Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD borsalarında satışlar dün de devam etti.  Önümüzdeki dönemde büyümeye yönelik endişelerin gündemde olduğu ortamda, ABD iç siyasetindeki gelişmeler borsalara sert satışlar getiriyor. Dün ABD borsalarında %3’e yaklaşan düşüşlerin ardından bugün Asya da satıcılı seyrediyor.  ABD on yıllık tahvil faizi %2,74’e gerilerken, oynaklık endeksi VIX 30 seviyesinin üzerinde. Brent petrolde de %6’ya varan düşüşler yaşanıyor.  Her ne kadar petroldeki düşüş yurtiçi piyasalar için olumlu olsa da küresel çapta yaşanan satış dalgasının negatif etkileri görülebilir. TL de bu sabah  zayıf bir görüntü sergilerken BIST100 endeksi  %0,5 – %1 aralığında satıcılı bir görüntüyle güne başlayabilir. Bugün ABD ve Avrupa piyasaları Noel tatili sebebiyle kapalı olacak. Dolayısıyla, likidite düşük kalmaya devam edebilir. Dün BIST100’de 3,2milyar TL işlem hacmi (son bir aylık ortalama işlem hacmi  5,6 milyar TL) gerçekleşmişti.

MAKROEKONOMİ

Noel tatili ile birlikte bugün birçok ülkede piyasalar kapalı bulunmakta, bu yüzden bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Tarihsel olarak küresel piyasalar Noel rallisine alışkın iken ABD borsaları dün %3’e yaklaşan düşüşle tarihinin en kötü Noel arifesini geçirdi. Tatil dönemine karşın Trump ise tweetlerine ara vermiyor. ABD Hazine Bakanının piyasaları yatıştırmaya çabalamasına rağmen Fed’in faiz artışlarını eleştirmeyi sürdüren Trump, ABD ekonomisi için tek sorunun Fed olduğunu söyledi. Fed’in güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamadığını belirten Trump, Fed yetkililerinin piyasalara dair bir hisleri olmadığı söyledi. Trump’ın eleştirilerini sürdürmesi halinde ise Fed Başkanı Powell’ın görevini sürdürüp sürdürmeyeceğine yönelik endişeler daha da artabilir ve piyasalardaki risk iştahını olumsuz etkileyebilir.

OPEC başkanından, petrol üretiminde ekstra arz kısıntısının gelebileceğine yönelik sözlü yönlendirme görmemize rağmen petrol fiyatları zayıf işlem hacmiyle birlikte keskin düşüşünü sürdürüyor. Brent petrolün varil fiyatı, dün %6’yı aşan düşüşle günü sonlandırdı.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Negatif): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 09 Ağustos 2018 tarihinde imzalandığı duyurulan 900.mn TL ve 430mn ABD Doları tutarlı Elektronik Harp Tedarik Sözleşmesi, ilgili Proje için oluşturulan ASELSAN-TUSAŞ İş Ortaklığı’na devredilmiştir. Sözleşme, maliyet artı kâr modeliyle yürütülecek olup, ASELSAN-TUSAŞ İş Ortaklığı’na devredilen Sözleşme’nin yukarıda belirtilen tutarı içindeki ASELSAN payının yaklaşık %38 oranında gerçekleşmesi öngörülmektedir. Garanti dönemi dâhil tüm teslimatlar 2027 yılına kadar tamamlanacaktır.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr)  1980 yılında kurulmuş ve halen 33.150.000 adet B grubu hissesi Şirkete ait olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş. (Emlak Planlama ,EPP) nin TC. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na  (TOKİ) ait  31.850.000 adet A grubu hissesi 141.120.000 TL bedel üzerinden Şirket tarafından satın alınmasına karar verilmiştir.  Söz konusu satın alma işlemine ait hisse bedeli, daha önce T.C. Toplu Konut İdare Başkanlığı’ndan satın alınan Antalya Muratpaşa arsasının  iadesi neticesinde  doğan Şirket alacağından mahsup edilerek ödenmiştir.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla, Borsa İstanbul’da işlem gören bağlı ortaklıklardan Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif), Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Pozitif) , İş Finansal Kiralama (ISFIN, Sınırlı Pozitif), İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif)  ve İş Yatırım Menkul Değerler’in (ISMEN, Sınırlı Pozitif) paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 250 mn TL ile sınırlı olması kaydıyla şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2019 yıl sonuna kadar Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

8 Kasım 2018 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

5 Kasım 2018 Tarihli İş GYO Raporumuz için tıklayınız…

31 Ekim 2018 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bugünden geçerli olmak üzere benzinin pompa fiyatında litre başına 27.7 kuruş, motorinin litresinde ise 28.6 kuruş indirim olacağını söyledi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş GYO (DGGYO, Nötr): Doğuş GYO Credit Europe Bank NV ile 100mn EUR tutarında bir kredi sözleşmesi ile teminat sözleşmeleri imzalanmasına karar verdi. 2025 vadeli kredi ilk 2 yıl %5 sabit, üçüncü yıldan itibaren Euribor+%5 değişken faiz oranlı; vade sonunda 66,5mn EUR balon ödemeli olacak.

Ege Seramik (EGSER, Nötr): Şirkete, Türkiye İşçi Sendikası (Çimse-İş) tarafından 10/12/2018 tarihinde tebellüğ edilen, 01/01/2019-31/12/2020 tarihleri arasında geçerli olacak Toplu İş Sözleşmesi Teklifi ile ilgili İşçi Sendikası ile ilk toplantı 24/12/2018 tarihinde İzmir’de yapılmıştır.

ICBC Turkey Bank (ICBCT): ICBC Turkey ana hissedarı Industrialand Commercial Bank of China’dan 300mn USD tutarında sermaye benzeri kredi sağlamak ve yasal onaylar için BDDK’ya başvurulması konusunda genel müdürlüğe yetki verdi. Sermaye benzeri kredinin 10 yıl vadeli ve beşinci yıldan sonra geri ödenebilir şekilde olacağı ifade edildi.

Dyo Boya Fabrikaları (DYOBY): Şirketin %100 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı DyoAfricaPaintsAndVarnishes’in bugün gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısında tasfiye edilmesine karar verildiği açıklanmıştır.

Fibabanka (FBBNK):Bankanın kredi dosyalarından kanuni takibe intikal etmiş 24,2mn TL kredi alacağı tüm teminatlarıyla birlikte Efes Varlık Yönetim A.Ş.’ne temlik edilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, BRMEN.E, DENIZ.E, MERKO.E payları 25/12/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 08/01/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,03 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 104 milyar TL’den 106 milyar TL’ye yükselirken; fonlamanın 2 milyar TL’lik kısmı koridorun üst bandından sağlandı, geri kalanının tamamı haftalık repodan karşılandı.

Tatil nedeniyle bugün ABD 10 yıllık tahvil faizinde işlem geçmiyor. Dün güne %2,80 seviyelerinden başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi, risk iştahının azalmasıyla birlikte kapanışı %2,73 seviyesinden yaptı.

Noel tatili nedeniyle küresel anlamda işlem hacminin daralması, TL varlıklarda da kendini gösteriyor. Yatay bir kapanış yapan USD/TL kuru ile birlikte bono piyasasında faizlerde de sakin bir seyir gözlendi. 10 yıllık TL gösterge tahvilde bileşik faiz, 8 baz puan düşüş kaydederek günü %16,66 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin