Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.04.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos 2018’de yapılmasını önermesi piyasaların odağındaydı. Konu ile ilgili çeşitli açıklamalar takip edilirken bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin saat 13:30’da görüşmesi bekleniyor. Görüşmenin ardından oynaklık artabilir. Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ticaret savaşları ve jeopolitik gelişmelerin yarattığı baskı sonrasında yaşanan toparlanma devam ediyor. ABD’de olumlu bilançolar da toparlanmaya yardımcı olurken, dün pozitif bir görüntüyle kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde de alıcılı. ABD Başkanı Trump, ABD’nin Kuzey Kore ile doğrudan konuşmalara başladığını söylemesi Asya borsalarına ilave alımlar getirirken, Çin hariç Asya genelinde olumlu bir görüntü var. Günün diğer gelişmelerine baktığımızda, öğlen Avrupa Bölgesi enflasyon verisi takip edilecekken, öğleden sonda ABD tarafında bazı FOMC üyelerinin açıklamaları izlenecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Ege Gübre (EGGUB, Sınırlı Negatif): Ege Gübre’nin 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11 oranında azalarak 7,8mn TL’ye gerilemiştir. Diğer yandan, satışlar yine aynı dönemler itibariyle %5 oranında artarak 115mn TL olurken, satışların maliyeti %7 oranında artmış ve 92,5mn TL olmuştur. Maliyetlerin satışlardan daha fazla oranda artmasına bağlı olarak brüt kar aynı dönemler itibariyle %3 oranında azalarak 1Ç2018’de 22,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in yılın ilk çeyreğindeki net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %7 ve %20 olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde net ve brüt kar marjı sırasıyla %8 ve %21 idi.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket 4,6 milyar TL’lik sermayesinin, kar payından bedelsiz pay almak suretiyle, 5 milyar TL’ye yükseltilmesi için SPK’ya başvurdu.

6 Mart 2018 Tarihli Enka İnşaat Raporumuz için tıklayınız…

İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, Sınırlı Pozitif): İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.’nin paylarının Piyasa Öncesi İşlem Platformu’ndan Yıldız Pazar’a geçmesi için yapılan başvuru Borsa tarafından değerlendirilmiş olup, Şirket paylarının 19/04/2018 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlamasına karar verilmiştir.

Bu çerçevede, Şirketin payları, Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda işlem gördüğü son seansta oluşan kapanış fiyatı esas alınarak hesaplanacak baz fiyattan, Yıldız Pazar’da A Grubunda sürekli işlem yöntemi ile işlem görmeye başlayacaktır.

Orge Enerji (ORGE, Nötr): Şirket’in, 15mn TL+KDV sözleşme büyüklüğü ile devam eden işleri arasında yer alan Bodrum Yalıkavak / Epique Island Projesi’nin, ihale edilen peyzaj aydınlatma işlerine yönelik olarak verdiği 1,4mn TL+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, işveren Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin Aralık 2018’de bitirilmesi planlanmaktadır. Sözleşme görüşmelerinin olumlu ya da olumsuz şekilde tamamlanması sonrasında gerekli açıklamalar yatırımcılar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Katmerciler (KATMR, Pozitif): Şirket ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 53,4mn TL tutarında Damperli Kamyon, Tuz Serici, Ön Kar Bıçağı ve Yan Kar Bıçağı alımına dönük sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Şirket ile Savunma Sanayii Müşteşarlığı arasında 2,1mn EUR tutarında muhtelif ekipman tedarikine dönük sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören Transtürk Holding ve Esem Spor paylarını kottan çıkarma kararı aldı. KAP’ta yer alan açıklamalarda, kottan çıkarma kararının gerekçesi olarak iki şirketin özsermayesinin negatif olması ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmeleri gösterildi.

Konut: TCMB şubat ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi sonuçlarını açıkladı. Endeks şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,09’luk bir artış gösterdi. Aylık artış ise %0,94 oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Flap Kongre (FLAP, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu toplantısında, İstanbul Kadıköy ilçesinde Haldız İnşaat ve Vakıfbank Emekli Sandığı Vakfı iştiraki olan Obaköy Gayrımenkul A.Ş. tarafından yapımı devam eden Transform Fikirtepe projesindeki 2,3bin m2 kullanım alanlı 27 bağımsız bölümden oluşan iki katın 2,1mn TL+KDV bedelle satın alınmasına, devir işlemlerine gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için Şirket yönetiminin yetkili kılınmasına oybirliği ile karar vermiştir.

Metro Holding (METRO, Nötr): %100 oranında paylarının sahibi olduğu Metro Euphoria (Legend) Hotel Batumi JSC ile JSC Galt & Taggart (Galt and Taggart) şirketi arasında Metro Euphoria (Legend) Hotel Batumi JSC’nin 60.529.922 GEL ödenmiş sermayesini oluşturan paylarının bir kısımının Gürcistan Borsasında (Georgian Stock Exchange) halka arz edilmesi için 16 Nisan 2018 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Metro Petrol (MEPET, Nötr): %100 bağlı ortaklığı Metro City Trade Center Batumi JSC ile JSC Galt & Taggart (Galt and Taggart) şirketi arasında Metro City Trade Center Batumi JSC’nin 71.674.938 GEL ödenmiş sermayesini oluşturan paylarının bir kısmının Gürcistan Borsasında (Georgian Stock Exchange) halka arz edilmesi için 16 Nisan 2018 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN