Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.06.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Oldukça yoğun geçecek bayram haftasına nötr risk iştahı ile başlıyoruz. G-7 zirvesinin artan gerginlikle biterken, ABD ile diğer ülkeler arasında korumacı politikalar konusunda fikir ayrılıkları iyice gün yüzüne çıktı. Özellikle ABD ile Kanada arasında gerginlik artarken, Kanada Başbakanı ile Trump’ın açıklamaları ise zirveye damga vurdu. Diğer taraftan yarın gerçekleşecek Trump ile Kuzey Kore liderleri Kim Jong arasındaki görüşme jeopolitik riskler açısından önemli olacak. Bu sabah Asya piyasaları karışık seyrederken, S&P500 vadelilerde de zayıf görüntü hakim. ABD on yıllık tahvil faizi bu sabah yeniden %2,96’nın üzerine çıkmış durumdayken, DXY ise yatay seyretmeye devam ediyor. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil geri alım programını sonlandırılacağına yönelik takvim beklentileriyle 1,18 seviyesinin üzerine çıkan EURUSD paritesi de bu sabah 1,18’in hafif altında. Bu hafta merkez bankaları açısından oldukça yoğun olacak. Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararlarını açıklayacaklar. Çarşamba Günü Fed’in faiz kararıyla başlayacak olan süreç, Perşembe günü ECB ve Cuma günü de BoJ ile devam edecek. Fed’in faiz artırım kararı alacağına kesin gözle bakılırken, asıl bu yılki artış beklentilerinin 3’e kalıp kalmayacağı önemli olacak. Diğer taraftan ECB’de de varlık alım programına yönelik açıklamalar takip edilecekken, BoJ’den herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Yurt içinde ise geçen hafta Merkez Bankası’nın sürpriz faiz hamlesiyle gevşeyerek haftayı 4,48 seviyesinden kapatan Dolar/TL sabah saatlerinde 4,47 seviyelerinde. Bugün yurtiçi veri gündemi oldukça yoğun. Sabah saat 10:00’da ilk çeyrek büyüme verisi ile Nisan ayı cari denge verisi açıklanacakken, saat 14:30’da ise TCMB TÜFE enflasyonu beklenti anketi sonuçları gelecek. İlk çeyrekte ekonominin %7 büyüdüğü tahmin edilirken, geçmiş veri olması nedeniyle etkisi görece sınırlı olabilir. Nisan ayında cari açık için beklenti 5,3 milyar dolar iken, gelebilecek sürprizler etkili olabilir. Yurtdışında ise İngiltere Sanayi Üretim verisi takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

Yurtiçi ve yurtdışında yoğun bir veri takvimi bizi bekliyor. Yarınki ABD ve Kuzey Kore liderlerinin zirvesi öncesi G7 zirvesinden ABD ile görüş ayrılıkların derinleştiğini gösteren açıklamaların geldiğini görüyoruz. Kanada Başbakanı ile Trump’ın açıklamaları ise zirveye damga vurdu.

Bugün TSİ 10’da birinci çeyrekte ekonominin nasıl bir büyüme performansı sergilediğini takip edeceğiz. Güçlü sanayi üretimi ardından birinci çeyrekte büyümenin yıllık %7 civarında gerçekleşmesi beklenmekte. Hatırlamak gerekirse 2017 yılını %7,4 büyümeyle sonlandıran Türkiye ekonomisi, son çeyrekte %7,3 büyümüştü.

  • Birinci çeyrek büyüme kompozisyonunda yatırımların ve hanehalkı harcamalarının öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Net ihracatın katkısının ise daha sınırlı olması beklenmekte.
  • Yılın ikinci çeyreğine ilişkin öncü veriler ekonominin birinci çeyreğe göre daha ılımlı bir hareket sergilediğini göstermekte. PMI verisinin son iki aydır 50 eşik değerinin altında yer alması ve kredilerdeki normalleşme eğilimi bu göstergelerden birkaçı.
  • Neticede sıkılaşan finansal ortam yılın geri kalanında büyümeyi daha ılımlı bir noktaya taşıyabilir. Dolayısıyla yılın ikinci yarısından sonra talep kısmının büyüme kompozisyonuna pozitif katkısının sınırlı azalması öngörülebilir. Bununla birlikte turizm ve net ihracatın önümüzdeki dönemde büyümeye güçlü bir katkı yapmasını bekleyebiliriz.

Bugün TSİ 10’da ayrıca Nisan ayına ait cari işlemler dengesi açıklanacak. Açığın USD 5,1 milyar açıklanması beklenmekte. 2017 Nisan’da açık USD 3,7 milyar gerçekleşmişti. Veri beklentiler doğrultusunda gerçekleşir ve revizeler olmazsa 12 aylık kümülatif cari açığın, altın ve enerji ithalatının katkısıyla USD 55,4 milyardan USD 56,8 milyara yükselmesi bekleniyor. Net enerji ve altın ihracatı hariç kümülatif açık ise Mart 2017’den bu yana en yüksek seviye olan USD 7,3 milyarda bulunuyor. Yılın başına göre altın ithalatı nispeten yavaşlasa da Ocak-Nisan döneminde toplam altın ithalatı USD 6,1 milyarla geçtiğimiz senenin yaklaşık USD 2,3 milyar üzerinde bulunuyor.

Bugün ayrıca TSİ 14:30’da TCMB beklenti anketi açıklanacak. ÜFE’deki yüksek seviyeler göz önüne alındığında anket katılımcılarının enflasyon beklentilerinde ve yılsonu tahmininde yukarı yönlü revize gözlemleyebiliriz. Anket katılımcıları Mayıs ayında 12 ay sonrası enflasyon beklentisini %10,15 ile Temmuz 2004’ten bu yana ilk kez çift haneye çıkarmıştı.

Yurtdışında veri takvimi bugün sakin. TSİ 11:30’da İngiltere sanayi üretimi günün öne çıkan verisi. Birinci çeyrekte beklentilerin altında kalan veriler ardından İngiltere’nin ikinci çeyreğe nasıl başladığını göstermesi açısından veri önemli. Nisan ayında verinin aylık bazda %0,1 artış sergilemesi bekleniyor. Cuma günü Almanya ve Fransa’nın sanayi üretimini takip ettik. İkilinin Nisan ayında sanayi üretimi artış beklentisine karşın düşüş kaydetti. Bu durum bölgede büyümenin ikinci çeyrekte de yavaşladığına işaret olabilir. Euro Bölgesi’nin genelindeki sanayi üretimine ışık tutacak veri ise Çarşamba günü açıklanacak.

Merkez Bankaları açısından ise yoğun bir haftadayız.

Fed, ECB, BoJ (Japonya Merkez Bankası) ve CBR (Rusya Merkez Bankası) toplantısı bulunuyor.

Çarşamba günü Fed’in politika faizini bu sene ikinci kez olarak 25 baz puan artırması bekleniyor ve böylece faizin %1,75-2 aralığına çekilmesi öngörülüyor.

  • 2018 yılı için faiz artırım sayısı beklentisini toplamda 3’te koruyup korumadığı ve ekonomik projeksiyonların revizesi bizler için daha önemli olacak. İstihdam piyasasındaki güçlü seyrin ve enflasyondaki yükselişin Fed’in tahminlerine nasıl yansıdığını gözlemleyeceğiz.
  • Fed kararı öncesi Salı günü ABD enflasyon, karar sonrası Perşembe günü perakende satışlar ve Cuma günü sanayi üretimi piyasada odaklanılacak önemli diğer veriler.

ECB bu haftaki toplantısı öncesi geçen hafta piyasaları hareketlendirdi.

  • Piyasa hazır bir şekilde Perşembe günü ECB Başkanı Draghi’nin varlık alımlarının sona erip ermeyeceğine dair verebileceği sinyali bekliyor.
  • Ekonomik tahminler ile bölgedeki politik gelişmelere yönelik Draghi’nin açıklamaları da piyasanın merceğinde olacaktır.

Hareketli geçeceği düşünülen bu haftada BoJ’un sakinliğini koruyarak politika bileşenlerinde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği düşünülüyor.

Cuma günü Rusya Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutmasını bekleyenler çoğunlukta bulunuyor. Ancak 33 anket katılımcısının 14’ü Merkez Bankası’nın 25 baz puan indirime de göz kırpabileceğine işaret ediyor. Ayrıca Rusya bu hafta Dünya Kupası’yla misafirlerini kabul etmeye başlıyor.

Son olarak Perşembe günü Çin sanayi üretimi ve perakende satışlar izlenecek diğer önemli verilerden.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS): ASELSAN ile Nurol Makine ve Sanayi A.Ş. arasında bir yurtdışı müşteri ihtiyacı kapsamında 08.06.2018 tarihinde 150mn ABD Doları tutarında sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlamaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Negatif): Türk Hava Yolları’nın 2018 yılı Mayıs ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY’nin yolcu sayısı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 artarak 6,1mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 1 puanlık artışla %78,6 seviyesine yükselmiştir. Geçen aya göre ise 4,5 puan düşüş kaydetmiştir. Mayıs ayı ile beraber, 2018 yılının ilk 5 aylık döneminde yolcu sayısı %19,4 artışla 29,3mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,7 puan artışla %80,7 olmuştur.

Ayrıca, THY iştiraki olan Turkish Ground Services (TGS) şirketindeki ortağı Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (“HAVAŞ”) ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesine dair yapılan görüşmeler sonucunda; Ortaklığın ve HAVAŞ’ın iştiraki olan bir yer hizmetleri şirketi arasında, hukuk ve rekabet kurallarına tabi olarak, İstanbul Yeni Havalimanında, (“İYH”) ve halihazırda faaliyet gösterilen Türkiye’deki diğer 7 havalimanında, İYH’nin açılış tarihi itibarıyla başlamak üzere 5+5+5 yıl (15 yıl) yer hizmetleri sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir.

18 Mayıs 2018 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Türk Telekom’un Ankara’daki yeni genel müdürlük binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. 204 metre yüksekliğiyle başkentin en yüksek ofis kulesi olma özelliğini taşıyor. Çevre dostu ve akıllı bina teknolojileriyle donatılan yeni genel müdürlük binası ile şirket kaynaklarını daha verimli ve etkin şekilde kullanırken hizmet kalitesini de arttırmayı hedefliyor. (Kaynak: İHA)

16 Mayıs 2018 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı 3 yıldır süren Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) salı günü törenle hizmete açılacak. TANAP ile Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınması hedefleniyor. Kaynak: Dünya

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 yılı Ocak-Mayıs dönemi verilerine göre, toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 azalarak 711 bin 999 adet, otomobil üretimi ise %7 oranında azalarak 471 bin 634 adet oldu. Toplam pazar ise ilk 5 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre %4 azalarak 311 bin 566 adet olurken, otomobil pazarı %2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Orge Enerji Elektrik (ORGE, Sınırlı Negatif): Şirket, Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Projesi’nin tüm elektrik ve elektronik işlerine ilişkin 11mn Euro+KDV tutarındaki teklif ile, işveren Gülermak-YSE Adi Ortaklığı ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlamıştır.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 147,8 milyar TL’den 125 milyar TL düzeyine geriledi. Merkez Bankası Cuma günü fonlamasının tamamını API’den sağladı. Böylece ortalama fonlama maliyeti ise %16,50 seviyesinden %16,70’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısında beklentilerin üzerindeki faiz artırımıyla birlikte geride bıraktığımız haftada kısa vadeli faizlerde yükseliş gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, yaklaşık 100 baz puan artarak haftayı %18,72 seviyesinden sonlandırdı. Bu hafta bono piyasasında Salı günkü Hazine ihalesi takip edilecek. Haftalık 4 baz puan yükselen ve %2,94 seviyesinden kapanan ABD 10 yıllıkların faizi, Fed toplantısı öncesi yeni haftaya %2,95 seviyesinden başlıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN