Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.07.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Salı sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: Düşük hacimlerle işlem gören piyasalar; (1) Yellen’ın Meclis savunmasını, (2) ABD’de büyük şirketlerin ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamalarını bekliyorlar. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,6074 seviyesinden geçiyorlar.

Hafta sonu Resmi Gazete’de, “Ulusal İstihdam Stratejisi” yayımlandı. Planda, kadın ve genç nüfusa yönelik stratejilere ağırlık veriliyor. Türkiye’nin beşeri ve sosyolojik yapısı nedeniyle işgücüne katılım her geçen gün artıyor. Beşeri yapı, genç nüfus ile ilişkiliyken, sosyolojik yapıdan kastettiğimiz kadınların işgücüne katılımı. Bizim de istihdam değerlendirmelerimizde öne çıkardığımız konu, kadınların işgücüne katılımı. Türkiye’nin; Polonya, Meksika vb. Gelişmekte Olan Ülkeler’e (GOÜ) göre avantajı kadınların henüz halen işgücünün dışında yer almaları. Bahsettiğimiz diğer GOÜ’lerde kadınların işgücüne katılım oranı %50’nin üzerindeyken Türkiye’de yalnızca %30’un biraz üzerinde.

Şu anda konjonktürel (“cyclical” = döngüsel = geçici), yani ekonominin “talep tarafı”ndaki gelişmeler nedeniyle işsizlik oranı yüksek seyrediyor. Konjonktürel gelişmelere karşı para ya da maliye politikası ile tedbirler alınır. İçinden geçtiğimiz süreçte açıklanan “istihdam seferberliği” kitabına uygun şekilde döngüsel bir çözüm ve ekonominin talep tarafını hedefliyor. Bunun sonucunda bütçe çarpanı üzerinden ilk çeyrekte ekonomik büyüme hızı %5 seviyesine ulaştı. İşsizlik oranı da gerileme eğilimine girdi. Döngüsel politikaların ortalaması sıfır (0) kabul edilir ve uzun vadedeki ana trendi değiştirmezler. Yapısal reformların özelliği ise uzun vadedeki trendi etkileyebilmeleridir.  Yapısal reformlar, ekonominin “arz tarafı”nı hedeflerler. Kadınlar işgücüne dahil oldukça ve genel anlamı ile istihdam piyasası etkinleştikçe ekonominin potansiyel büyümesi sürecektir. Çünkü; istihdam, ekonominin “arz tarafı” ile ilgilidir. Kadınları işgücüne dâhil etmek öncelikli yapısal reformlar arasında ve uzun vadede ülkenin büyümesini güvence altına almakta. İlaveten turizm gibi çalışma alanı spesifik konularda esneklik, mesleki eğitimin arttırılması benzeri Strateji dokümanında yer alan planlar da uzun dönem trendleri destekleyici nitelikte.

Veri açısından bugün, sakin bir gün. Sabahtan TSİ 11:00’de İtalya’da sınai üretim verisi açıklanacak. Öğleden sonra TSİ 13:00’de ABD’de KOBİ güven endeksini takip edeceğiz. Ardından TSİ 17:00’de iş ilanları (JOLTS) ve toptan satış envanterlerini izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirket’in Madagaskar Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin 25 MW kurulu gücündeki ilk motorları planlanan süreden erken devreye alınmış, santralin geçici kabulü dün Bakanlık heyeti tarafından tamamlanmıştır. Toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 41 MW gücündeki bölümü peyderpey devreye alınmaya devam edilecektir. 54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanmaktadır. 2017 yılında 17,6mn USD FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45mn USD FAVÖK yaratacağı öngörülmektedir.

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Stok planlamasıyla da yıl içinde planlanan bakım ve onarım işlemlerinin devam eden revizyon kapsamına alınması suretiyle 1.fırının duruşuna devam edilmesi ve tahmini 20 gün içinde tekrar faaliyete geçmesi beklenmekte olup, klinker stoğunun tam kapasite çimento üretmeye yetecek seviyede olduğu ve bu duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği duyurulmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka 217 gün vadeli 100mn ve 126 gün vadeli 200mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

11 Mayıs 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için Tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, piyasaların canlanmasıyla ilgili olarak hükümetin aldığı aksiyonların etkili olduğuna dikkat çekerken, “Tedbirlerin makro ekonomik göstergelerdeki olumlu etkilerini görmeye başladık. Hükümetimiz, Merkez Bankası, BDDK ve bankalar bu süreçte çok uyumlu çalıştı. KGF kredilerinin piyasaların canlanmasına önemli katkıları oldu. Dayanıklı tüketim ve mobilya için uygulamaya koyulan ÖTV desteği de piyasalarda yaşanan durgunluğu canlanmaya çevirdi, satışlar arttı. Tedbirlerin sonucunda yaşanan canlanma, ekonomik büyümede %5 oranlarına geri dönmemizi sağladı. İhracatımız yeniden yükselmeye başladı. Kurlarda önemli bir stabilizasyon gerçekleşti” dedi. Diğer yandan, Binbaşgil “2017 için büyüme beklentimizi yüzde 5.5’ler düzeyine çıkardık. KGF kredilerinin hızlı büyümesi sonucu sektörde özellikle TL’de bir fonlama ihtiyacı doğdu. Mevduat ve bunun uzantısı olarak da kredi faiz oranlarında yükselişler yaşandı. KGF kredilerinin doyuma ulaşacağı varsayımıyla, önümüzdeki günlerde mevduat faizlerinde kısmi bir gerileme yaşayabiliriz. Kaynak maliyetinde bir düşüş söz konusu olursa, bu olumlu gelişme kredi faizlerine de doğal olarak yansır” dedi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr), Reysaş Taşımacılık (RYSAS, Nötr):  Şirket, Kocaeli’de  bulunan 6,4bin m2‘lik arsanın ana ortağı Reysaş Taşımacılık’tan 11,9mn TL bedel ile satın alındığını duyurmuştur.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Şirket 18.11.2016 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tesis edilen ve şirket tebliğ edilen işlemlere göre, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. uhdesinde bulunan henüz faaliyete geçmemiş (İşletme Halinde Olmayan)  maden ruhsatlarının iptal edildiğini ve söz konusu iptal işlemlerine karşı İdare Mahkemesi nezdinde gerekli iptal davaları açacağını bildirmişti. Bu kapsamda açılmış 3 adet dava Şirket lehine sonuçlanmıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN