Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta FED toplantısının ardından ABD borsalarında sert satışlar gözlendi. Yaşanan satışların ardından S&P500 endeksi 2.417 seviyesinden haftayı tamamlarken, kapanış 200 haftalık hareketli ortalaması (üssel) olan 2.388 seviyesine yakın gerçekleşti. Önemli sayılabilecek teknik seviyenin üzerinde tepki yükselişleri gündeme gelebilir ki Cuma günü ABD on yıllık tahvil faizinde geri çekilme sınırlı gerçekleşti. Bu sabah da ABD vadelilerde %0,5 – %0,7 aralığında alıcılı bir görüntü var. Asya ise karışık. Suriye’de jeopolitik risklerin azalabileceğine yönelik haber akışı ve ABD ile olan ilişkilerde ilerleme kaydedilmeye devam edilmesiyle emsallerine göre yaklaşık %5 oranında daha iyi bir performans sergileyen BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle güne başlayabilir ve 93.100 seviyesini hedefleyebilir. Bugün Noel arifesi nedeniyle Almanya ve Japonya’da piyasalar kapalı olurken, bazı önemli piyasalarda da erken kapanış olacak.

MAKROEKONOMİ

Yurtdışında yeni yıl öncesi tatil süreci başlıyor ve Noel tatili nedeniyle kısa sürecek haftaya sakin bir veri takvimiyle başlıyoruz. Trump’ın, son faiz artırım kararı nedeniyle Fed başkanı Powell’ı görevden almayı düşündüğünün görülmesi ve ABD’de federal hükümetin kısmen ve geçici olarak kapanmasıyla risk iştahındaki zayıflıkla haftaya başlanıyor. Bu arada Trump yönetiminin Powell’ın görevden alınmayacağına dair piyasaları telkin etmeye çalıştığı görülüyor.

ABD’de bugün TSİ 15.30’da kasım ayına ait Chicago Fed Ulusal Aktivite endeksi açıklanacak.

Genel olarak bu hafta,

  • Salı günü birçok ülke tatilde. Çarşamba günü yurtiçinde aralık ayına ait reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. ABD’de ekim ayına ait konut verileri izlenecek.
  • Perşembe günü Çin sanayi karları günün öne çıkan gelişmelerden. ABD’de Conference Board tüketici güven endeksi ve yeni konut satışları izlenecek.
  • Cuma günü de yurtiçinde ekonomik güven endeksi ve gelen turist sayısı takip edilecek. Almanya’da TÜFE, Japonya’da işsizlik oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. ABD’de Chicago Satın Alma Yöneticileri endeksi ve askıda konut satışları paylaşılacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr), Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr), İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr), Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Ojer Telekomünikasyon’un (OTAŞ) sahibi olduğu ve mevcut kredilerinin teminatını oluşturmak amacıyla kredi verenlere rehin verilen Türk Telekomünikasyon’un (Türk Telekom) %55 hissesine denk gelen 192,5 milyar adet A grubu paylar, kredi verenler tarafından kurulan özel amaçlı şirket Levent Yapılandırma Yönetimi (LYY) tarafından resmi olarak devralındı. Türk Telekom hisselerinin LYY’ye devrine ilişkin olarak, zorunlu pay alım teklifinden muaf olunabilmesini teminen LYY tarafından SPK’ya başvuruda bulunulacak. Levent Yapılandırma Yönetimi’ne Akbank tarafından %35,5598, Garanti Bankası’nca %22,1265 ve İş Bankası’nca %11,5972 oranlarında iştirak edildi.

25 Ekim 2018 Akbank Raporumuz için tıklayınız…

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

8 Kasım 2018 İş Bankası Bankası Raporumuz için tıklayınız…

9 Kasım 2018 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): İştirak yapısının sadeleştirilmesi ve operasyonel maliyetlerin azaltılması amacıyla, paylarının %100’üne sahip olduğu gayrifaal durumdaki bağlı ortaklığı Anadolu Termik Santralleri Elektrik Üretim A.Ş.’ni kolaylaştırılmış birleşme yöntemiyle kayıtlı değerleri üzerinden külliyen devir almak suretiyle bu şirketle birleşmesine ve birleşme işlemlerine 30.09.2018 tarihli mali tabloların esas alınmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Ayrıca, bağlı ortaklıklarından Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş.’de sahip olduğu hisselerin %13,51 lik kısmının sözkonusu şirketteki mevcut ortağı Paravani Energy B.V.’ye toplam 10mn USD bedel ile satış işlemleri sözkonusu tutarın 20.12.2018 tarihinde nakden ve defaten tahsil edilmesi suretiyle tamamlanmıştır. Işlem neticesinde Anadolu Kafkasya’daki pay %89,19’dan %75,68’e inmiştir.

Petkim Petrokimya: (PETKM, Öneri “AL”, Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Petkim’in  “B” olan kredi notunu teyit ederken, görünümü de durağan olarak korudu. Kaynak: Bloomberg

6 Kasım 2018 Tarihli Petkim Raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): THY InterGlobe Aviation (IndiGo) ile kod paylaşımı anlaşması imzaladığını duyurdu. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, Hindistan’ın en büyük iç hat taşıyıcısı konumundaki IndiGo ile imzalanan anlaşmanın her iki hava yolunun iki ülke arası seferlerini ve öte noktalarını kapsayacağı belirtildi. Açıklamada yer alan bilgiye göre; IndiGo, Türkiye’ye sefer düzenleyecek ilk Hint menşeli taşıyıcı olacak.

13 Kasım 2018 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: TCMB BİST’teki repo işlemlerini Zorunlu Karşılık yükümlülüğünden çıkardı. TCMB’nin Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemesiyle Zorunlu Karşılığa Tabi Yükümlülükler listesinde Borsa İstanbul repo işlemleri istisna kapsamına alındı. Buna göre Zorunlu Karşılığa Tabi Yükümlüler arasındaki “repo işlemlerinden sağlanan fonlar” maddesine “Borsa İstanbul piyasalarından sağlananlar hariç” ifadesi eklendi. Kaynak: Bloomberg

Dönemsel Endeks Değişiklikleri: Borsa Genel Müdürlüğü’nce; BIST 100, BIST 50 ve BIST 30 endekslerinde 2019 yılı birinci üç aylık dönemi için (02.01.2019-29.03.2019) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.

Enerji: EPDK serbest tüketici limitini gelecek yıl için yıllık 1,600 kilowatt/saate kWh) düşürdü. Serbest tüketici limitini her yıl düşüren EPDK bu yıl limiti 2,000 kWh olarak belirlemişti. Yıllık tüketimi bu eşiğin üzerinde olan tüketiciler, elektrik satın aldığı tedarik şirketini değiştirebiliyorlar. Limitin indirilmesi devlet tarafından belirlenen dağıtım şirketi yerine farklı bir tedarikçiden ikili anlaşmayla elektrik satın alabilecek abone sayısının artmasını sağlayacak. EPDK’nın yaptığı açıklamaya göre, limitin düşürülmesi yaklaşık 5mn abonenin daha serbest tüketici olmasını sağlayacak. Ülke genelinde 19,5mn abone yılda 1,600 kWh’nin üzerinde elektrik tüketiyor. (Kaynak: Reuters)

Ek olarak, BOTAŞ, işletmekte olduğu petrol ve doğal gaz boru hatları ile bu hatların güzergahı üzerinde yer alan tesislere yönelik muhtemel terör, sabotaj, hırsızlık ve izinsiz kazı gibi teşebbüslere karşı koymak ve bunları korumak için mevcut sistemlerin yanına yeni gelişen teknolojileri de ekledi. BOTAŞ, Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı bünyesindeki “Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının Güvenliği” projesinin saha uygulamalarına Silopi’de imzalanan anlaşmayla başladı. Anlaşmaya göre, boru hatları ve kritik tesisler, olası tehditlerden fiber optik algılama, elektro-optik algılama, çevre güvenlik radarı, yerli İHA ve kapalı devre kamera alt sistemleriyle desteklenen entegre güvenlik sistemiyle 7/24 korunacak. Kaynak: Dünya

Yeniden Yapılandırma: Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kreditör bankalar ile Doğuş Holding arasında, bazı holding şirketlerini kapsayan borç yeniden yapılandırma müzakerelerinin anlaşmayla sonuçlandığını bildirdi. TBB tarafından yapılan açıklamada yapılandırılan kredi miktarı veya yapılandırma şartları belirtilmedi, kreditör bankaların adı yer almadı. TBB açıklamasında, “Bu çalışma üretim değerlerinin ve bankaların aktif kalitesinin korunması açısından önemli bir örnek teşkil etmiştir” denildi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Payları Ana Pazar’da işlem gören Altınyağ Kombinaları A.Ş. (Şirket) paylarının Yakın İzleme Pazarı’na alınmasına ve Kotasyon Yönergesi’nin 35. maddesinin 3. fıkrası kapsamında Şirket paylarının işlem sırasının 25/12/2018 tarihinden itibaren Yakın İzleme Pazarında tekrar açılmasına karar verilmiştir.

Dyo Boya (DYOBY): İnşaat boyaları pazarındaki gelişmelere bağlı olarak optimum üretim planlama gereği Şirket Dilovası Fabrikası’nda inşaat ünitesinde Ocak ayında farklı günlerde toplam 4 iş günü faaliyete ara verilecektir. İlgili durum yalnızca şirketin inşaat boyaları iş ünitesine ilişkin olup diğer tüm boya alt segmentlerinde faaliyetler kesintisiz devam etmektedir.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA): Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası ile Banka arasında 50mn Avro tutarında KOBİ kredisi teminine ilişkin anlaşma imzalanmıştır.

Yesil Yatırım Holding (YESIL): Yeşil Yatırım Holding iştiraki Wowwo E-Ticaret Telekomünikasyon’un halka arz sürecinin ekonomik konjonktürün oluşmaması nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 106 milyar TL’den 104 milyar TL’ye gerilerken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Geçen hafta %2,74-2,89 bandında hareket eden ABD 10 yıllık tahvil faizi, kapanışı %2,78’li seviyelerden yapmıştı. Bazı Asya piyasalarında bugün tatil başladı, örneğin Japonya piyasaları tatil. Bu görüntü altında da kısa sürecek haftaya ABD 10 yıllık tahvil faizi stabil bir seyir izleyerek %2,79 seviyelerinden başladı.

Yurtiçi tahvil bono piyasasında geride bıraktığımız hafta faizlerde düşüş hakimdi. 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi sırasıyla haftalık bazda 48,57 ve 122 baz puan geriledi. Haftalık kapanışları sırasıyla %20,87, %17,92 ve %16,74 gerçekleşti.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin