Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Hareketli geçen haftanın son ve rahat işlem gününe canlı risk iştahı ve Dolar zayıflığı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,8575 seviyesinden geçiyorlar. Bu hafta veri takvimi hareketlenmişti. Haftanın son gününde ise veri gündemi çok rahat. Öğleden sonra ABD’de konut satışlarını gözlemleyeceğiz (TSİ 16:30). İlaveten Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) konferansında ECB Başkanı Mario Draghi (TSİ 11:30) ve Almanya Merkez Bankası (BUndesBAnk) Başkanı Jens Weidmann’ın (TSİ 16:00) konuşmalarını izleyeceğiz.

Bu hafta, Türkiye’nin dış talebine yönelik veri setini tamamladık. Biz de endekslerimizi güncelledik. Küresel iktisadi faaliyet canlılığını sınai üretim verileriyle teyit etti (Şekil 1). İhracatın önemli kısmını sağlayan, küresel ekonomi ve değer zincirine ciddi şekilde entegre otomotiv sektörüne yönelik veriler de Türkiye’den yanaydı. Avrupa’da otomobil pazarı canlılığını korurken, ABD’de kasırga sonrasında sigorta poliçelerinin tahsiliyle satışlar artışa geçti (Şekil 2). FOREKS Haber Ajansı’nın derlediği verilere göre ihracat Kasım ayının ilk yarısında %9,4 oranında artış kaydetti (Avrupa Otomotiv Pazarı ve Dış Talep, 16 Kasım 2017). Küresel iktisadi faaliyetteki canlılığın ihracata yönelik imalat sanayisi üzerinden yurt-içi talep koşullarına yansıyacağı görüşümüzü koruyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Isuzu (ASUZU, Nötr): Köstence Belediyesi’nin (Romanya) 15 Eylül 2017 tarihinde düzenlediği E6 dizel yakıtlı otobüs alımı ile bu alıma ilişkin garanti kapsamındaki bakım onarım, servis ve eğitim hizmetlerini kapsayan ihaleye en düşük teklifin 85,1mn RON-18,4mn Euro (KDV Dahil) ile Şirket tarafından verildiği 18 Eylül 2017 tarihinde duyurulmuştu. İhale makamının teklifleri fiyat, araç teknik özellikleri ve diğer prosedürler açısından inceleme ve karar süreci devam etmektedir

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Dün İzmir Yerel basınında Yerli Otomobilin parçalarının önemli bir kısmının İzmir’de yapılabileceği, bu parçalardan biri olan ” şasi ” nin ise Ege Endüstri tarafından üretilebileceği belirtilmiştir. Şirketin bu konuda herhangi bir görüşmesi ya da bu yönde güncel bir çalışması bulunmamaktadır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket tarafından 16.11.2017 tarihinde yapılan Ankara Çankaya Oran Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 46,8mn TL olmuştur. İhaleye Esas Tespit Edilen Asgari Bedel  39,1mn TL idi.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, 500mn TL nominal değerli 137 gün vadeli finansman bonosunun halka arz yoluyla ihracın gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Halka arz edilecek finansman bonosuna fazla talep gelmesi durumunda halka arz miktarı 750mn TL nominal değere kadar artırılabilecektir. Banka, söz konusu ihraçla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu’na gerekli başvuru yapıldığını duyurmuştur.

2 Kasım 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Otokar (OTKAR, Sınırlı Pozitif): Şirket 09.06.2017 tarihli özel durum açıklamasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” (Altay Projesi) ile ilgili olarak ihale sürecine katılma kararı alınması halinde, ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamaların yapılacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda söz konusu projeye ilişkin teklif dosya dün SSM’ye sunulmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr), DO-CO (DOCO, Sınırlı Negatif): İlker Aycı, Do&Co ile yola devam etmeme kararının iki önemli gerekçesi olduğunu ifade ederken “Ayrılık noktasına uzun görüşmeler sonrası gelindi. THY’nin Turkish-Do&Co ile 10 yıllık kontratı 2018 sonunda bitiyor. 3’üncü havalimanı, en muhafazakâr hesapla Turkish-Do&Co’ya yılda 45-50 milyon dolar EBİTDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) sağlayacak. Böyle bir iş fırsatına “şerefiye” bedeli istemek hakkımız. Ayrıca 100 milyon dolarlık da bir yatırım var. Kontrata bağlı bir ortaklık bu. Yani, THY’nin 10 yıllık kontratı olmasa, Turkish- Do&Co önemli varlık gösteremiyor. Bu ortaklığın THY dışındaki işleri çok küçük. 3’üncü havalimanı için kontrat 10 yıl artı 5 yıllık opsiyonu içerecek. Do&Co’nun payına düşecek 10 yıllık EBİTDA 200-250 milyon doları buluyor. Bunu dikkate alıp Do&Co’ya “THY’ye şerefiye bedeli olarak ne ödersin?” dedik. Atilla Doğudan ile 1 yıldır yeni döneme ilişkin vizyonu müzakere ediyorduk. Do&Co’nun cirosu 750 milyon dolara ulaştı. Bu ciroda Turkish-Do&Co ortaklığının, THY ile 10 yıllık kontratın büyük payı var. 3’üncü havalimanına “eski hamam, eski tas” anlayışıyla gidemeyiz. Gelecek vizyonumuz daha farklı. Gelecek vizyonumuz Do&Co ile örtüşmedi. O nedenle Singapurlu SATS’la görüşüp ön anlaşma imzalama noktasına geldik. Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Başbakan’ımız ayrılık kararımızı sordu. Kendilerine de gerekli sunumu yaptık.” diye belirtti. Kaynak: Habertürk

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların kısmi bölünmesi için izlediği şartı revize etti. BDDK’nın yeni kararı ile Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik, kısmi bölünmelere uygulanmayacak. Kısmi bölünme için tanıma ise “bölünen bankaların ortaklarının devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları edinmesi” koşulu eklendi. Kaynak: BusinessHT

Rapor için tıklayın.