Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin ticaret görüşmelerine yönelik haber akışı küresel piyasalarda dalgalanmaya yol açıyor. Ay sonunda yapılmasını planlanan ABD – Çin ticaret görüşmesinin özellikle fikri mülkiyet hakları konusundaki anlaşmazlıklarla iptal edilebileceği haberi ABD borsalarına satış getirdi. Ancak yapılan açıklamalarda bu doğrulanmadı. Açıklamalarla dünkü satışların ardından bu sabah ABD vadelileri hafif artıda seyrediyor. Asya’da da kayıplar geri alınıyor. Dünya borsalarındaki dünkü satışa rağmen beklentimizin aksine değer kazanan BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Zayıf risk ortamına rağmen dünkü yükseliş geçen hafta başlayan alım iştahının devam ettiğine işaret ediyor. Yükselişe sanayi ile birlikte bankacılık hisseleri de tekrar eşlik ederken, Bankacılık endeksi (XBANK) kısa vadeli 133bin direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. XBANK’ın bu seviyenin üzerinde kalması durumunda dünkü olumlu hava devam edebilir. Diğer yandan küresel büyümeye yönelik endişelere neden olan haber akışları (IMF’nin bir önceki gün büyüme tahminini düşürmesi gibi) ilk etapta risk iştahını zayıflatsa da, bu durum merkez bankalarının daha da güvercinleşebileceği ve teşvik paketlerini gündeme getirmesi piyasaları desteklediği söylenebilir. Bu sabah faiz kararını açıklayan ve ultra gevşek para politikasını sürdüren Japonya Merkez Bankası’nın ardından yarın da Avrupa Merkez Bankası’nın piyasa dostu açıklamalar yapması bekleniyor.

MAKROEKONOMİ

Japonya Merkez Bankası, bugünkü toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken; enflasyon tahminini aşağı çekti ve ultra gevşek para politikasını korudu. Japonya’da aralık ayına ait dış ticaret verilerinin ise beklentilerden zayıf geldiği görülüyor. ABD-Çin dış ticaret gerilimi, Çin’in dış ticaret partnerlerinden Japonya’yı olumsuz etkilemiş görünüyor. Ayrıca ABD’nin Japonya’dan otomobil ithalatına yönelik olası ek gümrük tarifeleri de dış ticaret görünümünü bulanıklaştırmakta. Çin ekonomisindeki yavaşlamayla birlikte Japonya’nın ihracatı yıllık %1,8 daralma beklentisine karşılık %3,8 daraldı. İthalat da yıllık %4 artış beklentisine karşılık %1,9 arttı.

Bugün yurtiçinde saat 10’da ocak ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Tüketici güven endeksi, 58,2 ile 10 yılın en düşük seviyesi olan 57,3’e yakın yılı sonlandırmıştı. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası tutumunu sürdürmesiyle birlikte TL’deki istikrarlı görünümünün sürdüğünü görüyoruz. Bu gelişmeler ışığında tüketici güven endeksinde sınırlı bir toparlanma beklenebilir.

Yurtiçinde tüketici güvenini takip ettikten sonra TSİ 18’te Euro Bölgesi’nin ocak ayına ait tüketici güven endeksini takip edeceğiz. Bölgede tüketici güven endeksi haziran ayından bu yana negatif değer almakta ve kademeli bir şekilde bozulmakta. Yılı -6,2 seviyesinden kapayan endeksin yeni yıla, iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğünü işaret eden verilerle birlikte bu görünümünü sürdürerek başlaması bekleniyor.

ABD’de önemli bir veri akışı bulunmuyor. TSİ 18’te ocak ayına ait Richmond Fed imalat sanayi endeksi açıklanacak. Veri, imalat sektörünün görünümüne dair bize fikir vermekte. 2018 yılının aralık ayında -8 değerini alan endeks, Eylül 2016’dan bu yana ilk kez negatif bölgeye geçmişti. Negatif değerler imalat sektöründeki daralmayı göstermekte. Verinin 2019 yılının ocak ayında -2 değerini alması öngörülmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket tarafından muhtelif bankalardan, anapara ödemesi dönem sonunda ve faiz ödemesi 3 ayda bir toplam 320mn TL bir vadeli rotatif kredi kullanılmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Enerjisa (ENJSA, Nötr): Kairos Partners SGR (KPS) ve Kairos Investment Management Limited (KIML) şirketleri hisse satım işlemi gerçekleştirmiştir. (Kairos International Sicav (SICAV) ve Kairos Pegasus (Pegasus) şirketleri adına) Buna göre 18 Ocak 2018 tarihi itibariyle KML’nin Enerjisa’daki dolaylı oy hakları oranı %5,03’den %4,97’ye düşmüştür. KPS ve KIML şirketleri, SICAV ve Pegasus şirketleri adına satışı yapılan hisselerin oy haklarına sahiptir ve kontrol sahibi %100 oranında KIML’dır.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): 18 Ocak 2019 tarihinde Garanti Bankası payları ile ilgili olarak Genesis Investment satış işlemi gerçekleştirmiş ve bu satış ile birlikte Garanti Bankası’ndaki payı %5,11’den %4,97’ye düşmüştür.

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): THY Mart ayında gerçekleşecek taşınma öncesinde İstanbul Havalimanı’nda beş operasyonel tesisinin açılışını gerçekleştirdi. THY’den yapılan açıklamaya göre, operasyonel olarak ihtiyaç duyulan hat bakım hangarı, hızlı kargo sevk üssü, uçak içi ürünler deposu ve ULD tamir & bakım ve akü şarj tesislerinden oluşan toplam beş tesisin açılışı yapıldı. Açıklamada, inşası son safhaya ulaşan uydu kargo binası, uydu ikram binası, hava tarafı personel geçiş kapısı (ASG), TGS yönetim ve yer hizmetleri teçhizat bakım binası (GSEM), Operasyon Merkezi’nden (Ekip Terminal kısmı) oluşan toplam 150,000 metrekare kapalı alana sahip tesislerin de büyük taşınma öncesi tamamlanarak hizmete hazır hale geleceği belirtildi. Açıklamaya göre, taşınma sonrası ikinci faz tesislerinin inşasına 2019 yılında da devam edecek olan THY, İstanbul Havalimanı operasyonlarını, tüm fazları tamamlandığında yaklaşık 700,000 metrekare kapalı alana sahip, dünyanın en büyük kampüsünden gerçekleştirecek. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci 1 Mart-3 Mart arasında yapılacak. Taşınma sonrası Atatürk Havalimanı ise tarifeli ve tarifesiz ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. (Kaynak: Reuters)

13 Kasım 2018 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Uluslararası Yatırım: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, EBRD’nin, geçen yıl Türkiye’de toplam 34 projeye 1 milyar avroluk yatırım yaptığını belirterek, “2019’da Türkiye’ye geçen yıl yaptığımız yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedefliyoruz.” Dedi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, BERA.E, OZBAL.E, SRVGY.E payları 23/01/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 06/02/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 92 milyar TL’den 89 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Risk iştahındaki zayıflamayla dün akşam saatlerinde, yaklaşık bir haftanın en düşük seviyesi olan %2,72’ye kadar gevşeyen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu sabah saatlerinde %2,74’lerde işlem görmekte.

Yurtiçi bono piyasasında dün Hazine ihalesini takip ettik. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ocak ayı iç borçlanma programını, hedeflerine yakın tamamladı. Hazine, ocak ayında düzenlenen üç ihalede 4,6 milyar TL’si piyasadan 5,7 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Ocak ayında toplam 6,4 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 5 milyar TL’si piyasadan 6,1 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması planlanıyordu. Bu arada Hazine, geçen hafta 1 milyar euro tutarında tahvil ihracı da gerçekleştirmişti. Faizlerin görünümüne baktığımızda, 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde dün anlamlı bir değişim gözlenmedi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 6 baz puan artarak %18,10 seviyesinden günü sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin