Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.07.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Trump yönetiminin, Çin’e karşı 200 milyar Dolarlık yeni tarifeler açıklaması ve Çin’in de buna cevap vereceklerini duyurması ile dün risk iştahı zayıftı. Bu sabah ise Çin borsaları öncülüğünde Asya ve ABD vadelilerde alımlar gözlemliyoruz. ABD’nin, yaklaşık üç aylık yasağın ardından Çin teknoloji şirketi ZTE’nin faaliyetlerine devam etmesinin önünü açtığına yönelik haber akışı piyasaları rahatlatmış gözüküyor. Dün ABD’den üretici enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi, Avrupa’da faiz artırım zamanlamasına yönelik üyelerin farklı görüşleri ile Avro’nun güçlenememesi, ABD’nin yüksek montanlı tarifeleri ile Yuan’ın eşik olarak görülen 6,70’in üzerine çıkması ve Gelişmekte Olan Ülke kurlarındaki baskı Dolar’ın güçlenmesiyle sonuçlandı. Bir önceki gün 94,1 seviyesinden kapatan Dolar endeksinin (DXY) dünkü kapanışı 97,7 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah da Çin borsaları ile birlikte rahatlama gözüküyor. 6,73 seviyesine kadar yükselen offshore Yuan bu sabah 6,70 civarında. Geçtiğimiz hafta 6,70’in üzerinde Çin’den güçlü sözlü müdahale gelmişti. Yuan’ın 6,73’ten geri çekilmesi Gelişmekte Olan Ülke kurların da kısmi alım getirmekte. Dolar’ın güçlenmesi – Yuan’ın zayıflaması ile likiditenin düşük olduğu Asya seansında 4,97’li seviyeleri gören Dolar / TL de şu dakikalarda 4,85 civarında işlem görüyor. Diğer yandan, dün %6 oranında düşüş kaydeden petrol (brent) bu sabah tepki alımları ile karşılaşıyor. Son olarak veri tarafına baktığımızda, bugün ABD’den gelecek olan enflasyon verisi yakından takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

Bugün küresel arenada TÜFE verilerinin seyri öne çıkıyor.

Dün beklentilerden yüksek gelen ÜFE’den sonra günün verisi ABD TÜFE rakamları olacak. Ücretlerdeki zayıf artış sonrası TÜFE’nin nasıl seyredeceği izlenecek. Fed, enflasyonda simetri temasıyla mesaj veriyor. %2’in üzerindeki veya altındaki enflasyona şimdilik keskin bir tepki vermeyeceğini ifade ediyor. Çekirdek enflasyon da %2,2 seviyesinde ve hedefin biraz üzerinde bulunuyor. Haziran ayında verinin %2,3’e hızlanması bekleniyor. Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği kişisel tüketici harcamaları da yıllık %2,3 seviyesinde.

Haziran ayında TÜFE’nin aylık olarak %0,2 artış göstermesi bekleniyor. Yıllık değişiminde %2,8’ten %2,9’a yükselmesi öngörülüyor. Dün yıllık ÜFE %3,1 artış beklentisine karşın %3,4’e hızlandı ve bu seviye 7 yılın en yüksek seviyesi.

Bugün TSİ 15.30’da Minneapolis Fed Başkanı, TSİ 19.15’te Philadelphia Fed Başkanı’nın konuşması bulunuyor.
Bugün ayrıca Almanya ve Fransa TÜFE rakamlarının Haziran ayına ilişkin nihai halleri izlenecek.

  • ECB üyeleri gelecek yıl ne zaman faiz artırılacağı konusunda fikirlerini beyan etmeye başladı. Üyeler arasında ise tam bir uyum olmadığı görülüyor. Bazı yetkililer en erken Temmuz 2019’da faiz artırımını olası görürken; bazıları 2019 sonbaharda faiz artırımını daha uygun görüyor. Her iki tarihte ECB’nin Haziran ayı toplantısında ifade ettiği gelecek yılın ikinci yarısındaki faiz artırımı olasılığıyla uyumlu.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’ne ait Mayıs ayı sanayi üretim verisi açıklanacak. Almanya’da sanayi üretim verileri beklentilerden güçlü açıklanmıştı. Bugünkü veriyle bölgenin lokomotifi olan Almanya’daki pozitifliğin genele yansıyıp yansımadığını izleyeceğiz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, bu yıl için %9 olan enflasyon beklentisini %11 olarak revize edildiğini duyurmuştur. Bu kapsamda Banka’nın TÜFE’ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alacağı enflasyon rakamı da %11 olarak revize edilmiş olup, söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Haziran 2018 dönemine yansıtılacaktır.

Çelebi Hava Servisi (CLEBI, Sınırlı Pozitif): Şirket’in, paylarının %100’üne sahip olduğu, Macaristan’ın Budapeşte şehrinde mukim Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’nda 2007 yılından beri havaalanı yer hizmetleri sunan bağlı ortaklığı Celebi Ground Handling Hungary Kft’nin (“CGHH”) sahip olduğu havaalanı yer hizmetleri lisansı, Macaristan’ın sivil havacılık otoritesi tarafından, 31 Temmuz 2023 yılına kadar 5 yıl süre ile uzatılmıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Pozitif):  ABD, Netaş’ın da ana ortağı olan Çin teknoloji şirketi ZTE’nin Amerikalı tedarikçilerle iş yapmasının önünü açtı.  Yapılan emanet anlaşmasına istinaden, yasağın ZTE’nin emanet hesabına 400mn USD yatırıldığında kaldırılacağı bildirildi.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr):  98 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup; talep toplama işlemi 16-17-18 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Tekstil: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilenen iplik üreticileri tekrar döviz kuru üzerinden fiyat vermeye başladı. En son 2001 krizinde dolar üzerinden satış yapma kararı alan sektör temsilcileri, kurdaki artışın durması halinde iplik fiyatlarının yüzde 20 düşeceği görüşünde. Kaynak: Dünya

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon (ALCTL, Nötr): Şirket ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında; 2016 yılında imzalanmış olan (sistem, donanım, yazılım, bakım ve destek hizmetleri) çerçeve sözleşmesinin devamı niteliğinde 35mn USD tutarında telekomünikasyon alt yapı (Ip/mpls sistemi) ekipmanlarının satışına ilişkin, geçerlilik süresi, şu anda 24 ay olarak öngörülen, yeni bir iş emri imzalanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, DGATE.E, IZFAS.E payları 12/07/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 26/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 121 milyar TL’den 126 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı %17,75’ten APİ’den karşılandı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,75 seviyesinde sabit kaldı.

Temmuz ayındaki yoğun ihale dönemini atlatmamıza rağmen kurdaki hareketlilik bono piyasasına da olumsuz yansıyor. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, %18’in, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi %19’un ve 2 yıllık gösterge kağıdın faizi %20’in üzerinde kapandı. Ayın üçünde açıklanan ve beklentileri aşan enflasyon verisi sonrası tahvil faizlerindeki yükseliş 100 baz puanı aştı. 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, enflasyon verisi ardından sırasıyla 97,170 ve 109 baz puan yükselmiş durumda.

ABD 10 yıllıkların faizinde ise ticaret endişelerine rağmen anlamlı bir değişim gözlenmiyor. Bugün %2,85’lerde seyrediyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin