Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.05.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD tahvillerinde sert satışlar gözlemlerken, on yıllık tahvil faizi %3,10 seviyesine dayanarak 2011 yılından itibaren en yüksek değerini gördü. Agresif satışlarda net bir katalizör olmasa da, Nisan ayı perakende satışlar verisi ile ekonominin ikinci çeyrekte de ivmesini koruduğu ve bunun da enflasyon yaratabileceği beklentileri satışlarda etkili olduğu söylenebilir ki faizler yükseliş trendinde. Halihazırda petrol fiyatları da yüksek seyrini korumakta. Burada, faizlerdeki yükselişlere Dolar’ın da senkronize bir şekilde eşlik etmesi piyasalar üzerindeki endişe katsayısını artırmakta. Bir süredir baskı altında olan Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) kurları da faiz ve Dolar’daki yükselişe olumsuz tepki verdiler. GOÜ kurları dün %1’e yakın değer kaybettiler. TL’de de negatif ayrışma devam ederken, oynaklık halen yüksek seviyede. Bir aylık zımmi oynaklık 20 değeri ile geçen yılın Ocak ayından sonraki en yüksek seviyesinde. Ülke risk primimiz de (5 yıllık CDS) 254 ile yüksek seviyede seyretmeye devam etmekte.  Bu sabah, faizlerdeki yükselişle dün ekside kapatan ABD borsaları vadelilerde yatay. Asya borsaları ise, faizlerdeki yükselişin yanı sıra Japonya’nın ilk çeyrekte beklentilerden daha fazla daralması ve Kuzey Kore’nin, Güney Kore ile olan barış görüşmesini iptal etmesi ile baskı altında. Veri tarafına baktığımızda, bugün yurtiçinde sanayi üretimi sabahtan takip edilecektir. ABD’de de öğleden sonra sanayi üretimi öne çıkan diğer bir veri.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

MAKROEKONOMİ

Yurtiçinde bu haftaki yoğun veri gündemi devam ediyor. Yurtdışında ABD sanayi üretimi bugün öne çıkıyor.

Yurtiçinde TSİ 10’da Mart ayı sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,7 artış sergilemesi bekleniyor. Yıllık artışın ise %8,3 gerçekleşmesi öngörülmekte. Eğer veri bu doğrultuda açıklanırsa sanayi üretimi ilk üç ayda ortalama %10’un üzerinde artış kaydedecek. 2018 yılının ilk iki ayına PMI endeksleri güçlü başlamıştı. Mart ayında 55 seviyesinden 51,8’e gerileyen PMI endeksi Nisan ayında daralma bölgesine geçmişti. Nisan ayında imalat sektörü 13 ay aradan sonra küçülmeye işaret etmişti (Şekil 1). Serinin de dalgalı özelliği dikkate alındığında Nisan ayı verisinde daha ılımlı bir artış görebiliriz.

TSİ 9’da Almanya TÜFE rakamları açıklanacak. Nihai veri açıklanacağından piyasa etkisi sınırlı. TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde nihai çekirdek TÜFE açıklanacak.

Bugün Brezilya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Politika faizinin %6,5 seviyesinden %6,25’e çekilmesi bekleniyor. Gerileyen enflasyonla birlikte geçtiğimiz sene Merkez Bankası, 600 baz puan faiz indirimine gitmişti (Şekil 2). Bu sene ise toplamda 50 baz puan indirime gitmiş durumda. Brezilya’da Ekim ayında devlet başkanlığı seçimleri bulunuyor. Seçimleri kazanacak olası partinin kamu harcamalarında kesintiyi beraberinde getireceği beklentisi ülkeye dair bir güven işaret ediyor. Bu doğrultuda da Moody’s, Nisan ayının başında Brezilya’nın kredi notu görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a yükseltti.

TSİ 15:30’da ABD konut başlangıçları, inşaat izinleri ve TSİ 16:15’te sanayi üretimi ile kapasite kullanım oranı açıklanacak. Dün Nisan ayına ait perakende satışlar beklentiler doğrultusunda açıklandı. Önceki aya ilişkin veri de yukarı yönlü revize edildi. Ekonomi ikinci çeyreğe iyi başlamış görünüyor. Bu görüntü altında da dün dolar endeksinin veriden beslendiğini gözlemledik. Bugünkü verilerle hareketlilik devam edebilir. Neticede kapasite kullanımın yüksek seviyelerde seyretmesi sanayi üretimini 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye taşımış durumda. Muhtemelen benzer görüntünün Nisan ayında da sürmesi bekleniyor. Sanayi üretiminin aylık %0,6 artış göstermesi öngörülüyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket’in 2018 yılı Nisan ayı brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %21 oranında artarak 528,3mn TL’ye yükselmiştir. Nisan ayı brüt prim üretimi ile birlikte Şirket’in Ocak – Nisan 2018 dönemindeki brüt prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 oranında artarak 1,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Pozitif): Şirket’in 2018 yılı Nisan ayı toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %25 oranında artarak 49,9mn TL’ye yükselmiştir. Nisan ayı brüt prim üretimi ile birlikte Şirket’in  Ocak – Nisan 2018 dönemindeki toplam prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yine %25 oranında artarak 190,3mn TL’ye yükselmiştir.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Pozitif): Tümosan, ticari ve savunma sanayii konularında ilgili görüşmeleri başlatmak ve bilgi transferi yoluyla gelecekte oluşabilecek iş birlikteliklerini değerlendirmek üzere, Belarus menşeli VOLAT (Minsk Wheel Tractor Plant Open Joint Stock Company) firması ile, karşılıklı gizlilik sözleşmesi imzalamıştır.

Hektaş (HEKTS, Nötr): Hektaş ve Gebze Teknik Üniversitesi, “Milli Tarım” hedefi doğrultusunda, tarımda Ar-Ge çalışmaları yapmak üzere bir işbirliği anlaşması imzalamışlardır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Varil fiyatı 78 doları aşan petrol ve 4,4 TL’yi gören dolar kuru, akaryakıt fiyatlarına da yansıdı. Dün 18 kuruş artan benzine 10 kuruş, 16 kuruş artan motorine ise 8 kuruşluk yeni zam gündemde. Kaynak: Habertürk

Konut: Önce KDV ve tapu harcında indirim yapıldı, sonra konut kredi faizi yüzde 0,98’e çekildi. Kamunun desteğine özel sektör de sessiz kalmadı. 41 firma bir araya gelerek indirim kararı aldı. 1 ay süreyle 150 konut projesinde peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacak. Peşinat oranı ise yüzde 20 yerine yüzde 5 olacak. Kaynak: Hürriyet

TMSF: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) şubat ayında aldığı karar kapsamında fonun kontrolündeki 6 gayrifaal şirketin tasfiyesine dair yönetmelik hükümleri uyarınca Dumankaya şirketleri tasfiye ilanını yayınladı. TMSF, Dumankaya Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş., Dumankaya Holding A.Ş., Dumankaya Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme A.Ş., Dumankaya ve Mazaya İnşaat A.Ş., Shov Oto Sanayi ve Ticaret A.Ş., Dumankaya Teknoloji A.Ş. şirketlerinden alacaklı olanlar ile menkul ve gayrimenkulleri üzerinde istihkak iddiasında bulunanların, yazılı alacak ve istihkak iddialarını kaydettirmeleri ve senet, defter özeti ve benzeri delillerin asıl veya tasdikli suretlerini tevdi etmelerini istedi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Verusa Holding (VERUS, Nötr): Şirketin %49 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Pamukova Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin mevcut 70mn TL olan sermayesinin 15mn TL nakit artırımla 85mn TL’ye çıkarılmasına; nakit artırıma konu 15mn TL’nin %49 sermaye payı oranı doğrultusunda 7,3mn TL’sinin şirket tarafından nakden taahhüt edilmesine karar verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin geç likidite penceresinden (%13,5 ) yaptığı toplam fonlama miktarı 100 milyar TL civarında seyrediyor. Fonlama miktarı bir önceki güne göre anlamlı bir değişim göstermedi.

Hazine’nin 2 yıllık gösterge tahvili yeniden ihracında ortalama bileşik faiz %16,61, 5 yıllık tahvilde %15,96 gerçekleşti. Hazine dünkü ihalelerle birlikte Mayıs ayı borçlanma programını tamamladı. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve TL’deki hareketlilik birleşince dün faizler keskin yükseldi. Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan ABD 10 yıllıkların faizi, %3,09 seviyesini test etti. Yurtiçinde 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizi sırasıyla 70,81 ve 81 baz puan yükseldi. 10 yıllıkların faizi 4 gün aradan sonra tekrar %14’ün üzerine çıktı.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!