Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.05.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

TL’deki yüksek oynaklık ve sert değer kayıplarının ardından dün akşam saatlerinde olağanüstü toplanan Para Politikası Kurulu, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırarak %16,5’e yükseltilmesine karar verdi. Merkez Bankası’nın hamlesinin ardından TL’de sert değer kazançları görülürken, Dolar / TL 4,85 seviyesinden 4,54 seviyesine kadar geriledi. Swap piyasasında (üç aylık) 200 -250 baz puanlık bir artış beklentisi vardı. Dolayısıyla 300 baz puanlık artış kurdaki daha fazla geri çekilmeyi destekleyebilir nitelikte. Kurdaki artışa nazaran dirençli duran endeksin de güne güçlü bir yükselişle başlaması yüksek bir ihtimal. Yurtdışına baktığımızda dün akşam “güvercin” olarak değerlendirebileceğimiz FOMC toplantı tutanaklarının sınırlı olumlu etkisi,  Trump’ın ithal otomobillerin etkilerinin araştırılmasını istediğine yönelik  açıklamasının gölgesinde kaldığını görüyoruz. ABD vadeliler ve Asya borsaları ekside.  Otomobil hisseleri öncülüğünde Japon NIKKEI endeksinde ise  kayıplar %1’in  üzerinde. Dünün diğer bir önemli gelişmesi de önemli ihracat pazarımız olan Avrupa’da gelen PMI verilerinin beklentilerin altında kalması oldu.  Yılın ikinci çeyreğinde de ekonomideki ivme kaybının devam ettiğine işaret eden veriler sonrasında EURUSD paritesi 1,17’nin altında kapanış gerçekleştirdi.

MAKROEKONOMİ

Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıyla akşam saatlerinde GLP faiz oranını %13,50’den %16,50’ye yükseltti. Diğer politika faiz bileşenlerinde ise herhangi bir değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası’nın olağan toplantısı ise 7 Haziran’da. Karar sonrası yetkililerden gelen pozitif açıklamaların da katkısıyla TL varlıklarda güçlenmenin süreceğini görebiliriz. Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini %13,5’te tutarken; eğer fonlama kompozisyonunda değişiklik yapmazsa maliyetin böylece bugün itibarıyla %16,5’e yükselmesi beklenebilir.

  • Bundan sonraki süreçte ise, 30 Nisan’da enflasyon raporunda para politikasında sadeleşmeye (fonlamayı tek bir faiz üzerinden yapma) göz kırpan Merkez Bankası’nın, Haziran’daki toplantısında bu adımı atıp atmayacağı izlenecek.
  • PPK karar metninde de Merkez Bankası, yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükselişin genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırdığını ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdiklerini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek de Twitter üzerinden açıklama yaptı. Şimşek, “Para politikası kredibilitesini yenileştirmenin ve yatırımcı güvenini tekrar kazanmanın tam zamanı. Hükümet, mali disiplini sürdürmek, cari açığı düşürmek ve Merkez Bankası’nın deflasyon(enflasyonsuzluk) çabalarına destek olmak amacıyla yapısal reformları hızlandırmak konusunda kararlı” diye bildirdi.

TCMB’nin gölgesinde kalan Fed’in toplantı tutanaklarında ise Haziran ayında bir faiz artırım sinyalinin geldiğini görüyoruz. Piyasa halihazırda bunu bekliyordu. Neticede ekonomi beklendiği gibi performans gösterir ise, Komite faiz oranlarını artırma yönünde bir adım daha atmanın uygun olacağını düşünüyor.

  • Tutanaklarda simetrik kelimesiyle uyumlu olarak enflasyon hedefini hafifçe geçmenin sorun olmayacağının sinyalleri verildi ve sıkılaşmanın “agresifleşmesi” konusunda aceleye gerek olmadığı ifade edildi. Dolayısıyla Fed kademeli faiz artırımlarını sürdürme yanlısı ve faiz artırımlarında hızlanmaya yönelik bir tutumda değil.

FOMC tutanakları ardından bugün bölgesel Fed başkanlarının yoğun bir konuşma takvimi bulunmakta.

  • TSİ 11:15’te New York Fed Başkanı William Dudley’in, TSİ 17:35’te Atlanta Fed Başkanı ve Dallas Fed Başkanı’nın konuşması bulunuyor. Ayrıca TSİ 21’de Philadelphia Fed Başkanı’nın konuşması bulunmakta.
  • ABD’de bugün veri açısından görece zayıf, konut piyasasına ilişkin veriler ve işsizlik maaş başvuruları öne çıkıyor.

Euro Bölgesi PMI verileri, yılın ikinci çeyreğinin ilk iki ayında yavaşlama emaresi göstermekte. Bu durum birinci çeyrekteki ılımlı büyümenin ikinci çeyreğe hafifleyerek de olsa taşınabileceğine işaret ediyor.  Almanya PMI verileri dün Mayıs ayında beklentilerin altında ve Nisan ayına göre de hafif bir zayıflama gösterdi. Bugün de TSİ 9’da Almanya GSYH’nin nihai halini izleyeceğiz. Birinci çeyrekte ekonomi yıllık olarak %2,3 büyümüştü. Verinin nihai halinin de %2,3 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bugün TSİ 16:30’da Güney Afrika Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. 2017 yılında aşağı yönlü bir seyir izleyen enflasyon yedi yılın en düşük seviyelerinden hafif yükselerek %4,5’lerde bulunmakta. Enflasyon hedefi %4-6 aralığında. Hafif yükselen enflasyonla birlikte Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliğe gitmeyeceği düşünülüyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket ile Banka – Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) arasındaki, 01.01.2018 – 31.12.2019 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi 23.05.2018 tarihinde imzalanmıştır.

Doğan Gazetecilik (DGZTE): Dün, Şirket’in ana ortağı Demirören Medya Yatırımları A.Ş. tarafından KAP’ta yayınlanmak üzere Şirkete gönderilen açıklama aşağıdadır:

“Demirören Medya Yatırımları A.Ş. ile Doğan Medya Grubu Holding A.Ş. arasında 06.04.2018 tarihinde imzalanan Hisse Satış Sözleşmesi uyarınca, Doğan Gazetecilik A.Ş.’nin sermayesinin %93,07’sini temsil eden 97.723.878,03 TL nominal değerli payların devralınması nedeniyle doğan zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğü kapsamında pay alım teklifi yapmak ve bu amaçla pay alım teklifi bilgi formunun onaylanması ve pay alım fiyatı hesaplamasında 22.03.2018 tarihli TCMB döviz alış kurunun kullanılması talebi ile bugün SPK’ya başvurulmuştur.”

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Nötr): Şirket paylarının Borsa’dan geri alımının yapılmasına ve geri alım için ayrılacak fonun Şirket iç kaynaklardan karşılanmak üzere en fazla 20mn TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Hürriyet Gazetecilik (HURGZ, Sınırlı Negatif): Dün, Şirket’in ana ortağı Demirören Medya Yatırımları A.Ş. tarafından KAP’ta yayınlanmak üzere Şirkete gönderilen açıklama aşağıdadır:

“Şirket ile Doğan Medya Grubu Holding A.Ş. arasında 6  Nisan 2018 tarihinde  imzalanmış olan Hisse Satış Sözleşmesi uyarınca, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin sermayesinin %77,67’sini temsil eden 428.732.788,05 TL nominal değerli paylar Şirket’e devir olmuştur. 23 Mayıs 2018 tarihinde  Şirket tarafından ilgili pay devrinden doğan zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğü hakkında, “Sermaye Piyasası Kurulu” nun  II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği’nin 18’inci maddesi uyarınca SPK’ya muafiyet talebi başvurusunda bulunulmuştur.”

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka Yönetim Kurulu tarafından kira sertifikası ihraç programı kapsamında Halk Varlık Kiralama Anonim Şirketi’nin “İhraççı Varlık Kiralama Şirketi” olarak yetkilendirilerek, çeşitli vadelerde halka arz edilmeksizin tahsisli olarak ve/veya nitelikli yatırımcılara, 4 Milyar Türk Lirası nominal tutara kadar, Türk Lirası cinsinden satılmak üzere yurt içinde gerçekleştirilmesi planlanan kira sertifikaları ihraçları ile ilgili tüm hususlar için Genel Müdürlük Makamı ve Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı’nın yetkili kılınmasına karar verilmiştir.

11 Mayıs 2018 Tarihli Halkbank Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Nisan 2018 itibariyle konsolide bilançoda 248mn USD açık pozisyonumuz bulunmaktadır. Bilançomuza henüz yansımamış olmakla birlikte, yurtdışında satışı tamamlanmış Fintur varlıklarımızdan elde edilen gelirleri ve Fintur Holding nakit pozisyonunu dikkate aldığımızda döviz açık pozisyonumuz bulunmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

9 Mayıs 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 410mn TL tutarında 5 yıl vadeli İTMK için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK’ya başvurulmuştur.

9 Mayıs 2018 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 6802.23 ve 6802.93 gümrük tarife pozisyonu altında kayıtlı  “granit” ürününe yönelik başlatılan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen nihai gözden geçirme soruşturması sonucunda uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin mevcut haliyle uygulanmaya devam edilmesine karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır..

Ayrıca, yerli üretici Sasa Polyester Sanayi A.Ş. tarafından yapılan ve Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş., Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd. Şti., Koza Polyester San. ve Tic. A.Ş., Uğur Geri Dönüşüm ve Elyaf San. ve Ltd. Şti., Euro Fiber Teks. Plastik Elyaf Tur. Amb. Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd. Şti., Ritaş Kimya ve Tekstil San. Tic. A.Ş. ve Altıparmaklar Tekstil Elyaf San. ve Tic. Ltd. Şti. firmaları tarafından desteklenen başvuruya istinaden Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 5503.20.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu altında kayıtlı “poliesterlerden sentetik devamsız lifler (polyester elyaf)”e yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önleme ilişkin olarak bir nihai gözden geçirme soruşturmasına başlandığı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Otomotiv: ABD Başkanı Donald Trump, ithal otomobil ve otomobil parçalarının ülkesinin ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin incelenmesi direktifini verdi. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek incelemenin, ithal otomobil ve otomobil parçalarına gümrük vergileri getirilmesine neden olabileceği bildirildi. Trump, yazılı açıklamasında, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan ithal otomobil ve otomobil parçalarının ülke ulusal güvenliğine yönelik etkilerinin araştırılmasını istediğini bildirdi.  Beyaz Saray’dan basına isim vermeden yapılan açıklamalar, söz konusu madde kapsamında başlatılacak soruşturmanın çelikte olduğu gibi otomobil ve otomobil ithalatına yüzde 25 vergi getirilmesiyle sonuçlanabileceğine işaret ediyor. Soruşturmanın aylarca sürebileceğini belirten ticaret uzmanları ise Trump’ın bu adımının Kanada, Meksika, Çin, Güney Kore ve Avrupa Birliği ile sürdürülen müzakerelerde koz olarak kullanılabileceğini belirtiyor. (Kaynak: Businessht)

Turizm: Otel dolulukları Nisan ayında Türkiye genelinde %72,6, İstanbul’da ise %79,5’e çıkarak son iki yılın en iyi performansına ulaştı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Nisan ayında Türkiye’de otel dolulukları 2017 yılının aynı ayına göre %19,7 artarak ortalama %72,6, İstanbul’da ise %23,6 artarak ortalama %79,5 olarak gerçekleşti. Bu doluluk oranları 2015 yılı ortalarından bu yana ulaşılan en yüksek rakamlar oldu. Yılın ilk dört aylık döneminde ise doluluklar %22,7 artarak %66 olarak gerçekleşti. (Kaynak: Reuters)

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin geç likidite penceresinden (%13,5) yaptığı toplam fonlama miktarı 117 milyar TL’den 111,8 milyar TL’ye geriledi. Merkez Bankası’nın mevcut fonlama kompozisyonunu koruyarak ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini bugün %16,5’e yükseltmesi bekleniyor.

TCMB’nin adımıyla Türk Lirasında güçlü bir değerlenmenin ardından bugün TL varlıkların genelinde keskin bir iyileşme görebileceğimiz bir güne başlıyoruz. Dolayısıyla TL’deki dünkü %2’lik güçlü değerlenme ardından bugün bono tahvil faizlerinde düzeltme hareketi ve iyileşme gözlemleyebiliriz. İtalya 10 yıllıkların faizi ise yükselmeye devam ediyor. Bir haftadır %2’in üzerinde kapanan 10 yıllıkların faizi dün %2,40 ile 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. ABD 10 yıllıklarının faizi ise Fed toplantı tutanakları ardından günü 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez %3’ün altında kapattı. Bugün de %2,97 seviyelerine yakın işlem görmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN