Borsa İstanbul’dan Ödüllü Sanal Portföy Yarışması 5 Ekim’de Başlıyor!

Borsa İstanbul’dan Ödüllü Sanal Portföy Yarışması

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) tarafından, VİOP’ta işlem yapmanın ve türev ürünler kullanılarak portföy yönetmenin tecrübe edilmesi amacıyla 4. kez düzenlenen VİOP Sanal Portföy Yarışması 5 Ekim – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“VİOPS Sanal Portföy Yarışması”na http://viops.borsaistanbul.com adresinden kayıt yaptıran katılımcılar, daha önceki yarışmalarda olduğu gibi VİOPS olarak adlandırılan web tabanlı türev işlem platformu simülasyonunda VİOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini alıp satabilecek ve portföy performanslarını ölçebileceklerdir.

VİOP’ta işlem yapmanın tecrübe edilebileceği yarışmada, gün içerisinde emir veya işlem sayısı kısıtı olmadan sınırsız sayıda emir verilebilecek. Yarışmada hali hazırda piyasada kullanılan işlem sonrası teminatlandırma yöntemine (SPAN) benzer şekilde simülasyona özel geliştirilen bir teminatlandırma yöntemi uygulanacak.

Yarışmanın Birincisi Singapur’a Gidecek

Her katılımcı 100.000 TL sanal portföy ile işlemlere başlayacak. Yarışma süresince en fazla kar elde eden 3 katılımcıya ve ilk 3 sıra içinde yer almaması halinde ayrıca en fazla kar eden bir üniversite öğrencisine ödül verilecek.

Yarışmanın birincisi Aralık 2015’te Singapur’da düzenlenecek FIA Asia Derivatives Conference fuarına ulaşım ve konaklama masrafları dahil katılım hakkı elde edecek. İkinci ve üçüncü ise Tablet PC sahibi olacak.

Borsa İstanbul VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır’ın katılımıyla yarışma dönemi içinde düzenlenecek programlarla yarışmacıların portföylerinin değerlendirmesi yapılarak sonuçlar kamuoyuna açıklanacak.

Borsa İstanbul VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır, yarışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yatırımcılar, bu yarışmayla, teorik bilgilerini gerçek fiyatlarla deneme imkanına sahip olacaklar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir