Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD borsalarında yüksek oynaklık dün de devam etti. Bir önceki gün yaşanan sert yükselişin ardından dün gün içerisinde %3’e varan geri çekilmeler yaşandı; ancak kapanışlar pozitif bölgede gerçekleşti. Bu sabah ise ABD vadeliler ve Asya’da (Japonya hariç) hafif de olsa alıcılı görüntü var. Birkaç gündür ABD endekslerinde yaşanan hareketler teknik olarak kısa vadeli dip çalışmasını işaretleri olabilir. Hafta başında tam olarak 200 haftalık hareketli ortalamasından (basit) tepki ile karşılaşan S&P500 endeksi haftayı haftalık ortalamasının üzerinde kapatmaya hazırlanıyor. Diğer yandan, ABD on yıllık tahvil faizinin %2,80’nin üzerine çıkamaması ve Ons Altın’ın dirençli durması temkinli modun korunduğuna işaret ediyor. ABD on yıllık tahvil faizinin %2,80’nin üzerine çıkması borsalardaki baskıyı bir miktar daha hafifletebilir. Dün gün içerisinde negatife dönen küresel piyasalarla beraber baskı altında kalan BIST100 endeksi, bugün borsalardaki toparlanma ile beraber güne %0,3 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Teknik olarak, dünkü en düşük seviyenin de geçtiği 90.750 civarındaki destek önemli gözüküyor. Endekste baskının sürmesi ve söz konusu seviyesinin altına yaşanabilecek bir sarkma 200 haftalık ortalamanın geçtiği 89.750 seviyesini tekrar gündeme getirebilir. Endeksin, 90.750 desteğinin üzerinde tutunması durumunda 91.400 ve 92.100 sıralı dirençler.

MAKROEKONOMİ

Haftayı sakin bir veri gündemiyle sonlandırmaya hazırlanıyoruz. Bugün TSİ 17.45’te aralık ayına ait ABD Chicago Satın Alma yöneticileri endeksi açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’te kasım ayına ait askıda konut satış verileri izlenecek.

Gelecek hafta ise veri gündemi oldukça yoğun. İstihdam ve PMI verileri haftanın en dikkatle izlenecek gelişmeleri olacak.

Haftaya,

Yurtiçinde,

  • Pazartesi günü, kasım ayına ait dış ticaret dengesi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma stratejisi açıklanacak.
  • Çarşamba günü aralık ayına ait imalat PMI paylaşılacak.
  • Perşembe günü yurtiçinde aralık ayına ait TÜFE verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,78 düşüş kaydetmesi, yıllık bazda %21,6 seviyesinden %20,6’ya gerilemesi bekleniyor.

Yurtdışında,

  • Pazartesi günü Çin imalat ve hizmet PMI,
  • Çarşamba günü Çin Caixin imalat PMI, Euro Bölgesi ülkeleri PMI, ABD imalat PMI,
  • Perşembe günü ABD ISM imalat, ADP özel sektör istihdam,
  • Cuma günü ABD tarım dışı istihdam, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması, Çin Caixin hizmet PMI ve Euro Bölgesi TÜFE ile hizmet PMI verileri açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Banka’nın kanuni takip müşterilerine ilişkin 242,1mn TL tutarındaki nakdi alacakları satılmıştır/temlik edilmiştir.
Çelebi (CLEBI, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu, 27 Aralık 2018 tarihinde, Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde mukim %99,9 oranında iştirakinin bulunduğu 23,9mn Hint Rupisi ödenmiş sermayeli Celebi Airport Services India Private Limited’in (”CASI”) Hindistan’da stratejik büyüme planları çerçevesinde yapmayı öngördüğü yatırımların ve artan faaliyetlerinin finansmanı için ihtiyaç duyduğu 79,9mn Hint Rupisi tutarındaki özkaynağın, Hindistan’da tabi olunan yasal mevzuat dahilinde primli sermaye artışı yapmak suretiyle karşılanmasına, bu çerçevede; Çelebi Hava tarafından toplam 79,8mn Hint Rupisi (yaklaşık 1mn EUR) ödenmesine ve Hindistan’da tabi olunan ilgili mevzuat uyarınca Şirketin sahip olduğu %99,9 oranındaki ortaklık payının korunmasına, bu hususta Çelebi Hava tarafından yapılması gerekli bilcümle iş ve işlemlerin yapılmasına, mevcudun oybirliğiyle karar vermiştir.

Koza Altın İşletmeleri (KOZAL Sınırlı Pozitif), Gübre Fabrikaları T.A.Ş (GUBRF, Sınırlı Negatif): Bilecik ili Söğüt ilçesi Kızılsaray köyünde bulunan maden sahası ile ilgili olarak Koza Altın İşletmeleri A.Ş.(KOZAL) ile Gübre Fabrikaları A.Ş.(GUBRF) arasındaki 02.07.2007 tarihli rödovans sözleşmesinden kaynaklanan davanın 27.12.2018 tarihli duruşmasında davanın kabulü ile taraflar arasında tanzim edilen 02.07.2017 tarihli rödevans hesaplaması başlıklı sözleşmenin iptaline, davaya ve sözleşmeye konu Bilecik ili, Söğüt ilçesi, Kızılsaray köyündeki maden işletme sahasından davalı Koza Altın İşletmeleri A.Ş (KOZAL) tahliyesine, davalı Gübre Fabrikaları T. A.Ş.(GUBRF)’ye teslimine ve işletme ruhsatlarının davacı Gübre Fabrikaları A.Ş.(GUBRF) adına tescili istemli talebin idari bir tasarruf olması sebebiyle REDDİNE karar verilmiştir. Karar davalı ve davacı taraflara tebliğden itibaren 2 hafta içerisinde bölge adliye mahkemesi istisnaf yolu açık olmak üzere karara bağlanmıştır. Haber sonrası KOZAL hisseleri dün günü %2,6 oranında artıda kaparken, GUBRF hisseleri ise %2,6 oranında kayıpla kapamıştır.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket ortaklarından Ahmet AKBALIK şirket sermayesinin %0,48’ine denk gelen 1.192.391 nominal bedelli B Grubu kapalı hamiline yazılı paylarını, Ürfi AKBALIK ise şirket sermayesinin %0,26’sına denk gelen 655.782 nominal bedelli B Grubu kapalı hamiline yazılı paylarını Özak Global Holding A.Ş.’ye devretmiştir. Devir sonrasında Ahmet AKBALIK’ın Şirket sermayesindeki payı 118.046.750,98 nominal bedel ile %47,2, Ürfi AKBALIK’ın Şirket sermayesindeki payı 64.922.413,74 nominal bedel ile %26 ve ÖZAK GLOBAL HOLDİNG A.Ş.’nin Şirket sermayesindeki payı 1.848.173 nominal bedel ile %0,7 olmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı’nda yeni seferlere başlayacaklarını duyurdu. Ekşi, Twitter’da yaptığı açıklamada, “İstanbul Havalimanı’nda yeni seferlerimizi açıyoruz. Mevcut uçuş noktalarımıza ilave olarak, yurt dışına (izinleri temin ederek) Moskova, Paris, Londra, Frankfurt, Münih, Kuveyt, Tiflis, Aşkaabat; yurt içine Diyarbakır, Kayseri, Hatay seferlerimizi kısa sürede satışa açıyoruz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Reuters

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) mali bünye değerlendirme çalışmaları tamamlandı. Yapılan açıklamada, ihtiyati yaklaşım ve varsayımlar çerçevesinde, bankaların olası aktif kompozisyonlarında yapacakları değişikliklerin etkileri göz ardı edildiğinde, gelecek yıl içerisinde bankacılık sektöründe kredilerin takibe dönüşüm oranının %6’ya yükselebileceğinin, sermaye yeterlilik rasyosunun ise %15,5’e gerileyebileceğinin tahmin edildiği bildirildi. BDDK, bankacılık sektörünün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri yönetebilecek seviyede olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Savunma: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı 2 saat sürdü. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, kara, deniz ve hava sistemlerine yönelik araç, gereç ve mühimmat konularında kararlar alındı. Kaynak: Dünya

Turizm: Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) dış hat yolcularından 1 Ocak 2019 itibarıyla yolcu başına alınacak 3 euro güvenlik ücretinin 1.5 euroya düşürülmesine karar verildiğini duyurdu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, dış hat yolcularından 1 Ocak 2019 itibarıyla yolcu başına 3 euro güvenlik ücreti alınacağını duyurmuştu. Kaynak: Reuters

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fibabanka: Banka kredi dosyalarından kanuni takibe intikal etmiş 153,5mn TL kredi alacağı tüm teminatlarıyla birlikte Gelecek Varlık Yönetim A.Ş.’ne devredilmiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 99 milyar TL’de sabit kaldı. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Dün %2,80’lere yakın güne başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi, akşam saatlerinde %2,73 seviyesine kadar gevşedi. Cuma günü sabahında ise %2,77’lerde seyretmekte. Piyasaların dalgalı bir görünümde seyretmesi artan ve azalan risk iştahıyla ABD 10 yıllıklarına satım veya alım yönlü yansımakta. Nitekim hisse senedi piyasalarındaki oynaklığı gösteren VIX-korku endeksi de bu hafta dalgalı ve yukarı yönlü bir seyir izledi. ABD 10 yıllıkların faizi, 2018 yılını, geçtiğimiz senenin sonuna göre 40 baz puan artış civarında sonlandırmaya hazırlanıyor.  Fed ise 2018 yılında 4 kez 25 baz puanlık artışa gitti.

Yurtiçi bono piyasasını küresel tatillerin etkisiyle sakin bir şekilde sonlandırmaya hazırlanıyoruz. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, günü 6 baz puan düşüşle %16,61 seviyesinden sonlandırdı. Haftalık değişim de 5 baz puanlık düşüş yönünde oldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin