Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Fitch’in ülke kredi notunu gözden geçirme günü sabahına ABD’de federal hükümet harcamalarının kesilme tartışmaları ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,77 seviyesinden geçiyorlar. Ülke kredi notları, yağmurlu havada arabanın ön camı gibiler. Yağan yağmurun şiddeti arttığında, silecekler yetersiz kalabiliyor ve görüş mesafesi azalıyor. Yağmur dinmeye yüz tuttuğunda sileceklerin hızı ön camı temizlemeye yetiyor. Böylece görüş mesafesi artarken arabanın önündeki yol tekrar belirgin şekilde ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yılın tartışmalarından ikisi; 1) Türkiye’nin büyüme potansiyeli, ve 2) Kamu maliyesinde disiplinin kaybolup kaybolmadığı konuları üzerinde yoğunlaşmıştı. Her iki başlık bir ülkenin kredi notu açısından zorlayıcı konular. Çünkü; kredi derecelendirme kuruluşları için “öngörü”lebilirlik kıymetli kavramlardan. 2016 yılı sonu / 2017 yılı başında yurt-içindeki konjonktür yurt-dışındaki konjonktürle (Trump / Brexit / Euro Bölgesi siyaseti) birleştiğinde öngörülebilirlik kapasitesi ciddi ölçüde kaybolmuştu. Nihayetinde kredi derecelendirme kuruluşları ülke kredi notunda indirime gitmişlerdi. Büyüme ve kamu maliyesi değişkenleri, borç (geri)ödeme kapasitesini belirleyen formülün doğrudan girdileri. Bir ülkenin büyüme potansiyeli tartışma konusuyken kamu maliyesine ilişkin belirsizlikler öngörüyü iyice azaltan dinamikler. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde açıklanan istatistikler konuyu açıklığa kavuşturdular. Ülkenin %5+ büyüme eğilimi belirginleşirken mali disiplinin hiç kaybolmadığı ortaya çıktı. (“Son Saniye Üçlüğü“, 15 Ocak 2018). Konuların açıklığa kavuşması Türkiye’ye yönelik öngörü kapasitesinin artması anlamına geliyor. İlaveten küresel senkronize büyüme konjonktüründe yurt-dışı gelişmeler de genel öngörülebilirliği desteklemekte. Bu nedenle bu yıl içerisinde kredi derecelendirme kuruluşlarından pozitif açıklamalar beklemekteyiz. Ancak geleneksel sıralamada (Fitch – Moody’s – S&P) halihazırda en yüksek notu veren Fitch’in görünümü fiilen pozitife alması için henüz erken olabilir.

Sabahtan yurt-içinde konut verilerini izleyeceğiz (TSİ 10:00). Yurt-dışında ise aynı anda Almanya’nın üretici fiyatları enflasyonu açıklanacak. Öğleden sonra ABD’de Michigan Üniversitesi’nin anketini tüketici güveni ve enflasyon beklentileri için gözlemleyeceğiz.

Gün boyu ABD Meclisi’nde federal hükümetin harcama yetkisinin akıbeti tartışılacak. Milletvekillerinden geçen yetki onayının senatörlerde takılma riski bulunuyor. Federal hükümet, günlük harcamalarını karşılayamazsa konu çözüme kavuşana kadar “kapanmak” durumunda kalıyor. Hükümetin finansmanı konusu ABD Doları’nda zayıflıkla karşımıza çıkmakta. Dolar endeksi DXY, 90,5 seviyesinde.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Şirket iptal edilen Kaynarca – Pendik-Tuzla metro ihalesinin yapılacağını, belediye ile birlikte finansman modeli için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Kaynak: Bloomberg HT

Brisa (BRISA, Sınırlı Pozitif): Şirket uzun soluklu yatırım planları doğrultusunda Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan, 2014 yılında toplamda 950bin m2‘lik alanda yatırımına başladığı fabrikanın ilk etabı tamamlanmış olup, üretime ve satışa başlamıştır. Aksaray’daki ikinci fabrikaya yapılacak yatırımların kapasite arttırım planları çerçevesinde devam edildiği duyuruldu.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket yolcu trafiği açısından İskandinavya’nın en yoğun havalimanı olan Kopenhag’daki yolcu salonunu hizmete açtı. Danimarka’nın ana giriş kapısı olan havalimanı 2017’de 29,2 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket, Kopenhag Havalimanı’nda bulunan Primeclass Lounge’ı 10 yıl süreyle işletecek. Kaynak: AA

25 Ekim 2017 Tarihli TAV Havalimanları raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, 2018 yılına ait beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka’nın ekonomi tarafında büyüme (GSYİH) tahmini %4,1 iken, enflasyon tahmini %9,0 – 9,5 aralığında olmuştur. Banka’nın kurdan arındırılmış kredi büyüme beklentisi %12 – 15, net faiz geliri artışı beklentisi ise %15 civarında olmuştur. Banka, özkaynak karlılığının yaklaşık %18 olmasını beklerken, sermaye yeterlilik rasyosunun %16’dan büyük ve takipteki krediler oranını %0,5’ten küçük olmasını beklemektedir.

9 Kasım 2017 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Demir – Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) verilerine göre 2017 yılında Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi 36mn ton seviyesini geçerek %13,1 oranında artışla,  37,5 milyon tona çıktı. Aralık ayında Türkiye’nin ham çelik üretimi, 2016 yılının aynı ayına kıyasla %15.1, Kasım ayına kıyasla ise % 1.9 oranında artış göstererek, 3,26mn ton olarak gerçekleşti. Aralık ayında Elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi Kasım ayına kıyasla, %0,1 seviyesinde hafifçe azalırken, entegre tesislerin üretimleri %6,7 arttı. 2017 yılında Türkiye’nin kütük üretimi % 12,3 oranında artışla, 25,8mn tona yükselirken, Slab üretimi 2016 yılına kıyasla, % 15,1 artış göstererek, 11,6mn ton seviyesine ulaştı.

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre; beyaz eşya sektörü 4 beyaz eşyada (buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın)  2017 yılında %7,3 büyüdü. Alt bileşenlerde ise ihracat %6 büyürken, ÖTV teşviki ile iç satışlarında %11’lik bir büyüme ile Şubat – Eylül 2017 döneminde ortalama 621 bin adet ve teşvikin son dönemi olan Eylül’de ise 808 bin adetlik satış  gerçekleşti. Türk beyaz eşya sanayinin 4 ana üründe, 2018 yılında ihracatta %6,4, iç satışta %5,5 ve bu verileri kapsayan toplam pazar hacminde ise %6,1 oranında büyüme beklentisi olduğunu da paylaşıldı.

Özelleştirme: Elektrik Üretim AŞ’ye ait olan Gönen Hidroelektrik santralinin özelleştirilmesi hakkındaki ilan Resmi Gazete’de yayınlandı. İlana göre ihalede son teklif verme günü 19 Mart 2018 olarak belirlendi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.