Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.06.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Önemli Merkez Bankalarının faiz karar toplantıları öncesinde Salı sabahına ihtiyatlı risk iştahı ile başlıyoruz. ABD başkanı Trump ile Kuzey Kore liderleri Kim Jong Un arasındaki görüşme yapılırken, buradan gelecek haber akışı gün içinde takip edilecektir. Zirveden ilk gelen mesajlar olumlu. Bu sabah Asya piyasaları karışık seyrederken, S&P500 vadelilerde de yataya yakın seyrediyor. ABD on yıllık tahvil faizi bu sabah %2,95 seviyelerinde hafif gerileme kaydederken, DXY ise hafif yukarı yönlü hareket ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil geri alım programını sonlandırılacağına yönelik takvim beklentileri ve İtalya’da hükümetten gelen olumlu açıklamalar ile 1,18 seviyesinin üzerine çıkan EURUSD paritesi de bu sabah 1,176 seviyelerine sarkmış durumda. Trump- Kim Jong Un görüşmesinden gelecek haber akışı dışında, piyasalar üç ana merkez bankasının bu haftaki toplantılarına odaklanmış durumda. Yarın Fed’in faiz kararıyla başlayacak olan süreç, Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Cuma günü de Japonya Merkez Bankası (BoJ) ile devam edecek. Fed’in faiz artırım kararı alacağına kesin gözle bakılırken, ECB’de de varlık alım programından çıkışa yönelik açıklamalar takip edilecek. BoJ’dan ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Yurtiçi tarafta ise dün ilk çeyrek büyüme rakamı %7,4 ile beklentilerden daha iyi gelirken, Nisan ayı cari açık rakamı ise 5,43 milyar dolar ile beklentileri aştı. Beklentilerden yüksek gelen carı açık rakamı sonrasında kurlarda yukarı yönlü hareketler izledik. Dolar / TL dün 4,54 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü 4,522 seviyesinden kapadı. Bu sabah da Dolar/ TL 4,53 seviyesinin üzerinde yukarı yönlü hareket ediyor. Buna ilaveten, ülke risk primi CDS 5 baz puan artarak 279 seviyesine yükselirken, 2 yıllık gösterge faiz ise 14 baz puanlık artışla 18,86 seviyesine ulaşmış durumda. Veri tarafında yurtiçinde bugün açıklanacak herhangi bir veri bulunmazken, yurtdışında ise İngiltere işsizlik rakamları, Almanya ZEW beklenti endeksi ve ABD TÜFE rakamları takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

G7 sonrası dikkatler Trump ile Kuzey Kore liderinin zirvesine odaklanmış durumda. İkili Kore Yarımadası’nın nükleer silahsızlanması için buluştu. Böylece tarihte ilk kez bir ABD başkanı ile Kuzey Kore lideri aynı masada bir araya geldi. Zirveden ilk mesajlar ise oldukça pozitif. Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile birlikteyken basına yaptığı kısa açıklamada görüşmenin çok iyi gittiğini, büyük ilerleme sağlandığını söyledi.

Bugün TSİ 12’de Almanya ZEW endeksi açıklanacak. Verinin 87 seviyesinden 85’e gerilemesi bekleniyor. Geleceğe yönelik beklentilerin ise daha da zayıflaması bekleniyor. Gelecek yönelik beklentiler iki aydır negatif bölgede ve korumacılık politikalarının gölgesinde 2012 yılından bu yana ilk kez ardı ardına geriliyor.

Bugün TSİ 11:30’da İngiltere işsizlik rakamları açıklanacak. İşsizlik oranının %4,2 düzeyinde sabit kalması bekleniyor. Dün Almanya ve Fransa ardından İngiltere sanayi üretimi de %0,1 artış beklentisine karşılık %0,8 daraldı. Büyüme genel olarak bölgede zayıflığa işaret etmeye devam ediyor.

Fed faiz kararı öncesi bugün ayrıca TSİ 15:30’da ABD TÜFE rakamları açıklanacak. Çekirdek enflasyonun %2,1’ten, Şubat 2017’ten bu yana en yüksek seviye olan %2,2’ye hızlanması bekleniyor. Manşet enflasyonun ise %2,5’ten %2,7’ye yükselmesi bekleniyor. Enflasyonda beklentilerin üzerindeki olası hızlanmanın ise yarınki Fed faiz kararını etkilemesi beklenmiyor.

Türkiye büyümesi 2018 yılının birinci çeyreğinde %7,4 ile beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. Özel tüketim ve yatırımlar büyümeyi yukarı çeken kalemler oldu. Özel tüketimdeki güçlenmenin bir yansıması olarak artan ithalat, net ihracatın büyümeye negatif katkı yapmasına neden oldu. Kamunun büyümeye katkısı bu çeyrekte ise sınırlı oldu. İkinci çeyrekte ise kamu harcamalarının birinci çeyreğe nazaran daha güçlü bir katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Yılın geri kalanında birkaç hikaye büyümeyi şekillendirecek. Özellikle üçüncü çeyrekte yüksek baz etkisi, Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı görünümüyle talebin seyri ve turizm ile ihracat tarafındaki gelişmeler büyümeye yön verecek. Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre anket katılımcılarının yılsonu büyüme beklentisi ise %4,2 düzeyinde bulunuyor.

Nisan ayında cari işlemler dengesi USD 5,15 milyar olan beklentilerin üstünde USD 5,43 milyar açıklandı. Nisan ayı itibarıyla 12 aylık kümülatif cari açık USD 55,4 milyardan USD 57 milyara yükseldi. Ağustos ayından bu yana kümülatif açık ardı ardına artmaya devam etse de Nisan ayı itibarıyla 2018 yılının tepe noktasına ulaşmış olabiliriz. Nitekim Haziran ayı beklenti anketinde katılımcıların yılsonu cari açık beklentilerini USD 53,5 milyarda sabit tutması bunun bir göstergesi olabilir. Turizm gelirlerinin yaz aylarıyla birlikte katkısının artması ve ılımlı taleple cari açıktaki düşüş trendinin yılın ikinci yarısında belirginleşmesini bekliyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Şirket, önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek yatırım ve modernizasyon projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar çerçevesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam 100mn USD tutarında yatırım kredisi sağlanması amacıyla görüşmeler yapmaktadır.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket ve Bechtel eşit ortaklığı ile Kazakistan’da kurulu bulunan Senimdi Kurylys LLP, Kazakistan Tengiz petrol sahasında, kapsamı mekanik, elektrik ve enstrüman montaj işleri olan bir sözleşme imzalamıştır. İşveren Tengizchevroil (TCO), Tengiz petrol bölgesini işleten ve geliştiren, Chevron (%50), ExxonMobil (%25), KazMunayGas (%20) ve LukArco (%5) ortaklığıdır.

16 Mayıs 2018 Tarihli Enka İnşaat raporumuz için tıklayınız…

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Yönetim Kurulu tarafından, yatırımcıları korumak amacıyla Şirketin KRDMA, KRDMB VE KRDMD paylarının, borsada nominal bedeli toplam 100mn TL tutarına kadar kendi paylarından geri alımının gerçekleştirilmesine ve geri alım için ayrılacak fonun en fazla toplam 100mn TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Karel Elektronik (KAREL, Sınırlı Pozitif): Şirket, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması ile 5,5mn USD + KDV tutarında haberleşme sistemi temini içeren sözleşme imzalamıştır. Sözleşmeyle ilgili teslimatlar imza tarihinden 18 ay içerisinde tamamlanacaktır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket Mayıs ayına ilişkin trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayındaki yolcu sayısı %8,9 artışla 2,54mn kişiye ulaşırken, yolcu doluluk oranı 0,3 puan artışla %84,8 oldu. Mayıs ayı sonuçlarıyla beraber ilk beş aydaki toplam yolcu sayısı 2017’in aynı dönemine göre %15 oranında artarak 11,83mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 2,7 puan artarak %85,5’i gösterdi.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo, e-ticaret sektörüne bir çözüm platformu oluşturmak adına havalimanından havalimanına olan geleneksel hava kargo taşımacılığı hizmetine, kapıdan kapıya ekspres/kurye taşıma iş modelini de entegre etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda dünyada en fazla gönderi gerçekleştiren ekspres firması olan Çin merkezli ZTO ve Hong Kong merkezli PAL Air ile yeni kurulacak ortak global ekspres şirketi, küresel e-ticaret sektöründe bütünleşik hizmet verebilecek kapasite ve yetenekte her türlü lojistik aktiviteleri icra etmeyi hedeflemektedir. Hong Kong merkezli olarak kurulması planlanan bu işbirliği ile ilgili Ortaklığımız, ZTO ve PAL Air arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

18 Mayıs 2018 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Orge Enerji Elektrik (ORGE): 11.06.2018 tarihli sabah stratejimizde yayınladığımız Orge Enerji Elektrik haberinin etkisi için sehven “Sınırlı Pozitif” yerine “Sınırlı Negatif” yazılmıştır. Düzeltilmiş hali aşağıda yer almaktadır.

Orge Enerji Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif): Şirket, Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Projesi’nin tüm elektrik ve elektronik işlerine ilişkin 11mn Euro+KDV tutarındaki teklif ile, işveren Gülermak-YSE Adi Ortaklığı ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlamıştır.

 

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 125 milyar TL’den 113 milyar TL düzeyine geriledi. Merkez Bankası  fonlamasının tamamını API’den sağladı. Böylece ortalama fonlama maliyeti ise %16,70 seviyesinden %16,90’a yükseldi.

Bono piyasasında bugünkü Hazine ihalesi takip edilirken; dün kurdaki dalgalanmayla birlikte özellikle uzun vadede yükselişin belirginleştiğini gözlemledik. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 14 baz puan ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 31 baz puan yükseldi. İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria’nın ülkenin Euro’da kalacağını vurgulamasının ardından İtalya 10 yıllıkların faizi Haziran ayının başından bu yana ilk kez geriledi ve dün yaklaşık 30 baz puan düştü.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin