Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gerilimini azaltan gelişmelerin ardından risk iştahında yaşanan toparlanma sonrasında dün ABD borsalarında kar realizasyonları gerçekleşti. Bu sabah ise Çin’den beklentilerin altında kalan bazı makro verilerle küresel büyüme endişeleri tekrar gündeme gelirken, Asya’da satıcılı bir görüntü var. Benzer şekilde ABD vadeliler de zayıf. Yuan öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke kurlarıyla beraber TL’de hafif baskı altında. Bu kapsamda, BIST100 de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini açıklayacağı günde (piyasa kapanışının ardından açıklanması bekleniyor) endekste gün içerisinde baskı görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Haftayı ABD verileriyle sonlandırmaya hazırlanıyoruz. Yurtiçinde de Fitch değerlendirmesi takip edilecek.

Bugün TSİ 17.15’te kasım ayına ait ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Ayrıca kasım ayına ait perakende satışlar izlenecek. TSİ 17.45’te açıklanacak olan, aralık ayında hizmet ve imalat ABD PMI verilerinin seyri de önemli. Özellikle ECB Başkanı Draghi’nin, önümüzdeki dönemde küresel büyümeye yönelik aşağı yönlü risklere vurgu yapan açıklaması sonrası üretim verilerinin seyri daha dikkat çekici olabilir.

Bugün Rusya Merkez Bankası’nın TSİ 13.30’da faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası’nın politika faizini %7,5 seviyesinde koruması bekleniyor.

Bugün Fitch, Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini açıklayacak. En son temmuz ayında not değişikliğine giden Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “BB+”dan “BB” seviyesine indirmişti. Not görünümünü ise “negatif” de tutuyor. Kredi notu değerlendirmesinde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Yurtdışında haftaya en kritik gelişme Fed faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak.  Yurtiçinde ise makroekonomik veriler pazartesi gününe toplanmış durumda.

Pazartesi günü yurtiçinde ekim ayına ait sanayi üretimi, işsizlik oranı ve bütçe dengesi açıklanacak. Cuma günü de tüketici güven endeksi izlenecek.

Yurtdışı tarafında,

  • Pazartesi günü Euro Bölgesi TÜFE,
  • Salı günü Macaristan faiz kararı, Almanya IFO endeksi,
  • Çarşamba günü Fed faiz kararı, Japonya dış ticaret dengesi, İngiltere TÜFE
  • Perşembe günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı,

Cuma günü ABD büyüme, dayanıklı mal siparişleri, Japonya TÜFE açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Şirket iştiraklerinden Cenal Elektrik Üretim A.Ş.’nin Karabiga termik santralinin İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ÇED raporuyla ilgili olarak yürütme durdurulmamış olup, üretim devam etmektedir. Gerekli düzenlemeler yapılarak yeni ÇED raporu en kısa zamanda alınacağı duyurulmuştur.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Aselsan – Havelsan İş Ortaklığı ile Sefine Denizcilik Tersanecilik Tur. San. ve Tic. A.Ş. arasında Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Projesi ile ilgili olarak ASELSAN Payı 19,5mn EUR ve 86mn TL tutarında olmak üzere bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2023 yılına kadar gerçekleştirilecektir.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Aygaz (AYGAZ, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif); Koç Holding (KCHOL, Sınırlı Pozitif): Koç Holding’in %77 oranında, bağlı ortaklıklarından Aygaz A.Ş.’nin ise %20 oranında pay sahibi olduğu Enerji Yatırımları A.Ş. (EYAŞ) yönetim kurulu tarafından, EYAŞ’ın 20 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısında, sermayesinin 1 milyar TL azaltılarak 3.347mn TL’den 2.347mn TL’ye indirilmesinin ortakların onayına sunulmasına karar verilmiştir. Genel kurul toplantısında sermayenin azaltılması önerisinin onaylanmasını takiben, Türk Ticaret Kanunu’nun 473 ve 474’üncü maddelerine göre gerekli ilanlar ve tescil işlemleri tamamlandıktan sonra, azaltıma konu tutarın en geç Nisan 2019’da EYAŞ ortaklarına nakden ödenmesi beklenmektedir.

12 Kasım 2018 Tarihli Aygaz raporumuz için tıklayınız…

Avivasa Emeklilik (AVISA, Nötr): Bedelsiz sermaye arttırımı (118mn TL’den 180mn TL’ye; bedelsiz pay alma oranı %52,54237) pay dağıtım başlangıç tarihi 17.12.2018 olarak belirlenmiştir.

Borusan Mannesmann Boru Sanayi (BRSAN, Sınırlı Pozitif): 09.01.2018 tarihli KAP açıklamasında belirtilen yatırım planının birinci aşaması olan; Halkalı Fabrikası’nın kaynaklı çelik boru üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların planlanan bütçe ve zaman dilimi çerçevesinde tamamlamış ve ticari üretime geçmiş olduğu açıklanmıştır.

Nihai aşamaya gelindiğinde toplam yatırım bedeli 75mn USD mertebesinde olacak yatırım planının diğer aşamaları Halkalı ve Gemlik tesislerinin de zaman planına uygun olarak ilerlediği belirtilmiştir. Bu yatırım planı, Şirketin faaliyet göstermekte olduğu ana iş kolları içerisinde stratejik büyüme alanlarından biri olarak belirlemiş olduğu otomotiv segmentini odağına alan, bununla birlikte katma değeri yüksek standart boru ürün gruplarına da hizmet edecektir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket projelerinden Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi iptal edilmiştir.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Doğalgaz: BOTAŞ, elektrik santrallerine doğalgaz tedarikinde yeni bir model uygulamaya karar verdi. 1 Ocak – 31 Mart 2019 tarihleri arasında uygulanacak yeni modele göre BOTAŞ, doğalgaz çevrim santrallerinin ihtiyacının ilk yüzde 70’lik kısmına farklı, kalan yüzde 30’luk kısmına farklı bir fiyat uygulayacak. Elektrik santralleri yılbaşından itibaren, yakacakları doğalgaz karşılığında BOTAŞ’a, ilk kademe olan yüzde 70’lik kısım için bin metreküp başına 1485 TL ödeyecek. Kalan kısmı da BOTAŞ’tan almak isteyenlere uygulanacak rakam ise 1700 TL olarak belirlendi. Elektrik santralleri ful kapasite çalışmak isterse, ihtiyacının yüzde 30’luk kısmı için özel sektördeki toptan satış şirketlerinden, BOTAŞ’ın verdiği 1700 TL’nin altında bir fiyatla gaz bulmaya yönelecek. Santraller bu konudaki tercihlerini, maliyeti kurtaracak fiyattan elektrik müşterisi bulup bulamamalarına göre yapacak. BOTAŞ halen elektrik üretim santrallerine bin metreküp başına 1550 TL fiyat uyguluyor. Elektrik santralleri, özel sektördeki toptan gaz şirketlerinden daha düşük fiyattan yakıt bulmaları halinde, bunu tercih edebiliyor. Ancak santrallerin bunu yapabilmek için üretecekleri elektrikten elde edecekleri geliri dikkate almaları gerekiyor. (Kaynak: Dünya)

Tarım Kredileri: Ziraat Bankası tarımsal kredileri yeniden vadelendireceğini, vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulayacağını açıkladı. Açıklamada, Ziraat Bankası tarafından, Bakanlar Kurulu kararları kapsamında tarımsal kredi kullandırılan ve geçici olarak gelir-gider dengesi olumsuz etkilenen üreticilerin, tarımsal faaliyetlerinin devamını sağlamak için vadesi 30 Haziran 2019’a kadar olan işletme ve yatırım kredileri vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirilebileceği belirtildi. “Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulanacaktır” denilen açıklamada söz konusu oranın piyasa koşullarının altında olduğu vurgulandı. Açıklamaya göre, yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesi eski faiz oranı ve vade yapısıyla aynen devam edecek. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka müşterilerinin Çin Halk Cumhuriyeti’nden yapılacak ithalatlarının finansmanı amacıyla 12 Aralık 2018 tarihinde The Export-Import Bank of China’dan 200 milyon dolar tutarında 3 yıl vadeli kredi temin edilmiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL’den 111 milyar TL’ye gerilerken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD 10 yıllık tahvilin faizi, %2,90 seviyesinin altında haftayı sonlandırmaya hazırlanıyor. Sabah saatlerinde %2,89’larda işlem görmekte. ECB Başkanı Draghi’nin küresel büyümede aşağı yönlü risklere dikkat çekmesi ardından gelecek haftaki Fed toplantısında Powell’ın küresel ekonomiye bakışı piyasanın merceğinde olacak. Küresel ekonomiye dair aşağı yönlü risklere atıfın yoğunlaşması halinde tahvil faizlerinde sınırlı aşağı yönlü baskının gündeme gelmesi beklenebilir.

TCMB faiz kararı ardından 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, kapanışı günlük 20 baz puan artışla %21,56 seviyesinden yaptı. Haftalık bazda ise 2 yıllık kağıtta 25 baz puanlık bir artış görüyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin