Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.07.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşlarına yönelik endişelerin şimdilik arka planda kaldığı ortamda nötr risk iştahı devam ediyor. Bilanço sezonunun devam edeceği ABD tarafında vadeliler hafif artıdayken, Asya borsaları karışık. Dün Çin’de açıklanan büyüme ve sanayi üretimi verilerinin ardından, Çin borsaları baskı altında kalmaya devam ediyorlar. Yuan ise, 6,70 seviyesinin altındayken, Gelişmekte Olan Ülke kurları yatay. TL de bu sabah net bir yön bulmakta zorlanırken, BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Bugün sabahtan yurtiçinde mayıs ayı sanayi üretim verisi izlenecekken, yurtdışında ABD’de akşama doğru FED Başkanı Powell’ın Senato’da sunumu var. Son FED toplantısı ve sonrasında çeşitli alanlarda yapılan açıklamalar FED’in politika görüşlerini açık bir şekilde ortaya koymaktaydı. Dolayısıyla, bugünkü sunum fiyatlamalarda önemli bir değişim yaratmayabilir. Ek olarak, arz yönlü haber akışıyla dün sert bir şekilde düşen petrol fiyatlarında bu sabah hafif tepki yükselişi var. Önemli destek seviyelerinin altına sarkma eğiliminde olan brent petrolde baskının sürmesi Lira varlıkları sınırlı da olsa destekleyebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün Fed Başkanı Powell sahneye çıkıyor. TSİ 17’de Fed Başkanı, Senato Bankacılık Komitesi’ne para politikası yarıyıl raporunu sunacak. Büyümenin sağlam tempoda ilerlediği ve ücretlerin görece zayıf seyrettiği bir konjonktürde bahsedeceği hikayelerde belirgin bir değişiklik yok. Bununla birlikte ticaret geriliminin yarattığı riskler ile para politikasında normalleşme hızının boyutuna yönelik açıklamalar bir nebze öne çıkabilir.

  • Dün IMF paylaştığı küresel ekonomik raporuyla artan ticari gerilimlerine ve küresel büyümenin eskisi kadar senkronize olmadığına dikkat çekti. IMF, her ne kadar büyümenin daha dengesiz bir görünüme büründüğüne işaret etse de küresel büyüme beklentilerini değiştirmekte acele etmemiş görünüyor. Şimdilik beklemede kalan ama bir yandan da büyümede aşağı yönlü riskleri işaret eden IMF, 2018 ve 2019 için küresel GSYH büyüme tahminlerini %3,9 seviyesinde korudu. Ancak ülke bazında baktığımızda ise Euro Bölgesi, İngiltere ve Japonya büyümelerinin bir önceki rapora göre aşağı çekildiği görülüyor.

Bugün ayrıca TSİ 16.15’de Haziran ayına ait ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Sanayi üretiminin aylık %0,5 yükselmesi bekleniyor. Dün Haziran ayında ABD perakende satışların büyümeye dahil edilen verisinin beklentilerin altında gerçekleştiğini gözlemledik. Ancak önceki aya ilişkin yukarı yönlü revize bu kaybı telafi etmiş gözüküyor. Yani tüketici harcamaları canlılığını koruyor. New York Fed imalat endeksinin de Temmuz ayında beklentileri aşması ABD ekonomisinin üçüncü çeyreğe pozitif başladığını işaret ediyor.

İngiltere’de TSİ 11.30’da işsizlik rakamları izlenecek.

Bugün yurtiçinde Mayıs ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Takvim etkisinden arındırılmış verinin yıllık bazda %5,9 artış göstermesi bekleniyor. Nisan ayında veri yıllık bazda %6,2 yükselmişti. İkinci çeyrekteki resmin daha netleşmesi açısından Mayıs ayı verisi önemli. İkinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin %6 civarı bir büyümeyi gerçekleştirebileceği öngörülüyor.

Öncü göstergeler, sıkılaşan finansal koşullarla birlikte ekonomideki dengelenmenin Haziran ayıyla birlikte ılımlı bir şekilde başlamış olabileceğine işaret ediyor. Haziran ayı dış ticaret dengesinin bir yıl aradan sonra ilk kez daralması, PMI verisinin Nisan ayından bu yana ki daralmasını Haziran ayında da devam ettirmesi ve kredilerin bir önceki seneye göre yavaşlamayı sürdürmesi bu görünümü destekleyen faktörler. Dün açıklanan Nisan dönemine ait ve Mart, Nisan ile Mayıs aylarını kapsayan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının da 4 ay aradan sonra tekrar çift haneye yükselmesi de büyümedeki normalleşmeyi teyit eden gelişmelerden biri.

ŞİRKET HABERLERİ

Adana Çimento (ADANA, ADBGR, ADNAC, Sınırlı Pozitif): Test üretimlerine başlayıp çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı almış olduğunu açıklanan 660bin ton/yıl ek beyaz klinker üretme kapasitesine sahip “Klinker Üretim Hattı” Şirket tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket’in 2018 Haziran ayındaki prim üretimi 66,5mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı ayına göre %30 oranında artış göstermiştir. Haziran ayı prim üretimi ile birlikte, Şirket’in bu yılın Ocak – Haziran dönemindeki prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 322,9mn TL’ye yükselmiştir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Arçelik, Romanya’daki iştiraki Arctic çatısı altında inşa edilen çamaşır makinesi fabrikası için Avrupa Yatırım Bankası’yla (AYB) 68mn EUR değerinde kredi anlaşması imzaladığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arçelik’in 2017 yılında inşasına başladığı fabrikaya toplamda 135mn EUR yatırım yapmayı planladığı belirtildi. Romanya’nın Dambovita kentindeki Ulmi bölgesinde inşa edilen fabrikada yılda 2,1mn adet çamaşır makinesi üretilecek. Toplamda 1.400 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın 2019 yılında açılması planlanıyor. (Kaynak: Bloomberg)

Fenerbahçe Futbol (FENER, Nötr): Şirket, çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların rüçhan hakları kullandırılarak, 70,7mn TL nakit (bedelli) olarak (%250 oranında) artırılarak 98,98mn TL’e çıkarılmasına ve 1 TL nominal değerli pay için Rüçhan hakkının 5 TL olarak kullanılacak olan ihraç edilecek payların satışından elde edilmesi beklenen 353,5mn TL tutarındaki fon, işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması ve öz sermayemizin güçlendirilmesi için kullanacak olup, Kredi anapara ve faktoring ödemeleri, yapılandırılmış ve cari dönem vergi ödemeleri, Futbolcu ve Teknik kadro ücret ödemelerinde kullanılması planlanmaktadır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, Ar-Ge merkezi kurulması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Dijital dönüşüm konusunda da bankamızda yeni bir başkanlık kuruldu. Klasik bankacılık geride kaldı, her şey çok hızlı tüketiliyor. Bu nedenle de geleceğin ürünlerini öngörüp, ihtiyaç duyulduğu anda sunmamız çok önemli. Şu anda hiç olmayan, insanların güncel hayatına çok katkı sağlayacak ürünleri birkaç ay içerisinde sunacağız. Yakında lansmanını yapacağız.” dedi.

SEKTÖR HABERLERİ

Dış Ticaret: ABD yönetimi, Avrupa Birliği (AB), Çin, Kanada, Meksika ve Türkiye’nin çelik ve alüminyuma yönelik tarifelerine cevaben Amerikalı ürünlere getirdiği gümrük vergileri nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) başvurdu. ABD Ticaret Temsilciliği’nden (USTR) yapılan yazılı açıklamada, uyguladıkları misilleme tarifelerden ötürü AB, Çin, Kanada, Meksika ve Türkiye’ye karşı DTÖ nezdinde 5 ayrı ihtilaf başvurusunda bulunulduğunu bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum tarifelerini ülkenin ulusal güvenliği için getirdiği belirtilen açıklamada, “Çin, AB, Kanada, Meksika ve Türkiye’nin ABD’nin ithalatına yönelik misilleme tarifeleri uluslararası kurallar çerçevesinde tamamen dayanaksızdır” ifadelerine yer verildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbir: SPK kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, BEYAZ.E payında 17/07/2018 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/07/2018 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında 16/07/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 30/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği duyurulan BEYAZ.E paylarındaki açığa satış ve kredili işlem yasağı, VBTS kapsamında getirilen brüt takas uygulaması ile birlikte 31/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 130 milyar TL’den 131 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı %17,75’ten APİ’den karşılandı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti  %17,75 seviyesinde sabit kaldı.

Tahvil piyasasında satış baskısı sürüyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, bir haftadır %20 seviyesinin üzerinde kapanıyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %20,46 seviyesinden günü sonlandırdı. Temmuz ayının başından bu yana 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 125 baz puan yükseldi.

ABD 10 yıllık faizi, ABD verileri ve Powell öncesi haftaya yükselerek başladı. Dün 3 baz puan yükselen ABD 10 yıllık faizi, günü %2,86 seviyesinden sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde kapanışa yakın bir seyir gözleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN