Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün artan işlem hacmi ile günü pozitif bir görüntüyle kapatan endeksin, nötr risk sabahında güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dün İngiliz parlamentosunda reddedilen Brexit anlaşmasının etkileri şu aşamada sınırlı. Bir taraftan siyasi riskler gündemdeki yerini korusa da diğer yandan piyasa dostu atılan adımlar (Fed’in güvercin duruşunu koruması, Çin yönetiminin ekonomiyi desteklemek için aldığı aksiyonlar vs.) piyasaları destekliyor. ABD vadelileri hafif de olsa artıda. İki gündür iyi bir momentum yakalayan endeksin de bugünkü Merkez Bankası toplantısı öncesinde kısmi yükseliş eğiliminde olabileceğini düşünüyoruz. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Faiz kararı kadar karar metni de önemli. TCMB’nin sıkı duruşunu koruması durumunda TL’de değerlenme görebiliriz. TL’deki olası değerlenme, bankacılık hisseleri katalizörlüğünde endeksi 94binli seviyelere taşıyabilir. Aksi durumda sıkı para politikasında herhangi bir gevşeme sinyalinin verilmesi bir miktar kar satışını gündeme getirebilir.

MAKROEKONOMİ

Beklentiler doğrultusunda Brexit anlaşmasının, İngiltere parlamentosunda onaylanmaması ile hafta ortasına başlıyoruz. Oylama sonrasında muhalefet, Therasa May hükümeti için güvensizlik oylaması istedi. Oylama bugün TSİ 22’de yapılacak. Anlaşma oylaması ardından ise belirsizliğin önemini koruduğunu görüyoruz. Muhtemel senaryolara baktığımızda;

  • 1.Brexit hakkında tekrardan bir referandum yapmak yani ikinci bir referandum, 2. AB’den çıkışın ertelenmesi, 3. Hükümetin AB ile müzakerelerinin uzatılması veyahut 4. Anlaşmasız çıkış.

2019 yılının ilk PPK toplantısı bugün saat 14’te açıklanacak. Beklentiler, ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın politika faizini %24 düzeyinde sabit tutacağı yönünde.

  • Bizim için karar metnindeki ifadelerdeki değişiklik, gelecekteki olası politika adımlarına ışık tutması açısından önemli olacak. Hatırlamak gerekirse, aralık ayındaki toplantısında Merkez Bankası, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğine ilişkin cümleyi çıkarmıştı. Bu ifadenin çıkarılması daha az şahin bir TCMB’ye işaret etmişti.
  • 2019 yılı için piyasa beklentisine baktığımızda bir kısım piyasa katılımcısının ilk çeyrekte faiz indirimi beklediğini görüyoruz. Bununla birlikte enflasyondaki baz etkisi dikkate alındığında nisandan önce faiz indirimi beklemeyen piyasa katılımcılarının da olduğu görülüyor.

Bugün TSİ 10’da aralık ayına ait Almanya TÜFE rakamlarının nihai hali açıklanacak. Yıllık TÜFE’nin %1,7 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu seviye ECB’nin %2’ye yakın enflasyon hedefinin altında bulunuyor. İngiltere’de TSİ 12.30’da aralık ayına ait TÜFE rakamları paylaşılacak. Yıllık TÜFE’nin %2,1 düzeyinden yılı sonlandırması bekleniyor. Bu arada dün ECB Başkanı Draghi, büyümeye yönelik temkinli bir konuşma gerçekleştirdi. Son ekonomik gelişmelerin beklenenden zayıf gerçekleştiğini vurgulayan Draghi, özellikle küresel unsurlara bağlı belirsizliklerin hala belirgin olduğunu vurguladı.

Bugün TSİ 16.30’da ABD’de aralık ayına ait ithal fiyatları endeksi açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’te konut piyasasına öncü olarak takip edilen NAHB konut fiyat endeksi açıklanacak.

Bugün Goldman Sachs ve Bank of America bilançoları gelecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

İndeks Bilgisayar (INDES, Sınırlı Pozitif): Şirket ile cep telefonu firması OPPO Turkey Telekomünikasyon Ticaret Ltd.Şti. arasında OPPO markalı cep telefonlarının Türkiye’deki elektronik mağazalar zincirlerine dağıtımı konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır. Şirket Oppo ürünlerinin satışından yıllık 30 milyon doların üzerinde satış tutarı elde etmeyi hedeflemektedir.

Kardemir Karabük  Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Rus madencilik ve metal şirketi Mechel, Kardemir ile yaptığı anlaşma yaptığını ve 200.000 ton metalürjik kok tedarikini öngördüğünü açıkladı. Açıklamada, “Bir önceki anlaşma ile karşılaştırıldığında, arz miktarı yaklaşık %70 oranında artacak. Kok, Mechel Limanı üzerinden sevk edilecek” ifadesi kullanıldı. Kaynak: Matriks

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket 2019 yılı beklentilerini açıkladı. Buna göre şirketin kapasite artışı öngörüsü %6-8 ve iç/dış hat doluluk oranı beklentisi ise yataydır. İç hat birim gelirlerde yıllık bazda 15-20 TL artış beklenirken, dış hat birim gelirlerde Euro bazında yatay beklenti hakimdir. Misafir başına yan gelirlerin 12-12,5 Euro olacağı tahmin edilirken, toplam CASK’ın 3,68 – 3,73 Euro cent arasında gerçekleşebileceği öngörülmektedir. Şirketin 2019 yılı FAVÖK marjı beklentisi %22,5-23,5 aralığındadır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK; Öneri “AL”, Nötr): 10.01.2019 tarihli açıklamada belirtilen ihraç tamamlanmış olup, bu kapsamda Banka yurtdışında 650 milyon ABD Doları nominal tutarında, vadesi olmayan, BDDK onayına bağlı olarak ihraçtan sonraki her beş yılda bir erken itfa edilebilir nitelikte, ilk beş yıl için yıllık %13,875 getiri oranına sahip ve 6 ayda bir kupon ödemeli, çekirdek sermaye yeterliliği oranının %5,125’in altına düşmesi halinde geçici değer azaltmaya konu edilebilecek, İlâve Ana Sermayeye Dâhil Edilebilir Borçlanma Aracı (AT1) ihraç edilmiştir. Söz konusu borçlanma araçlarının toplam 400 milyon ABD Doları tutarındaki kısmı Bankanın nihai ana ortaklarından Koç Holding A.Ş. ve Unicredit S.p.A tarafından eşit tutarlarda alınmış ve alınan bu tutarlar için 180 gün boyunca satmama taahhüdü verilmiştir.

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Alman otomobil üreticisi Volkswagen ve ABD’li Ford Motor hafif ticari araçlara yönelik işbirliği yapacaklarını açıkladı. Ford ve VW ticari araçtaki iş birliğinin yanı sıra elektrikli araç ve otomatik sürüş teknolojilerinin ortak geliştirilmesi olasılıklarını araştıracaklar. Kaynak: Dünya

Tarım: Hbubat ve bakliyat ithalatında belirlenen tarife kontenjanları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Kuru Baklagiller 100.000 ton, Buğday ve mahlut 1.000.000 ton, Arpa 700.000 ton, Mısır 700.000 ton ve Pirinç 100.000 ton gümrük vergisiz ithal edilebilecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket’in, HSBC Bank Londra’dan kullanmış olduğu ve vadesi 2019 yılında dolan kredinin yeniden yapılandırılması kapsamında HSBC Bank’dan 45mn USD tutarında, 47 aylık eşit taksitli, son vade tarihinde (48.ödeme) 13,5mn USD tutarında balon ödemeli kredi kullanılmasına ve ilgili şartları düzenleyecek Genel Kredi sözleşmesi imzalanmasına, Şirket’in maliki bulunduğu ve İstanbul’da yer alan Akasya AVM üzerinde Banka lehine, serbest dereceden istifade hakkı tanınmak sureti ile 60mn USD’lik üst limit ipoteği tesis edilmesine ve bu kapsamda Şirket ile Banka arasında ipotek sözleşmesi akdedilmesine karar verilmiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 95 milyar TL’den 93 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Brexit sürecinin nasıl ilerleyeceğine yönelik belirsizliğe karşın ABD 10 yıllık tahvil faizinde dün keskin değişimler gözlemlemedik. Piyasa bugünkü May’in güven oylamasını bekliyor. Dün %2,67-2,71 bandında hareket eden ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah saatlerinde %2,71’lerde.

Yurtiçinde verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi resmeden eğri) kısa tarafında aşağı kayma devam ediyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, dün 40 baz puan gerileyerek %18 seviyesinin altında ve 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olan %17,99 seviyesinden kapandı. Bugünkü TCMB faiz kararı faiz piyasasında belirleyici olabilir. Dün Hazine’nin ihaleleri takip edildi. Hazine’nin kuponsuz tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz %18,98, TÜFE’ye endekslide reel faiz %4,03 oldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin