Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.09.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bugün saat 14’te TCMB faiz karını öncesinde risk iştahı olumlu. Katalizör: ABD’nin Çin ile ticaret görüşmelerini yenilemeyi teklif etmesi. Dün akşam saatlerinde çıkan haberin ardından Çin Yuan’ı öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke para birimleri değer kazanırlarken, Asya borsaları bu sabah pozitif bölgede seyrediyorlar. BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bugünkü PPK toplantısında faiz artışı beklentileri geniş bir aralığa yayılmış durumda. Bloomberg anketine göre ortalama beklenti ise 325 baz puan. Enflasyon sonrası TCMB’nin açıklamaları ile piyasada da yaklaşık bu oranda bir fiyatlama yapıldığı söylenebilir. Nitekim Dolar/TL, enflasyonun açıklandığı gündeki 6,60’lardaki seviyesinden dün itibariyle 6,30’lara kadar geriledi. Beklentilerin üzerinde, örneğin 400 baz puan ve üzerinde bir artırım durumunda kurda geri çekilme isteği devam edebilir ki kur da 6,00/6,10 bölgesini hedefleyebilir. Oynaklığın muhtemelen artacağı BIST100 endeksinde ise beklentilerin üzerindeki bir artışta yukarı yönlü hareket görülebilir. Buna ek olarak kurdaki olası düşüşle birlikte özellikle döviz açık pozisyonu bulunan şirketler daha yüksek talep görebilir. Diğer taraftan, beklentileri karşılamayacak bir faiz kararı sonrasında kur ve endekste baskı oluşabilir. Bugün ayrıca Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankalarının (BoE) faiz kararı bulunuyor. Veri tarafında ise, ABD’de TSİ 15.30’da ağustos ayı TÜFE verisi (beklenti aylık %0,3, yıllık %2,8) açıklanacak. Dün ÜFE’nin beklentileri karşılayamaması ile Dolar’da geri çekilme gözlemlemiş, ticaret gelişmeleri ile ilgili olumlu haber akışı ile birlikte Dolar endeksi (DXY) 94,7 seviyesine kadar gerilemişti. Yine beklentileri karşılamayan bir veri Dolar üzerindeki baskıyı artırabilir.

MAKROEKONOMİ

Bugünün Merkez Bankaları tarafında en dikkat çekeni şüphesiz TCMB olacak.

Bugün TSİ 14’te TCMB faiz kararı bulunuyor. TCMB’nin enflasyon verisi ardından fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi vereceğini açıklaması, para politikasında sıkılaştırmaya gideceğini ortaya koyuyor. Merkez Bankası’nın faiz kararı ardından da cuma günü tekrar haftalık repo ihalelerine döndüğünü gözlemleyebiliriz. Dolayısıyla faiz kararı ardından dikkatlerimiz bu sefer de likidite kompozisyonunu nasıl şekillendireceğine odaklanacak. Merkez Bankası, 17 Ağustos’tan bu yana piyasayı faiz koridorunun üst bandından, %19,25’ten fonlamayı tercih etmekte. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini de %17,75 seviyesinde olan haftalık repo faizinin 150 baz puan üzerinde %19,25 seviyesinde tutmakta.

  • Hatırlamak gerekirse ağustos ayında TL, dolar karşısında aylık bazda %24 değer kaybı ile 2001’den bu yana en yüksek aylık değer kaybını yaşamıştı. Kur geçişkenliğiyle birlikte ağustos ayı ÜFE verisinde aylık bazda %6,6 ile keskin bir artış gözlemlemiştik. Bu durum ise ÜFE’de kur artışından kaynaklanan maliyet artışının TÜFE üzerine yansımaya devam edeceğine işaret ediyor.
  • Neticede Merkez Bankası enflasyon beklentilerini yönetmek için faiz kanalını kullanmayı tercih edebilir. Burada önemli olan unsur ise sıkılaşmanın ne ölçüde olacağı. Bugünkü PPK toplantısında politika faizindeki artış beklentisinin geniş bir yelpazeye yayılması dikkat çekiyor. Ankete katılanların politika faizi artırım beklentileri 200 ila 725 baz puan arasında geniş bir aralıkta şekillenmekte.
  • Geride bıraktığımız süreçte gerek BDDK’ın swap adımları gibi gerekse TCMB’nin haftalık repo ihalesi açmaması ve zorunlu karşılık indirimi gibi düzenlemeleriyle TL’deki satış baskısı hafifletilmeye çalışıldı. Bugünkü TCMB faiz kararı ardından TL’deki güçlenmenin devam etmesi muhtemel. Halihazırda TL, dolar karşısında eylül ayında %4,5’in üzerinde değer kazanarak, eylül ayında gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışmış durumda.

Bugün ayrıca Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankalarının (BoE) faiz kararı bulunuyor.

ECB faiz kararını saat 14.45’te açıklayacak. Saat 15.30’da ECB Başkanı Draghi’nin konuşması bulunuyor. İtalya’daki gelişmelere ve ticaret gerilimlerine yapılan herhangi bir atıf piyasanın dikkatinde olabilir. Ayrıca bankanın ekonomik projeksiyonlarında da aşağı yönlü sınırlı revizyonlar gözlemleyebiliriz. Ticaret geriliminin küresel talebi azaltabileceği beklentisi büyüme tahminlerinde de aşağı yönlü baskıyı gündeme getiriyor.

TSİ 14’de İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Politika faizinin %0,75 seviyesinde korunması bekleniyor. Bugünkü para politikası kararı piyasada hareketlilik yaratacak bir toplantı olmayabilir. Dolayısıyla Brexit sürecine ilişkin detaylar şu süreçte daha kıymetli. Gelecek sene görev süresi dolan BoE Başkanı Mark Carney’in görev süresi uzatıldı ve Başkan Ocak 2020 sonuna kadar BoE’nin başında kalacak. Brexit sürecinin başarıya ulaşması için yetkililer elinden geleni yapmaya devam ediyor.  Son olarak AB ve İngiltere kasım ayında Brexit anlaşmasını imzalamak üzere özel bir zirve düzenleyecek.

Ayrıca bugün TSİ 15.30’da ağustos ayına ait ABD TÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,3 artış göstermesi ve yıllık bazda da %2,9 seviyesinden %2,8’e gerilemesi bekleniyor. Dün 18 ay aradan sonra ilk kez düşüş kaydeden ÜFE verisi sonrası TÜFE verisi piyasaların daha bir odağında.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Nötr): Şirket Muğla’da bulunan Hillside Beach Club Tatil Köyü isimli taşınmazının üst hakkı (kesin izin) süresini uzatmak için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurulmasına karar verildiğini duyurmuştur.
Süre uzatımı talebinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde, halihazırda 17 yıl kalan üst hakkı (kesin izin) süresi 49 yıla uzatılmış olacaktır.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), global deneyimi ve yönetim modeli ile 2018 yılının 4.çeyreğinden itibaren, Zadar Gazenica Limanı’ndaki tüm kruvaziyer liman operasyonlarını 20 yıl süreyle işletecektir. İmtiyaz Sözleşmesi’nin kapsamı kruvaziyer liman ve terminal hizmetleri, uluslararası feribot terminali, Ro-Ro hizmetleri, araç ve yolcu hizmetlerinden oluşmaktadır. Zadar Kruvaziyer Limanı 2017 yılında 137 bin yolcu ağırlamış olup, 2018 yılında bu rakamın rezervasyonlar baz alınarak yaklaşık 150 bin seviyesine yükselmesi beklenmektedir.

Ayrıca, şirketin sermayesinde %90,1’lik oranla hakim hissedarı olduğu Actus Portföy Yönetimi A.Ş.’nin 25mn TL’lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 6mn TL olan çıkarılmış sermayesinin nakit karşılığı ve toplamda 1mn TL olmak üzere 7mn TL’ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine karar verilmiştir.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirketin CEO’su Feyzullah Yetgin Kasım’da İzmir Projesi lansmanı hedeflediklerini açıkladı. (Kaynak: Bloomberg)

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Pazar koşullarına bağlı olarak, Zambiya’nın başkenti Lusaka’ya tarifeli seferler başlatılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere, THY’nin %49, MDN Investment SHPK firmasının %41 ve Arnavutluk Hükümetini temsilen Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının %10 oranında hisseye sahip olacağı, Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli, toplam sermayesi 30mn USD’ye tekabül edecek tutara kadar bir Ortak Girişim Şirketi kurulmasına karar verilmiştir.

17 Ağustos 2018 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Zorlu Enerji ile Kazakistan Enerji Bakanlığı ve Türkistan Bölgesi Valiliği arasında Türkiye ve Kazakistan arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması düşüncesiyle, Kazakistan’da 50 MW kurulu güce sahip olacak bir Solar Enerji Santrali projesi geliştirilmesi için iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Dövizli Sözleşmeler: Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar’da değişikliğe gidildi. Buna göre: “Türkiye’de yerleşik kişilerin Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirtilen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz” maddesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ayrıca yayımlanan geçici madde ile 30 gün içinde söz konusu maddede belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döniz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedellerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirleneceği belirtilmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Avrasya GYO (AVGYO, Nötr): Şirket’in aktifinde kayıtlı bulunan Samsun Havza Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin mevcut kiracısı Şimşir Tur Terminal İşletmeciliği A.Ş. ile imzalanan kira sözleşmesinin 1 yıl daha uzatılmasına ve kira bedeli olarak aylık 65binTL + KDV belirlenmesine ve 01.09.2018 tarihinden itibaren geçerli olmasına karar verilmiştir.

Sarkuysan (SARKY, Nötr): İştiraki Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi A.Ş.’nin 35mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 17,5mn TL artırılarak 52,5mn TL’ye çıkarılması kararına istinaden, sermaye artışına iştirak edilerek, payına düşen 7,78mn TL tutarında rüçhan hakkının 12.09.2018 tarihinde ödendiğini açıkladı.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 174 milyar TL’den 167,2 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25’ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Merkez Bankası faiz kararının beklenmesiyle TL’de gözlenen güçlenme sonucu, faizlerde dün kısmi bir gevşeme yaşandı. 2,5 ve 10 yıllık kağıdın faizi, 39, 28 ve 10 baz puan geriledi. En son ki PPK kararı 24 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmişti. O dönemden bu yana kağıtların seyrine baktığımızda 2,5 ve 10 yıllık kağıdın faizi sırasıyla yaklaşık 450, 510 ve 160 baz puan yükselmiş görünüyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu hafta %2,95 seviyesinin üzerinde tutunma çabalarını sürdürüyor. Zayıf ÜFE verisine rağmen 10 yıllık tahvil faizinde sert bir değişim gözlemlemedik. Tarım dışı istihdam sonrası bu senenin geri kalanında iki faiz artırımın masada yerini koruması 10 yıllıkları destekliyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi de 10 yılın en yüksek seviyelerini tekrar test ederek %2,75’lerde seyrediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN