Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.04.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşları kaygılarının azaldığı ortamda dikkatler jeopolitik gelişmelere çevrildi. Yakın coğrafyamızı ilgilendiren haber akışı piyasalarda tedirginlik yaratırken, gelişmiş ülke borsalarında bu durum kar satışı için bahane oldu.  Yurtiçi varlıklar ise bu durumdan olumsuz etkilendiler: Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 218 seviyesine kadar yükselirken, kurda sert yükseliş ve BIST100’de de sert düşüş gözlemledik. Dün 109.253 seviyesinden kapatan endeks gün içerisinde 106.624 seviyesini görmüştü. Bu sabah, Çin Ticaret Bakanı ABD’nin ticaret hamlelerine devam ederse karşılık  verileceğine yönelik açıklamaları Asya borsalarında kısmi zayıflığa yol açsa da, ABD vadelilerde hafif alıcılı. ABD piyasalarının yeni bir olumsuz haber akışı olmadıkça bekle – gör havasına girdiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan, yarın ABD’de bilanço sezonu başlıyor. Piyasalar da bir miktar bu tarafa odaklanıyor olabilir ki ilk çeyrekte beklentiler olumlu. Bu beklenti de ABD borsalarını şu an için destekleyebilir. Ancak,  hem ticaret savaşı hem de jeopolitik gelişmeler yakından takip edilmeye devam edilecektir.  Veri tarafında bugün, Avrupa Bölgesi’nde sanayi üretimi verisi takip edilecektir. Ayrıca, ajandada öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları var. Dün açıklanan FOMC toplantı tutanakları bir miktar “şahin” olsa da, bu yönde beklentiler olduğu için genel olarak piyasalar üzerinde net bir etki yapmadığını söylemek mümkün.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in Mart ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %54 oranında artarak 300mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam prim üretimi ise Mart ayında 201,8mn TL gerçekleşerek bir önceki aynı ayına göre %18 oranında artış göstermiştir. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2018 yılının ilk üç ayındaki prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %50 oranında artarak 925,6milyar TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam prim üretimi yılın ilk çeyreğinde 201,8mn TL gerçekleşerek bir önceki aynı dönemine göre %17 oranında artış göstermiştir.

Şişecam, Trakya Cam, Anadolu Cam Sanayii, Soda Sanayii (SISE, TRKCM, ANACM, SODA, Nötr): Şişecam yurtdışı piyasalarda 750mn USD’ye kadar tahvil ihracı kararı aldı. Şirket ihraçtan sağlanacak fonların, mevcut borçların ödenmesi ve benzeri diğer amaçlarla kullanılacağını belirtti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre, yapılacak borçlanma verecekleri garanti tutarı kadar grup şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Soda Sanayii ve Paşabahçe’ye aktarılacak. Trakya Cam tarafından yine KAP’a yapılan açıklamada da şirketin tahvil ihracına 250mn USD’ye kadar garanti vereceği belirtildi. Ayrıca, Anadolu Cam ve Soda Sanayii’de sırasıyla 150mn USD’ye kadar ve 50mn USD’ye kadar yükümlülüklere garanti vermeye karar verdiğini açıkladı. (Kaynak: Reuters)

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Kocaeli’de yer alan Halk Ofis Şekerpınar binasının kiralama ve/veya satışına yönelik pazarlama süreci için Promark Gayrimenkul Yatırım Satış ve Pazarlama A.Ş. ile imzalanan sözleşmenin süresi dolmuş ve sözleşme fesh olmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 19 gün vadeli 200mn TL nominal değerli ve 217 gün vadeli 100mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 16-17-18 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

15 Şubat 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): Lazard Asset Management, yaptığı pay satış işlemi sonrası Turkcell’deki pay sahipliğinin %5’in altına düştüğünü duyurdu. KAP’ta yer alan açıklamaya göre, Lazard Asset Management 6 Nisan’da Turkcell’de 241,796 adet hisseyi pay başına 15,27 liradan sattı. Söz konusu işlem sonrası şirketin Turkcell’deki pay sahipliği %4,99’a geriledi.

16 Mart 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 17 kuruş zam yapıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara’da ortalama 5,33 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,50 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 5,28 liradan 5,45 liraya, İzmir’de 5,32 liradan 5,49 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor. Motorinin litresine en son 23 Mart’ta 17 kuruş zam yapılmıştı.(Kaynak: AA)

Özelleştirme: Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.ye ait Erzincan Şeker Fabrikası ve Kastamonu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ihaleleri için 11.04.2018 Çarşamba günü saat 17.00 olan son teklif verme tarihi 18.04.2018 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar uzatıldığı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Flap Kongre (FLAP, Nötr): Şirketi; 25 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek, TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ”Teşvik Toplantısı” organizasyonunu yerine getirme görevini üstlenmiştir.

Finans Finansal Kiralama (FFKRL, Nötr): Borsa Ana Pazarında işlem gören “FİNANS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.”nin ticaret unvanının “QNB FİNANS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.” olarak değişmesi nedeniyle, Bülten adı 12/04/2018 tarihinden itibaren “QNB FINANS FINANSAL KIRALAMA” olarak; mevcut “FFKRL” işlem kodu ise 02/05/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “QNBFL” olarak değiştirilecektir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin