Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin ticaret görüşmelerinde yapılan ılımlı açıklamalarla risk iştahı pozitif seyrediyor. ABD vadeliler ve Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. ABD on yıllık tahvil faizi %2,68’e kadar yükselirken, Japon Yeni değer kaybediyor. Geçen haftaki sıkışmanın ardından dün sert bir yükseliş yapan BIST100 endeksi de güne %0,3 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ticaret görüşmeleri ile ilgili haber akışının takip edilmeye devam edileceği günde veri akışı sakin. Olumsuz bir gelişme olmadıkça gün içerisinde de bu sabahki mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Bir miktar artan işlem hacmiyle birlikte BIST100 endeksi de dünkü alıcılı görüntüsünü koruyarak 105,5bin seviyesini hedefleyebilir.

MAKROEKONOMİ

Doların küresel anlamda gücünü korumasıyla salı gününe başlıyoruz. Yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kuponsuz tahvil ihalesi takip edilecek.

ABD-Çin ticaret görüşmelerine odaklanan küresel piyasalar bugün sakin bir makroekonomik veri takvimine sahip. 1 Mart öncesinde Çin ve ABD’nin bir anlaşma sağlayıp sağlayamayacağı belirsizliğini korumakta. Her ne kadar taraflardan dün ılımlı açıklamalar gelse de belirsizlik sürmekte. Çin, ABD ile görüşmelerden olumlu bir sonuç alınmasını beklediklerini dile getirirken; Beyaz Saray Danışmanı ABD ile Çin liderlerinin yakın zamanda buluşmasının mümkün olabileceğini ifade etti.

Dolar endeksi ise, Euro Bölgesi’nde yavaşlamadan dolayı güvenli liman tercihi olarak güçlenmeye devam ederken; bugün sabah saatlerinde endeks 97 seviyelerinde. ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında ticaret gerilimini sonlandıracak bir anlaşmanın belirsizliği ve ABD’de federal hükümetin kapatılmasına yönelik endişeler de dolar endeksinde etkili olmakta.

  • Avrupa tarafında açıklanan zayıf veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceğine işaret etmekte ve Euro’yu baskılayarak, doları güçlendirmekte. Dün açıklanan verilere göre İngiltere ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 beklentisine karşın %0,2 büyüme gösterdi. Yıllık bazda da %1,4 beklentisine karşın %1,3 büyüme sergiledi. Özellikle aralık ayı sanayi üretiminin aylık bazda %0,2 artış beklentisine karşın -%0,5 daralması ve yıllık bazda ise -%0,4 daralma beklentisine karşın -%0,9 gerilemesi, Sterlin ve Euro’yu baskı altında bıraktı.
  • Neticede perşembe ve cuma günü açıklanacak küresel büyüme verileri piyasanın merceğinde olacaktır.

Bugün TSİ 18’de ABD’de aralık ayına ait Jolts açılan iş sayısı açıklanacak. Jolts verisi istihdam piyasasındaki durumu ölçen bir değer, sayıdaki artış  istihdam sektörünün güçlenmeye devam ettiğine işaret etmekte. ABD’deki iş açılışlarının sayısı geçen yılın kasım ayında 243 bin azalarak 6.888 milyona gerilemişti.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Negatif): Türk Traktör 4Ç2018’de 74,2mn TL net kar açıklamıştır. Beklenti bu çeyrekte Şirket’in 60mn kar elde etmesi yönündeyken, net dönem karı bir önceki yılın dördüncü çeyreğindeki 104,1mn TL’nin %28,7 altında gerçekleşmiştir. Satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,3 oranında azalan Şirket’in brüt karı aynı dönemler itibariyle %22,9 oranında azalarak 157,3mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 0,4 puan azalışla %17,3’ü göstermiştir. Operasyonel giderlerdeki %14,8’lik gerilemeye rağmen, diğer faaliyet gelirlerindeki azalma faaliyet karının %35,2 azalmasına neden olmuştur. Faaliyet kar marjı 2,1 puan azalışla 9,8 olmuştur. Diğer yandan, aynı dönemler itibariyle 23,9mn TL azalan finansman gideri kar oluşumunu desteklemiştir. Şirket’in yılın dördüncü çeyreğindeki net kar marjı 0,9 puan azalarak %8,2 olmuştur. Son çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %25,1 oranında azalarak 240,1mn TL’ye gerilemiştir.

Şirket 2019 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre Türkiye traktör pazarı büyüklüğünün 33-38 bin adet arasında gerçekleşmesi öngörülürken, Türk Traktör’ün iç piyasaya satışlarının ise 15.5-18bin adet aralığında gerçekleşmesi tahmin edilmektedir. (2018 Türkiye traktör pazarı 48bin adet, Türk Traktör’ün yurt içi satışları 17,7bin adetti) Şirketin ihracat hedefi 14-15bin adet aralığında olup yatırım harcamaları beklentisi 200-250mn TL arasındadır.  (2018 yurt dışı satışları 14,5bin adetti)

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Sahibi bulunduğu ve Yap İşlet modeli kapsamında geliştirilen Adapazarı ve Gebze doğalgaz kombine çevrim elektrik santrallerinin EÜAŞ ile olan Elektrik Satış Sözleşmesi’nin sonlanmasının ardından belirtilen santrallerde üretim durmuştur. Üretime tekrar başlandığında kamuoyuna bilgi verilecektir.

Ulusoy Elektrik (ULUSE, Nötr): Şirketin toplam ödenmiş sermayesinin %82,275’ine ve Şirketin toplam oy haklarının %90,153’üne tekabül eden ve hakim ortaklarıolan Sait Ulusoy, Akgül Ulusoy, Kubilay Hakkı Ulusoy ve Enis Ulusoy’un mülkiyetinde bulunan 65,8mn TL nominal değerli 65,8mn adet payların satışına ilişkin olarak 31.01.2019 tarihinde Hakim Ortaklar ile Eaton Corporation plc iştiraki olan EatonCapitalUnlimitedCompany arasında Pay Alım Sözleşmesi imzalandığı açıklanmıştı. Hisse devir işlemi kapsamında gerekli yasal iznin alınması için, dün Rekabet Kurulu’na gerekli başvurunun yapıldığı bildirilmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka 119 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Demir – Çelik: Çelik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Ortadoğu ve ABD gibi temel ihracat pazarlarında önemli kayıplar yaşayan Türk çelik sektörünün, AB’nin uygulamaya geçirdiği kotalar nedeniyle bu bölgeye inşaat çeliği ihracatında da %60’ın üzerinde daralma yaşayabileceğini söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Şirket ile Halk GYO (HLGYO, Nötr) arasında müştereken kurulmuş olan Halk GYO – Vakıf GYO Adi Ortaklığınca Sancaktepe’de hayata geçirilen Bizimtepe Aydos Projesi’nin yapı kullanım izin belgeleri alınmıştır.

MKK Başvurusu (BTCIM): KAP’ta yapılan duyuruya göre, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 62.349 TL nominal tutarlı Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuruldu.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 82 milyar TL’den 81 milyar TL’ye geriledi. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

Haftaya %2,63 seviyesinden başlangıç yapan ABD 10 yıllıkların faizi, %2,63-2,67 bandındaki hareketin ardından günü %2,65 seviyesinden sonlandırdı. Dolar endeksindeki güçlenmeyle beraber 10 yıllıkların faizi bugün sabah saatlerinde %2,68 seviyelerine yaklaşmış durumda.

Dolar endeksindeki değerlenme ile sınırlı yükselen USD/TL kuru doğrultusunda tahvil faizlerinde de kısmi artış görüldü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, dünü 7 baz puan artışla %18,44 seviyesinden sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de 15 baz puan artışla %14,73 seviyesine yükseldi. Yurtiçinde bugün Hazine ihalesi takip edilirken; cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un not değerlendirmesi de bekleniyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin