Borsa İstanbul Yabancı İşlemleri Kasım 2017

Muammer Demir – 05.12.2017

Borsa İstanbul tarafından dün, yayımlanan rapora göre yabancı yatırımcılar, 2017 yılı Kasım ayında yaklaşık 12,047 milyar dolar alış ve 12,225 milyar dolar satış işlemi gerçekleştirdiği açıklandı. Yabancı yatırımcılar Kasım ayında yaklaşık 178,2 milyon dolar net satış işlemi gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcılar Kasım ayında toplam işlem hacmi yaklaşık 24,272 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yabancı yatırımcılar 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde 91,482 milyar dolar alış işlemi gerçekleştirirken 89,874 milyar dolar satış işlemi gerçekleştirdiği görülüyor. 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde yabancı yatırımcılar yaklaşık net 1,608 milyar dolar alış işlemi gerçekleştirdikleri görülmekte. 2017 yılı Kasım ayında yabancı yatırımcıların en çok alım yaptıkları ilk beş pay senedi, THYAO, TCELL, PETKM, KCHOL ve TAVHL olurken en çok satım yaptıkları ilk beş pay senedi ASELS, ISCTR, HALKB, EKGYO ve AKBNK olduğu görülüyor.

SONUÇ

2016 yılı toplam yabancı girişi yaklaşık net alım rakamı 613 Milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2017 yılı Kasım ayı yabancı işlemleri verileri ile birlikte, Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı işlemlerinde net satımın açıklanan verilere göre,3.aya taşındığı görülüyor. Yılbaşından bu yana dolar bazında endeksin yaklaşık yüzde 24 oranında değer kazandığı görülürken Kasım ayında dolar bazında endeksin yaklaşık yüzde 8,75 değer kaybettiği gözüküyor. Kasım ayında yabancı yatırımcılar takas payı yüzde 65,68 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. Endeksin, 6 Kasım tarihinde yeni zirve seviyesi olan 115.093 seviyeleri civarını test ettiği fakat ayı 104.000 seviyesi biraz altında 103.984 puandan tamamladığını gördük. Özellikle, ABD’de vize krizi ile başlayan süreç ile birlikte ABD’de devam eden dava sürecinin, endeks fiyatlamaları açısından risk iştahında bozulmalara neden olduğu görülürken Kasım ayı içerisinde yurtiçinde açıklanan enflasyon rakamında yukarı yönlü ivmelenme, döviz kuru, tahvil getirileri ve CDS risk priminin eğilimi endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görüldü. Diğer taraftan, yurtiçinde artan büyüme beklentisi ve TCMB tarafında atılan adımların olumlu yansımaları endekste Kasım ayı içerisinde yaşanan geri çekilmeleri bir miktar sınırladığı görülüyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin