Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarının piyasalara yön vermeye devam ettiği ortamda iyimser risk iştahıyla güne başlıyoruz. Dün Çin’in ABD otomobillerine uygulanan vergide indirime gidebileceğini açıklamasının ardından başlayan kısmi toparlanma, bu sabah Huawei CFO’su’nun kefaletle serbest bırakılması haberiyle bir miktar anlam kazanıyor. CFO’nun tutuklanması, ticaret savaşlarında başka bir evreye girilebileceği endişelerini beraberinde getirmişti. ABD vadelilerde ve Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. Olumlu risk ortamında BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Güçlü gözüken 91.300 desteğine yakın seyreden endeks, olumsuz bir haber akışıyla karşılaşılmadıkça, gün içerisinde yükseliş denemeleri yapmak isteyebilir ve 93.100 direncine doğru bir hareket gerçekleştirebilir. ABD’de öğleden sonra açıklanacak enflasyon günün öne çıkan verisi.

MAKROEKONOMİ

Yarınki ECB ve TCMB faiz kararını beklerken; bugün veri takvimi görece sakin. ABD’de TÜFE rakamları ve İngiltere’de Brexit tabanlı haber akışı günün belirleyicileri olabilir.

İngiltere Başbakanı Theresa May, bugün bakanlar kurulunu toplayacak. Ülkesinin AB’den anlaşmasız ayrılma ihtimaline yönelik önlemlerin de toplantıda ele alınması bekleniyor. Parlamentoda ertelenen Brexit anlaşması oylamasının, 21 Ocak’tan önce yapılması beklenirken; May bir yandan da Avrupa liderlerle dialog kurarak süreci yönetmeye çalışıyor. Brexit sürecini hatırlamak gerekirse, İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı aldı. Ayrılık sürecini de 29 Mart 2017’de başlatmıştı. Takvime göre İngiltere’nin AB’den 29 Mart 2019’da resmen ayrılmış olması lazım.

Bugün TSİ 23’te Brezilya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası’nın politika faizini %6,5 seviyesinde koruması bekleniyor. Mart ayında 25 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası o dönemden bu yana faizleri sabit bırakmayı tercih ediyor. Ülkede enflasyon kasım ayında sürpriz bir şekilde aşağı yönlü eğilim sergilemişti. Ülkede enflasyon hedefi %4,5 (+/-2) aralığında bulunuyor. Ülkede yıllık enflasyon %4,1 seviyesinde seyrediyor. Bu da enflasyon hedefinin altında bir enflasyon rakamına işaret ediyor.

ABD yıllık ÜFE’nin beklentiler doğrultusunda gelmesi ardından bugün TSİ 16.30’da ABD kasım ayı TÜFE rakamlarını izleyeceğiz. ÜFE verisi bir enflasyonist baskıyı işaret etmezken; TÜFE’nin aylık yatay kalarak yıllık %2,5 seviyesinden %2,2’ye gerilemesi bekleniyor.

TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde de ekim ayı sanayi üretimi paylaşılacak. Almanya ekonomisinde otomotiv sektörü kaynaklı yavaşlama bölge genelindeki performansta da etkili oluyor. Veriyle birlikte yılın dördüncü çeyreğine bölgenin sanayi üretiminin nasıl başlangıç yaptığı izlenecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket’in 2018 Kasım ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında artarak 290,3mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %3 oranında artarak 189,2mn TL olmuştur. Kasım ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2018 Ocak – Kasım dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %34 oranında artarak 2.994mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %12 oranında artarak 1.977mnmn TL olmuştur.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket’in İzmir’de yer alan projelerinden İzmir Konak 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Allsancak) kapsamında, 1.069 adet konut ve 35 adet ticari üniteden oluşan 1.104 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 10.12.2018 tarihinde alınmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Goodyear Lastikleri (GOODY, Sınırlı Pozitif): Şirketin 19 Ocak 2015 tarihli özel durum açıklamasında, 2010 ve 2011 mali yılları ile ilgili Vergi İnceleme Raporlarına istinaden Büyük Mükellefler Vergi Dairesince hazırlanan Vergi/Ceza İhbarnamelerinin Şirkete tebliğ edildiği kamuya duyurulmuş, söz konusu Vergi/Ceza İhbarnamelerine konu olan Binde 5 İhracat Götürü Gider indirim uygulaması ile ilgili kısım dava konusu yapılmış idi. Sözkonusu davada ilk derece yargılaması şirket lehine sonuçlanmış, ilgili karara karşı Vergi Dairesi tarafından temyiz yoluna başvurulmuş idi. Danıştay nezdinde görülen temyiz yargılaması şirket lehine sonuçlanmış olup ilgili karara karşı Vergi Dairesi’nin Karar Düzeltme yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır.

Karsan (KARSN, Sınırlı Pozitif): Lisans sözleşmesi çerçevesinde Türkiye’de münhasır üretim, dağıtım ve satışını yaptığı Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip,  İtalya merkezli ve 7.250.000 Euro sermayeli IIA şirketinin 11 Aralık 2018 tarihli Genel Kurul toplantısında, İtalyan mevzuatı doğrultusunda yapılan bilanço açıklarının kapatılması ve sermayenin tamamlanmasını teminen primli sermaye artırımı prosedürüne, Karsan tarafından alacağına mahsuben 3.629.642,19 Euro tutarında katılım sağlanmış, bu işlem sonucunda IIA’daki Karsan’ın %5 olan ortaklık payı %70’e yükselmiştir. IIA’nın üç kişilik Yönetim Kurulunun ikisi Karsan tarafından atanmış olup, Karsan’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Antonio Bene Yönetim Kurulu Başkanı, Muharras Üyesi Sayın Okan Baş ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak seçilmiştir.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket Kasım ayına ilişkin trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayındaki doluluk oranı 3,4 puan düşüşle %83,7 oldu. Yolcu sayısı ise %3,7 düşüşle 2,20mn oldu. Ocak-Kasım döneminde ise yolcu doluluk oranı geçen senenin aynı dönemine göre 1,2 puan artışla %85,9 olarak gerçekleşmiştir. Yılın ilk 11 ayındaki yolcu sayısı ise %8,8 artışla 27,78mn’a ulaşmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Banka, ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracı hakkında medyada yer alan haber ve söylentilere ilişkin açıklama yapmıştır. Açıklama şu şekildedir :”26 Nisan 2018 tarihli özel durum açıklamamızda belirtildiği üzere; Yönetim Kurulumuz tarafından Özkaynak Yönetmeliği’nin “İlâve Ana Sermaye” başlıklı 7’inci maddesinde yer alan şartlara uygun olarak ihraç edilmek suretiyle, belirli bir vadeye veya belirli bir itfa tarihine sahip olmayan daimi nitelikte, çeşitli tertiplerde ve ihraç tarihlerindeki piyasa koşullarına göre belirlenecek sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip, Bankamızın hali hazırda sürdürülmekte olan MTN (Medium Term Note) Programı altında toplamda azami 1 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk lirası tutarına kadar ilâve ana sermayeye dâhil edilebilir borçlanma aracı ihracı veya ihraçları yapılmasına karar verilmiş olup, Bankamız tarafından Citigroup Global Markets Limited (“Citi”), BofA Merrill Lynch (“BofaML”) ve UniCredit Corporate & Investment Banking (“UniCredit CIB”) planlanan borçlanma aracı ihracında  finansal danışman ve talep toplama yetkilisi olarak; ve bu isimlere ek olarak J.P. Morgan Securities PLC ve Société Générale SA talep toplama yetkilisi olarak yetkilendirilmiştir. Bankamızın kamuya açıklanan sermaye pozisyonunun güçlendirilmesi planı çerçevesinde Haziran 2018’de başarılı bir şekilde tamamlanan Nakdi Sermaye artırımını takiben, üçüncü taraf yatırımcılar ile birlikte hakim hissedarların da muhtemel katılımını içerebilecek, ABD doları olarak ilave ana sermaye ihracı için fırsatlar araştırılmaktadır. İhracın zamanlaması, tutarı ve ana sermayedar katılım oranları ise bu aşamada netleşmemiş olup piyasa koşullarına göre belirlenecektir.”

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre AVM ciro endeksi ekimde geçen yılın aynı ayına göre %16,9 artarak 277 puana ulaştı. AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Ekim 2018’de İstanbul’da 1.334 TL, Anadolu’da 872 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Ekim 2018’de 1.057 TL oldu.

Türkiye Varlık Fonu: Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, PTT Anonim Şirketinin sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamının 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yürürlük tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Varlık Fonu’na aktarılması kararı verildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Şirketin halihazırda %92 oranındaki bağlı ortaklığı konumundaki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.’de, Alte Enerji’nin sahip olduğu ve beheri 1 Türk Lirası nominal değerdeki 3.182.212 adet payın (Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. ödenmiş sermayesinin %8’ine denk gelmektedir) 1,5mn ABD Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Söz konusu satın alıma ilişkin işlemler dün (11.12.2018) tamamlanmış olup, ilgili hisse devri gerçekleşmiştir. Böylelikle Şirket, 18 MW kurulu gücündeki Aydın Kuyucak jeotermal santralinin sahibi Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.’deki pay oranını %92’den %100’e yükseltmiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL’de sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Risk iştahında Brexit belirsizliğine rağmen Çin ile ABD ticaret gerilimindeki iyimserlikle kısmi bir toparlanma görüyoruz. Çin’in ABD’den ithal otomobiller için yükselttiği gümrük vergilerini düşüreceğine yönelik haber, otomobil üreticilerinin hisse senetlerini desteklemiş görünüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi de bu görüntü altında hafta başında test ettiği %2,82 seviyelerinden toparlanmış ve bugün %2,88’lerde dalgalanıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında faizlerde yükselişin yaşandığı bir gün geride kaldı. TL’deki değer kaybıyla birlikte verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) ağırlıklı olarak kısa vadesinde satış öne çıktı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 78 baz puan artış gösterdi ve kapanışı %21,37 seviyesinden yaptı. Bununla birlikte dün Hazine ihalesini takip ettik. Hazine’nin aralık ayı borçlanma programı çerçevesinde dün gerçekleştirdiği iki yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz %18,62 oldu. Kasım ayındaki ihaleye göre faizde düşüş görüyoruz. Kasım ayındaki ihalede iki yıllık gösterge tahvil faizi %18,79 gerçekleşmişti.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin