Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (06.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD ve Çin’in ticaret müzakereleri kapsamında önümüzdeki ay görüşeceği haberinin ardından risk iştahında yaşanan pozitif görüntü, ABD’de iyi gelen makro verilerin ardından devam ediyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde de alıcılı. Asya tarafında da iyimserlik hakim. Bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve TSİ 19.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkan gelişmeler. Büyüme endişelerinin ortasında saatlik ücretlerden çok piyasa tarım dışı verisi (beklenti 160bin) ve işsizlik oranına (beklenti %3,7) odaklanabilir. Saatlik ücretler (beklenti aylık %0,3) verisi bu sefer ikinci planda kalabilir. Olası fiyatlamalara baktığımızda, 100bin altındaki bir veri 50 baz puan indirim fiyatlamasına neden olabilir ki böyle bir durumda Dolar negatif, hisse senetleri pozitif etkilenebilirler. Diğer yandan, 200bin üzerindeki bir artışta Dolar pozitif etkilenebilecekken, hisse senetleri sınırlı baskı altında kalabilirler. Beklentilere yakın bir veri ise Dolar için sınırlı pozitif, hisse senetleri için nötr olabilir. Veriden 4 saat sonra konuşacak Powell’ın, yaşanan son gelişmelerin (ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi, PMI’lar ve tarım dışı) ardından vereceği mesajlar önemli olacak. Bu gelişmeler öncesinde, risk iştahındaki olumlu görüntüyle birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah hafif alıcılı. Dün negatif ayrışan TL ise yatay bir görüntü sergilerken, Dolar / TL 5,70’in hafif altında. Dün dalgalı bir seyir izleyen ancak günü hafif de olsa artıda kapatmayı başaran BIST100 endeksi ise olumlu risk ortamında güne artıda başlayabilir.

BU 3’LÜ İLE İSTEDİĞİNİZ ANALİZİ “ÜCRETSİZ” YAPABİLİR, YATIRIMDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRSİNİZ!

MAKROEKONOMİ

ABD’de dün beklentilerden güçlü açıklanan ekonomik verilerin ardından risk iştahının canlılığını koruduğunu gözlemledik. Asya borsalarında ise bugün benzer alıcılı görüntünün sürdüğüne şahit oluyoruz.

  • ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi dün ADP özel sektör istihdamın beklentilerden güçlü ve 4 ayın en yükseğine çıktığı gözlenirken, ISM hizmet endeksi de şubat ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ayrıca ülkede fabrika siparişleri de temmuz ayında beklentileri aştı.

Fed bölgesel başkanları arasında faiz indirimi konusunda fikir birliği gözlenmezken, eylül ortasındaki FOMC toplantısındaki politika adımına ışık tutması açısından bugün TSİ 19.30’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması izlenecek.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve ortalama saatlik ücretler açıklanacak.

  • ABD’de tarım dışı istihdam, mayısta 62 bin kişi seviyesine kadar gerilemenin ardından, haziranda 193 bin kişi ve temmuzda ise 164 bin kişi artmıştı. Tarım dışı istihdam son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi bu yılın ocak ayında 312 bin kişi seviyesiyle ve en düşük seviyeyi ise bu yılın şubat ayında 56 bin kişi seviyesiyle görmüştü. Tarım dışı istihdamın, ağustosta ise hafif gerileyerek 160 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.
  • İşsizlik oranının, ağustosta değişmeyerek yaklaşık 50 yılın en düşük seviyelerine yakın %3,7 seviyesinde yatay seyretmesi beklenmekte. Ücretlerde ise ılımlı seyir devam ediyor.

Brexit temalı gündem ise sürüyor. Bu seferde İngiltere’de hükümetin, erken seçim teklifini pazartesi günü ikinci kez parlamentoya sunacağı gözleniyor.

  • Avam Kamarasında yapılan oylamada Başbakan Johnson’ın ülkeyi 15 Ekim’de erken seçime götürmeyi öngören teklifi 65 hayır oyuna karşı 298 evet oyu almış, ancak 650 üyeli parlamentodan geçmesi için gereken 3’te 2’lik çoğunluğa erişememişti. Muhalifler ise, erken seçime desteğini, anlaşmasız Brexit’i önleyecek tasarının yasalaşması koşuluna bağlamıştı. Bu kapsamda, Brexit’i önleyecek tasarının pazartesi günü yasalaşması ve yürürlüğe girmesi durumunda muhaliflerin, hükümetin erken seçim teklifine destek vermesi olasılığı bulunuyor, ancak muhalifler, seçim tarihi için kasım ayını işaret ediyor.

Bugün TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyüme verileri açıklanacak.

Bugün ayrıca TSİ 13.30’da Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunmakta. Rusya Merkez Bankası’nın, politika faiz oranını 25 baz puanlık düşüşle %7 seviyesine çekmesi beklenmekte.

  • Öte yandan, İsveç Merkez Bankası dün beklentilerle uyumlu olarak politika faizini değiştirmeyerek -%0,25’te sabit bıraktı. Banka parasal teşvikleri geri çekme planına sadık kalacağını açıklasa da bunu daha yavaş bir hızla gerçekleştireceğini belirtti.
  • Ukrayna Merkez Bankası ise, beklenildiği gibi dün 50 baz puan indirime giderek politika faiz oranını %17’den %16,50’ye çekti.

Yurtiçi tarafta ise bugün TSİ 17.30’da ağustos ayına ilişkin Hazine nakit bütçe dengesi verisi takip edilecek. Hazine nakit dengesi, temmuzda 4,1 milyar lira fazla vererek, bu yılın ocak ayından bu yana ikinci fazlasını vermişti. Muhtemelen, temmuz ayına benzer şekilde, TCMB transferinin katkısıyla ağustos ayında da ılımlı bir rakam görebiliriz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Şirket’in borsada işlem gören ortaklıkların Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurulmuştur. Bu çerçevede, Süleyman Kamil Yazıcı’nın 1.193.898 adet, Fazilet Yazıcı’nın 3.130.628 adet, Gülten Yazıcı’nın 3.125.645 adet, Gülşen Yazıcı’nın 3.079.865 adet, Nilgün Yazıcı’nın 3.171.803 adet ve Hülya Elmalıoğlu’nun 3.045.940 adet AGHOL paylarının borsada işlem görebilen nitelikteki paylara çevrimi sonrasında mevzuat tarafından öngörülen takvime uygun olarak en yakın tarihte, özel emir yöntemiyle, SKY Serbest Özel Fon’a satılmasının planlandığı ifade edilmiştir. Sözkonusu işlemlerin gerçekleşmesi halinde, yukarıda belirtilen kişilerin AGHOL’de sahip oldukları direkt ve dolaylı toplam %30,3805 oranındaki nihai pay oranı değişikliğe uğramayacaktır.

Garanti Bankası (GARAN, Nötr): 7 milyar TL tutara kadar, Katkı Sermaye hesaplamasına dahil edilecek, yurt içinde, TL cinsinden farklı tutar, vade ve faizlerde, tertipler halinde nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle sermaye benzeri (katkı sermaye) borçlanma aracı ihraç edilmesi için SPK’ya başvuruda bulunulmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): SPK, THY’nin 2 milyar dolara kadar tahvil ihraç başvurusunu onayladı. Kaynak: Bloomberg

Ziraat Katılım: Banka, Ortak Yatırımlar çerçevesinde Yönetim Kurulu Kararı ile tanımlanan limit çalışmalarına istinaden, 29.08.2019 tarihli özel durum açıklaması ile Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %57,88’ini temsil eden 16.878.507 TL nominal değerli paylarını 69.458.876,54 TL’den satın almak üzere Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ile Pay Devir Sözleşmesi imzalamış olan Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.’ye (kısaca “Sürmegöz Tekstil”) %50 pay oranında ortak olmuş ve bahse konu ortaklık Sürmegöz Tekstil’in 05.09.2019 tarihli genel kurulunda onaylanmıştır. Aynı tarihli genel kurulunda Sürmegöz Tekstil’in çıkarılmış sermayesinin 50.000 TL’den 20.000.000 TL’ye nakden artırılması kararlaştırılmış olup, Bankanın %50 pay oranı çerçevesinde sermayenin artırılan kısmında payına düşen 9.975.000 TL’nin 2.500.000 TL’lik kısmını nakden ödemiş, kalan kısmı ise 24 ay içerisinde ödemek üzere taahhüt etmiştir.

2020’DE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER İÇİN TIKLAYIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Ekonomi yönetimi, konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, bankalardan, bazı doğalgaz çevrim santrallerine kullandırdıkları kredilerin tahsili gecikmiş alacak (TGA) olarak sınıflandırmasını istiyor. Böylece bankaların krediler için daha fazla karşılık ayırmaları gerekecek. İsimlerinin yayınlanmasını istemeyen kaynaklar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aralarında öğretim üyelerinin de olduğu bir danışmanlar grubu kurduğunu, bu danışmanların bankaları konu hakkında bilgilendirdiğini söyledi. Kaynaklara göre bankaların kredilerin bir kısmını yılsonuna kadar TGA olarak sınıflandırmasının sağlanması hedefleniyor. Kaynak: Bloomberg

Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneğinden (TÇÜD) yapılan açıklamaya göre, ham çelik üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre %10,6 azalarak 2,9 milyon ton oldu. Ocak-temmuz döneminde ise üretim %10,2 azalışla 19,9 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Savunma: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından havacılık ve uzay sektöründe son 5 yılda sabit yatırım tutarı 4 milyar 520 milyon lirayı bulan 41 projeye yatırım teşvik belgesi verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin son dönemde havacılık ve uzay alanındaki çalışmaları hız kazanırken, bu sektörlerde hayata geçirilmesi planlanan yatırımlara dikkat çekici miktarda teşvik sağlandı. 2014-2018 döneminde enerji, hizmetler, imalat, madencilik ve tarım sektörlerinde toplam 26 bin 450 proje için teşvik belgesi düzenlendi. Bu kapsamda, toplam 614 milyar 982 milyon liralık sabit yatırım yapılması ve 911 bin 789 kişiye istihdam sağlanması öngörüldü. Bu dönemde hava ve uzay taşıtları imalatıyla tarifesiz hava yolu ve uzay taşımacılığı alanlarındaki yatırımlara yönelik sağlanan teşvikler de yoğun şekilde devam etti. Kaynak: Dünya

KİŞİSEL YATIRIM TERCİHİNİZE GÖRE SİZE UYGUN HİSSELERİ ANINDA “ÜCRETSİZ” BULUN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İttifak Holding (ITTFH, Sınırlı Pozitif): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile 22.05.2019 tarihli özel durum açıklamasının devamı olarak 69,4mn TL ve 3,5mn Euro tutarlı banka kredileri 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, CEMAS.E ve QNBFB.E paylarında 06/09/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/09/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında CEMAS.E ve QNBFB.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 20/09/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,58 seviyesinden %19,60 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 56,7 milyar TL ile 48 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 8,7 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, risk iştahının desteğiyle %1,60 seviyelerine yaklaşıyor ve sabah saatlerinde %1,58’lerde bulunuyor.

Gelecek haftaki PPK toplantısı öncesi kısa vadeli kağıtların faizinde düşüş sürüyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 18 baz puanlık düşüşle %15,63 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 13 baz puanlık sınırlı artışla %15,49 seviyesine yükseldi.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin