Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gerilimini azaltan gelişmelerin ardından risk iştahında yaşanan toparlanmaya rağmen Avrupa Bölgesi ekonomik görünümüne yönelik endişeler ve Cuma günü beklentilerin altında kalan Çin verileri risk iştahını zayıflattı. Haftanın son işlem gününde ABD borsaları %2 civarında ekside kapattılar. Küresel büyüme endişeleri piyasalar üzerinde temkinli modun korunmasına neden olmaya devam ediyor. Diğer yandan, piyasaların odağı haftanın gelişmesi olan FED toplantısına bir miktar kayabilir. 25 baz puan faiz artışı beklenen FED toplantısının güvercin bir tonda geçmesi bekleniyor. Gelişmekte Olan Ülke kurları haftaya hafif de olsa artıda başlarlarken, ABD vadelilerde alıcılı bir görüntü var. Asya’da da yine hafif de olsa yukarı yönlü bir eğilim var. Geçen hafta jeopolitik risklerin gündeme gelmesiyle negatif ayrışan BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Cuma günkü satışlarda 89.600 civarından geçen 200 haftalık ortalaması civarında tepki ile karşılaşan endeks bu ortalamadan aldığı destekle haftanın ilk gününde bir miktar toparlanma eğilimi gösterebilir. Bu sabah TL haftaya baskıyla başlayıp hafif negatif ayrışsa da ülke risk primimizde (5 yıllık CDS) önemli bir hareket gözlenmiyor.

MAKROEKONOMİ

Yurtdışında haftanın en kritik gelişmesi Fed faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı olacak. Bu toplantıda Fed’in 25 baz puanlık faiz artırması halihazırda bekleniyor. 2019 yılındaki enflasyon, büyüme ve faiz projeksiyonuna ışık tutması açısından belki de bu haftaki ABD Merkez Bankası toplantısı, yılın en kritik toplantısı olacak.

Ayrıca bu hafta Japonya ve İngiltere Merkez Bankalarının da toplantısı bulunmakta.

Çinli yetkililer, 19-21 Aralık tarihleri arasında, 2019 yılının ekonomik politikalarının belirleneceği bir konferans gerçekleştirecekler. Yetkililerin yavaşlayan Çin ekonomisi doğrultusunda özellikle maliye politikası destekli, daha büyüme yanlısı bir politika çerçevesi açıklaması beklenebilir.

Yurtiçinde ise makroekonomik veriler bugüne toplanmış durumda. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugünden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlayacak.

  • Yurtiçinde bugün ekim ayına ait sanayi üretimi açıklanacak. TSİ 10’da açıklanacak verinin aylık olarak yatay bir görünüm sergilemesi, yıllık olarak daralması bekleniyor. Aylık değişim göstermesi beklenmeyen sanayi üretiminin üçüncü çeyreğe yıllık %4,3 daralarak başlaması bekleniyor. 2018 yıl sonu için büyüme beklentisi %3 seviyesinin üzerinde şekillenmeye devam ediyor. Dolayısıyla bugünkü verinin bu seviyeleri teyit etmesi bekleniyor. 2019 yılına kısaca göz attığımızda, 2018 yılının ilk çeyreğinde %7,2’lik büyüme, yüksek baz etkisini gündeme getirirken; büyümenin de 2019 yılı ilk çeyreğinde nispeten daha ılımlı bir görüntü sergileyeceğini göstermekte. Bu görüntüye karşın 2019 yılının geri kalanında büyümede kademeli bir toparlanmanın meydana gelmesi beklenmekte.
  • Bugün ayrıca eylül dönemine ait işsizlik rakamları açıklanacak. Dengelenen ekonomik aktivite doğrultusunda işsizlik oranının %11,1 seviyesinden %11,6 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Ağustos döneminde işsizlik oranı %11,1 ile Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyede bulunuyordu. Ayrıca bugün kasım ayına ait bütçe rakamları paylaşılacak.

Yurtdışı tarafında,

Bugün Euro Bölgesi kasım ayı nihai TÜFE rakamları açıklanacak. Verinin yıllık %2 düzeyinde artış sergilemesi bekleniyor. Aylık ise %0,2 düşüş göstermesi bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki seyir son dönemde manşet enflasyon üzerinde geçici aşağı yönlü etkide bulunuyor.

Bugün ayrıca ABD konut piyasasına ışık tutması açısından takip edilen NAHB konut piyasası endeksi açıklanacak. TSİ 18’te açıklanacak veri, ABD’de kademeli artan faizlerin ABD konut piyasasına yansımasını göstermesi açısından takip edilen göstergelerden. Ayrıca bugün TSİ 16.30’da New York Fed imalat sanayi endeksi açıklanacak.

Haftanın geri kalanında,

• Salı günü Macaristan faiz kararı, Almanya IFO endeksi,
• Çarşamba günü Fed faiz kararı, Japonya dış ticaret dengesi, İngiltere TÜFE,
• Perşembe günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı,
• Cuma günü ABD büyüme, dayanıklı mal siparişleri, Japonya TÜFE açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket’in Kasım 2018 dönemindeki toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %3 oranında artarak 50mn TL’ye yükselmiştir. Kasım ayı prim üretimi ile birilikte 2018 Ocak – Kasım dönemindeki prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 artarak 581mn TL olmuştur.

Logo Yazılım (LOGO, Nötr): Şirket bağlı ortaklığı Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş. (e-Logo)’nin F.I.T. Bilgi İşlem Sistemleri Servisleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (FIT Çözümleri) ile %50-%50 ortak olduğu ve toplam ödenmiş sermayesi 5,9 milyon TL olan FIGO Ticari Bilgi ve Uygulama Platformu A.Ş.’deki paylarını ortağı F.I.T. Bilgi İşlem Sistemleri Servisleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (FIT Çözümleri)’ne devretmek üzere 13.12.2018 tarihinde pay devir sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmede Şirket tarafından satılan ve FIGO’nun %50’lik kısmını temsil eden payların devir bedeli 6,5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 119 gün vadeli 300mn TL nominal değerli ve 217 gün vadeli 100mn nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 17-18-19 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 400mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 600mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

12 Kasım 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz – Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan verilere göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında bir önceki yıl aynı aya göre %16 gerileyerek 555,546 adet oldu. Ocak-Kasım dönemi iç satışlar ise %17 artışla 8,08mn adet olarak gerçekleşti. Kasım ayında beyaz eşya üretimi %5 gerileyerek 2,39mn oldu. Üretim Ocak-Kasım’da ise %9 artışla 26,48mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı Kasım’da %2 artışla 1,96mn adet, Ocak-Kasım döneminde ise %6 artışla 18,91mn adet oldu.

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Kasım ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %2,1, Ekim ayına kıyasla ise %0,7 oranında azalışla 3,1mn ton seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %4,7 azalırken, entegre tesislerin üretimleri %4,3 arttı. Ocak-Kasım döneminde ham çelik üretimi %0,5 oranında artışla, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 34,3mn tondan 34,4mn tona yükseldi. Yılın on bir aylık döneminde, elektrik ark ocaklı tesisler %0,9 oranında artışla 23,9mn ton; entegre tesisler ise, %0,5 azalışla 10,5mn ton ham çelik üretimi yaptı. Ocak-Kasım döneminde Türkiye’nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2,8 oranında azalışla, 22,9mn tona inerken, slab üretimi, %7,8 artışla 11,5mn ton seviyesine yükseldi.

Konut: Ziraat Bankası, inşaat şirketlerinin elinde bulunan konut stokunun eritilmesi için kendi müşterisi olan konut inşaat şirketlerinden ev alanlara aylık %1’in altında faizle kredi imkanı getirdi. Bankanın basın bültenine göre, konut inşaat şirketleri aylık %1,78 olan konut kredisi faizinin bir bölümünü üstlenecek, böylece kredi alanların aylık maliyeti %0,98 olacak. Toplam 500,000 liraya kadar verilecek konut kredilerinin vadesi 120 aya kadar uzayabilecek. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

QNB Finansbank (QNBFB): Şirket, 13 Aralık 2018 tarihinde 14 ülkeden toplam 27 uluslararası bankanın katılımı ile bir sendikasyon kredisi anlaşması imzalamıştır. Sendikasyon kredisi ile eş zamanlı temin edilen 2 yıl vadeli 50mn Avro tutarındaki kredinin de dahil edilmesiyle toplam 239mn ABD Doları ve 450,5mn Avro tutarında yurtdışı kaynak temin edilmiştir. 367 gün vadeli sendikasyon kredilerinin toplam maliyetleri sırasıyla Libor +%2,75 ve Euribor+%2,65 seviyelerinde gerçekleşmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, DGZTE.E, SRVGY.E VAKFN.E payları 17/12/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 31/12/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 111 milyar TL’den 112 milyar TL’ye yükselirken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Küresel büyümeye yönelik endişelerle haftayı %2,90 seviyesinin altında kapatmayı başaran ABD 10 yıllık tahvil faizi, Fed faiz kararının beklendiği haftaya %2,89 seviyelerinden başlangıç yapıyor. 10 yıllık tahvil faizi, 29 Kasım’dan bu yana %3 seviyesinin altında kapanış yapıyor.

Yurtiçinde tahvil bono piyasasında, geçtiğimiz hafta satıcılı bir seyir hakimdi. 2 ile 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftalık 100 baz puanın üzerinde artış kaydetti. 10 yıllık gösterge kağıdın faizindeki artış ise 70 baz puanın üzerinde gerçekleşti. Haftalık kapanışlar sırasıyla %21,35, %18,49 ve %17,96 oldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin