro Bölgesi ilk tahmine göre değişmeyerek 3.çeyrekte %0,2 büyüdü. Yıllık büyüme %1,2 olurken, büyümeye, hanehalkı harcamaları %0,3 ile en büyük katkıyı yaparken sermaye yatırımları ve hükümet harcamaları %0,1’er katkı yaptı.  Bu arada ekimde bölgenin perakende satışları, bu yılın en keskin düşüşünü gerçekleştirerek %0,6 düştü ve tüketici harcamalarının baskıda olabileceğine işaret etti.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Anadolu Efes, Özgörkey Holding ve bir Cutrale şirketi olan Burlingtown LLP, Burlingtown LLP’nin AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş’de (Anadolu Etap, Şirket) sahip olduğu %39,7 oranındaki hissenin her bir ortağın kendi hissesi oranında satın alımı için 04.12.2019 tarihinde bir hisse alım sözleşmesi imzalamışlardır. Bugün gerçekleşen hisse devrini takiben Anadolu Efes ve Özgörkey Holding’in Anadolu Etap’ta sırasıyla %39,7 ve %20,6 olan mevcut hissedarlık oranları, sırasıyla %65,8 ve %34,2 seviyesine yükselmiştir. Anadolu Etap, 2009 yılında Anadolu Efes, Özgörkey Holding ve Burlingtown LLP arasında şirketlerin eşit paya sahip olduğu bir ortak girişim şeklinde kurulmuştur. Cutrale’nin, küresel ticaretindeki önceliklendirme ve stratejik portföy optimizasyonu sonrasında Anadolu Etap’taki hisselerini devretme kararı almış, ortak girişimin diğer iki ortağı olan Anadolu Efes ve Özgörkey Holding de mevcut hissedar sözleşmesinden doğan haklarını kullanarak Burlingtown LLP’nin hisselerini satın almaya karar vermişlerdir.

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): OverseasBechtel, Inc. ileEnka İnşaat’ın eşit paylara sahip olduğu Bechtel ENKA UK Limited 05.12.2019 tarihinde Sırbistan’da, Sırbistan Devleti adına İnşaat, Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı ile Morava Koridor Otoyol Projesi’nin tasarım ve inşaatına ilişkin anlaşma imzalamıştır. Toplam 112 kilometre ve 745mn EUR tutarlı proje 2023 yılının sonunda tamamlanacaktır. Hisse dün %0,69 yükseliş kaydetmiştir.

Sasa Polyester (SASA, Nötr):Yönetim Kurulu, Şirketin kayıtlı sermaye tavanının 1,5 milyar TL artırılarak 1,5 milyar TL’den 3 milyar TL’ ye yükseltilmesine, geçerlilik tarihinin 2019-2023 yılları olarak güncellenmesine, SPK ile T.C. Ticaret Bakanlığı nezdinde gerekli izinlerin alınmasına ve ilk Genel Kurul’da pay sahiplerinin onayına sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ’nin Denizli ve Aydın illerinde kurulması planlanan Kızıldere IV Jeotermal Elektrik Santrali’nin önlisansının süresinin 54 aydan 72 aya çıkarılması için EPDK’ya başvuru yapılmıştır.

Ziraat Bankası: Banka Yönetim Kurulu tarafından yurtiçinde, farklı vadelerde Türk Lirası cinsinden, bir veya birden fazla ihraç yoluyla, 12,5 Milyar Türk Lirası’na kadar tutarda finansman bonosu ve/veya tahvil, 2,5 Milyar Türk Lirası’na kadar tutarda çeşitli göstergelere dayalı yapılandırılmış borçlanma araçları ve 2,5 Milyar Türk Lirasına kadar tutarda altın cinsinden kıymetli maden bonoları dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmaksızın toplamda 17,5 Milyar TL tutarında her nevi borçlanma aracının ihraç edilmesi ile ilgili gerekli bütün işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlük Makamı yetkili kılınmıştır.

Ayrıca yurtdışında, halka arz edilmeksizin, bir veya birden fazla ihraç yoluyla gerçekleştirilecek, toplamda azami 4 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar, tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma araçları ihraç edilmesi, ihraç süreci kapsamında BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması ve diğer işlemlerin yürütülmesi hususlarında Genel Müdürlük Makamı yetkili kılınmıştır.

Banka Yönetim Kurulu tarafından yurtdışında, 1,5 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutara kadar, farklı tür ve vadelerde yabancı para veya Türk Lirası cinsinden, bir veya birden fazla ihraç yoluyla Banka portföyünde yer alan kredilerin teminat olarak kullanılacağı SPK mevzuatına uyumlu Varlık Teminatlı Menkul Kıymet(VTMK) ve/veya İpotek Teminatlı Menkul Kıymet(İTMK) ve/veya benzeri türden borçlanma araçlarının ihraç edilmesi, ihraç süreci BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması, ilgili sözleşmelerin imzalanması, diğer işlemlerin yürütülmesi hususlarında Genel Müdürlük Makamı yetkili kılınmıştır.

Son olarak yurtiçinde 5 milyar Türk Lirası tutara kadar, farklı tür ve vadelerde Türk Lirası cinsinden, bir veya birden fazla ihraç yoluyla Banka portföyünde yer alan kredilerin teminat olarak kullanılacağı SPK mevzuatına uyumlu Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK) ve/veya İpotek Teminatlı Menkul Kıymet(İTMK) ve/veya benzeri türden borçlanma araçlarının ihraç edilmesi, ihraç süreci kapsamında BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması, ilgili sözleşmelerin imzalanması, diğer işlemlerin yürütülmesi hususlarında Genel Müdürlük Makamı yetkili kılınmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bloomberg News’in konuya yakın kaynaklara dayandığını belirttiği haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların sorunlu şirketlerdeki kredilerinin nasıl sınıflandıracağı konusundaki kuraları hafifletti. Haberde, bunun bankaların portföylerine daha fazla performans dışı krediler eklenmesinin önlenmesine yardımcı olacağı ifade edildi.

Borsa İstanbul: Papilon Güvenlik’in (PAPIL) payları, 06/12/2019 (bugün) tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazarı’nda işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Teknoloji, BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı, BIST Bilişim, BIST Ankara ve BIST Halka Arz endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 32,5mn, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %23 olarak dikkate alınacaktır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Orge Enerji (ORGE): Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi’nde, Genel Elektrik İşleri’ne yönelik 478.907,67 EUR+KDV ve 1.077.881,69 TL+KDV tutarındaki ilave iş teklifine ilişkin olarak, işveren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya açıklanmıştı. Bahsi geçen sözleşmenin imza süreci tamamlanmıştır. Böylece Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi’nde toplam sözleşme büyüklüğü 5.306.257,90 EUR+KDV ve 2.750.549,32 TL+KDV tutarına ulaşmıştır. İşin 150 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

San-el Mühendislik Elektrik Taahhüt (SANEL): Şirket ile ana tedarikçileri , Industrial C&S HungaryKft , ABB Industrial Solutions (Bielsko – Biala) Sp.Z.o.o, ABB Electrification Solutions, S.L.U, GE ZenithControls,Inc, IndustrialConnections& Solutions LLC ve  Türkiye temsilcisi General Elektrik Ticaret ve Servis A.Ş arasında yapılan müzakereler neticesinde  2,2mn USD olan cari borcu 715 bin USD’ye indirilmiştir.  Söz konusu yeni tutar, Aralık 2019 – Ocak 2020 – Şubat 2020 – ve Mart 2020 tarihlerinde olmak üzere 178.750 USD olarak  4 eşit taksitte ödenecektir. Bu Kapsam da 1,5mn USD tutarında bir meblağ Şirket lehine avantaj sağlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,78 seviyesinden %13,70 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 33,4 milyar TL ile 24 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 10,4 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,77 seviyesinden işlem görmeye başlarken, bugün sabah saatlerinde risk iştahındaki ılımlı seviyelerle %1,80 seviyelerinde bulunuyor.

OPEC+ ülkelerinin Rusya’nın öncülüğünde son on yılın en büyük petrol arz kısıntısını gerçekleştirme konusunda anlaşmaya yaklaştıklarına yönelik gelen haber akışlarıyla petrol fiyatlarının dalgalanması sonucunda TL’nin sınırlı baskı altında kaldığını gözlemledik. Bu gelişmeler ışığında 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 10 baz puanlık artışla %12,18, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 4 baz puanlık sınırlı artışla %12,36 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN