Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.07.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’ Başkanı Trump, FED’in faiz artışları nedeniyle görece dezavantajlı duruma düştüğünü ve bundan mutlu olmadığını söylemesi Dolar’a satış getirdi. Dün en yüksek 95,6 seviyesini gören Dolar endeksi (DXY) günü 95,1 seviyesinden kapattı. Trump’ın açıklamaları ile dün ABD borsaları da günü ekside kapattı. Trump’ın açıklamaları dışında Asya tarafında Çin Yuan’nın hareketleri piyasanın odağında. Offshore Yuan 6,80 seviyesi civarında iken, Onshore Yuan 6,78 seviyesinde. Normalde 6,70 seviyesinin üzerindeki hareketler piyasalarda stresi artırmakta. Ancak, Çin Merkez Bankası’nın her gün açıkladığı referans oranını Dolar’a karşı düşürmesi (bugün 6,7671), Çin’in Yuan’daki değer kaybını tolere ettiğine işaret etmesi nedeniyle piyasalardaki baskıyı şimdilik hafifletiyor. Çin borsaları ise yatay. Dolar’daki geri çekilmeye rağmen Yuan’daki hareketlilik GOÜ kurları üzerinde etkisini hissettiriyor. Benzer şekilde, TL de bu sabah hafif satıcılı. Endeks de yataya yakın hafif ekside güne başlayabilir. Geçen hafta yaşanan sert düşüşlerin ardından, bankacılık hisselerine gelen yoğun satışların dinme eğiliminde olması ve sanayi hisselerindeki hisse bazlı hareketlilik endekste tepki yükselişlerinin sürmesiyle sonuçlandı. Teknik olarak baktığımızda, geçen haftaki düşüşün yarısına denk gelen 94.700 seviyesi hedefte kalmaya devam ediyor. Burası aynı zamanda aylık ortalamanın geçtiği yer. Biraz üzerinde ise yine geçen haftadan kalan “boşluk” var. Dolayısıyla, teknik olarak endekste söz konusu seviyeye kadar yükseliş isteği devam edebilir. Destek seviyesi olarak da 92.200 takip edilebilir. Endekste bu seviyenin üzerinde tepki niteliğindeki teknik yükseliş isteği sürebilir. Aksi durumda, kısa vadeli ivme bozulabilir. Dün takip ettiğimiz 4,84 seviyesinden satışlar karşılaşan Dolar / TL’de ise önemli direnç 4,8350 civarında. Veri gündeminin sakin olduğu günde Dolar ve Yuan’ın seyri takip edilmeye devam edilecektir.

MAKROEKONOMİ

Haftanın son iş gününde, Yuan’daki değer kaybının sürdüğü ve ticaret geriliminin canlılığını koruduğu bir gündeyiz. Yarın başlayacak G20 toplantısı ve Çarşamba günkü AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Trump’ın görüşmesi öncesi küresel piyasalarda ticaret endişeleri tekrar belirginleşti. AB ile ABD ticaret gerilimini hafifletmek için 25 Temmuz’da Washington’da bir araya gelecek. Hatırlamak gerekirse, Trump yönetiminin, çelik ve  alüminyum ithalatına uyguladığı ek gümrük vergisine AB’yi de dahil etmesi sonrası AB’de ABD’ye misilleme yaparak karşılık vermişti. Trump bu adım sonrası Avrupa’dan ithal  otomobillere de vergi uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Vurguladığımız gibi hafta sonu G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları toplantısı düzenlenecek. Gündemde ağırlıklı korumacılık politikalarının yer ettiğini gözlemleyebiliriz. G20 zirvesi öncesi IMF’de bir değerlendirme yayınladı. Raporda, ticaret alanındaki son aksiyonların güçlenme ve uzun sürme olasılığının arttığı ve küresel büyüme için ciddi bir tehlike arz ettiğine dikkat çekildi.

Haftaya;

  • Yurtiçinde Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek.
  • Yurtdışında da Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Rusya Merkez Bankası da faiz kararı olan ülkelerden.

Ayrıca, veri tarafında

  • ABD ve Euro Bölgesi’nde hizmet ve imalat PMI verileri öne çıkıyor.

Almanya IFO endeksi ve ABD dayanıklı mal siparişleri ile ABD ikinci çeyrek büyümesi haftanın en dikkat çeken diğer verileri.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch tarafından Arçelik’in kredi notu BB +  olarak teyit edildi. Kaynak: Bloomberg

Coca Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCİ) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu ‘BBB’ seviyesinden ‘BBB-‘ seviyesine düşürmüş ve görünümünü ‘Durağan’dan ‘Negatif’e çevirmiştir. Yerel Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ise ‘BBB’ ve ‘Durağan’ görünüm olarak teyit etmiştir. Kredi derecelendirmesi, Fitch’in 13 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye’nin Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirme Notunu ‘BB+’dan ‘BB’ seviyesine revize etmesini takiben yapılmıştır.

Do & Co (DOCO, Pozitif): DO & CO AG, Türk Hava Yolları ile ortak şirketi olan TURKISH DO & CO’nun, Türk Hava Yolları ile şirketin İstanbul Yeni Havalimanı’nda ve Türkiye’deki diğer havalimanlarında alacağı ikram hizmetleri tedariği konusunda görüşmelere başladığını kamuoyuna bildirir.

Migros, Kipa (MGROS, Nötr; KIPA, Pozitif): 25 Nisan 2018 tarihli özel durum açıklamasında duyurulan birleşme başvurusuna ilişkin, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 19.07.2018 tarihli bülteninde aşağıdaki ifade yer almaktadır.

“Migros tarafından Kipa’nın tüm aktif ve pasifiyle birlikte bir bütün halinde devralınması suretiyle gerçekleştirilmesi planlanan kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemine ilişkin duyuru metninin, bu işlem nedeniyle Migros’un artırılacak sermayesini temsil eden paylarının ihracına ilişkin ihraç belgesinin ve esas sözleşmesinin sermaye maddesinde yapılacak değişikliğe ilişkin tadil metninin Kurulca onaylanması taleplerinin; birleşme işlemi kapsamında gündeme gelen birleşme oranı, değişim oranı ve ayrılma akçesi fiyatının, Migros tarafından 25.12.2017 tarihinde duyurulan ancak Kipa’nın 02.02.2018 tarihli genel kurul toplantısında iptal edilen Borsa kotundan çıkma işlemi nedeniyle uygulama alanı bulmayan pay alım teklifi fiyatı olan beher Kipa payı için 2,56 TL’den aşağı olmayacak şekilde belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.”

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye’nin ülke kredi notunun BB+’dan BB’ye düşürülmesi ve görünümün “negatif” olarak belirlenmesi sonrası, benzer durumdaki diğer şirketlerle birlikte Tüpraş için yapılan değerlendirmede Şirket’in kredi notunun BBB-‘den BB+’ya düşürüldüğü ve görünümün “negatif” olarak belirlendiği kamuya açıklanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): SATS Ltd (SATS)’ın iştiraki olan SATS Investments Pte. Ltd. (SIPL) ve THY’nin mutabakatı ile yapılan görüşmeler sonlandırılmış olup, taraflar arasında imzalanan niyet anlaşması fesh edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 119.413 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20.547 konut satışı ve %17,2 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %35,3 oranında artış göstererek 47.648 oldu. Diğer yandan, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %7 artarak 2.060 olurken, Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Rekabet Kurulu: Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin şikayetçiye mal vermeyi keserek hakim durumunu kötüye kullandığı ve birlikte çalıştığı ecza depolarının diğer ecza depolarına satış yapmasını engelleyici uygulamalarda bulunarak ilaç sektörünün toptan satış seviyesindeki rekabeti engellediği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandığı ve Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.06.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak;  Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş, ve  Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 18-20/349-M sayı ile karar verildiği Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayımlandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in Kocaeli portföyünde yer alan ve 14,4bin m2 arsa üzerinde bulunan 25,9bin m2‘lik deponun 8,7bin m2‘lik depolama alanı Ağustos 2018 tarihinden başlamak üzere 3 yıllığına kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 3 yılda yaklaşık KDV dahil 1,25mn Euro gelir elde edilecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 121 milyar TL’den 127 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı %17,75’ten APİ’den karşılandı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti  %17,75 seviyesinde sabit kaldı.

Dün faizlerde günlük bazda anlamlı bir değişim gözlenmedi. 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, sırasıyla %20,46, %19,33 ve %17,71’ten kapanış yaptı. Dün Temmuz ayına ilişkin TCMB beklenti anketi izlendi. TCMB beklenti anketinde anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentisi %12,28’ten %13,88’e yükseldi. Anket katılımcıları, 12 ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerini ise sırasıyla %10,47’ten %11,07 ve %9,18’ten %9,54’e yükseltti. Anket katılımcıları cari ay repo faizini de %17,75’ten %18,39 seviyesine çekmiş durumda. Haftaya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor, sonraki haftada enflasyon raporunda bu sene ve gelecek seneye dair enflasyon tahmini paylaşılacak.

Dün öğleden sonra düşüş hareketini belirginleştiren ABD 10 yıllıkların faizi, %2,84 seviyesinin altında kapanış yaptı. Bugün de %2,84 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin