Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Risk iştahındaki zayıflama eğilimi devam ederken, yeni bir katalizör eksikliğinde Asya borsaları bu sabah satıcılı bir görüntü sergiliyorlar. ABD on yıllık tahvil faizi de %2,50’nin altında kalmaya devam ediyor. Enflasyon baskısının olmadığı ve majör merkez bankalarının piyasa dostu bir tavır sergilediği ortam Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) piyasalarını genel olarak desteklerken, ülke risk primimizdeki yüksek seyir nedeniyle Lira varlıkların GOÜ yükselişine katılamadığını izliyoruz. Bu hafta MSCI Türkiye emsallerinde göre %4,1 oranında negatif ayrıştı… Dün de negatif ayrışan endeksin risk iştahındaki zayıf görüntüye bağlı olarak güne hafif baskı altında başlamasını beklerken, GOÜ ile arasındaki farkın kapanması için risk primimizdeki düşüş ön koşul olarak izlenebilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 415 seviyesinde.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Dünkü yoğun gündemi geride bıraktıktan sonra küresel piyasalar, yarın açıklanacak bazı ABD’li şirketlerin ilk çeyrek bilançolarını bekliyor. Dün ECB ve Fed faiz oranlarını 2019 yılında sabit tutarak sabırlı olacakları mesajını yineledi. Bu arada ECB, bankalara verilecek uzun vadeli kaynak koşullarını önümüzdeki toplantılarda açıklayacak. Ayrıca ECB, negatif faizleri ihtiyaç duyulursa hafifletecek. Fed tutanakları ise Euro Bölgesi’ndeki yavaşlama, Brexit belirsizliği ve ticaret gerilimlerine dikkat çekti. AB Brexit Zirvesi de izlenirken, AB’nin Brexit’te 9-12 aylık bir erteleme kararına yakın olduğu görülüyor.

ECB, politika faizini %0’da, mevduat faizini -%0,40’ta ve marjinal fonlama faizini de %0,25’te sabit tuttu. 2019 yılı sonuna kadar faizlerin mevcut seviyelerde tutulacağı ifadesi de korundu.

  • ECB Başkanı Draghi, küresel ve Euro Bölgesi’ne dair aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirtti. Draghi, ayrıca eylül ayında başlayacak yeni varlık alımları programının (TLTRO) detaylarının ekonomiye bağlı olarak belirleneceğini ve önümüzdeki dönemde detayların açıklanacağını ifade etti.
  • Draghi, bunun yanında enflasyon beklentilerinin, ekonomik faaliyet ile gerilediğini ve negatif faizlerin, ihtiyaç duyulursa hafifletileceğini belirtti. Draghi, ABD’nin ek vergi uygulamasına yönelik ise, bölge ekonomisindeki büyümeyi etkileyecek faktörler kapsamında, bu tehditlerin bir şekilde gerçekleşse bile ABD için genel güveni zedeleyeceğini de sözlerine ekledi.

Dün Fed’in 19-20 Mart tarihli toplantısının tutanakları takip edildi.

  • Fed toplantı tutanaklarında, üyelerin çoğuna göre risklerin 2019’da faizleri sabit tutmayı gerektirdiği vurgusu yapıldı. Ayrıca tutanaklarda, bazı üyelerin faiz görüşlerinin iki yönde de değişebileceği gözlendi. Birçok üyenin, getiri eğrisinin yataylaşmasından endişeli olduğu da görüldü. Üyeler genel olarak sabırlı yaklaşımın uygun olduğu görüşünde birleşti.
  • Tutanaklarda, Fed üyelerinin, zayıf enflasyon baskılarının nedenleri üzerinde tartıştığı da görüldü.

AB Brexit Zirvesi de piyasalar tarafından dikkatle takip edilmekte. AB’den Brexit tarihinin 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep eden İngiltere Başbakanı Theresa May’e karşın, Almanya Başbakanı Angela Merkel Brexit tarihine yönelik ertelemenin, May’in istediği erteleme tarihinden daha ileriki bir tarih olabileceğini söyledi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da, Brexit için nihai tarihin, erken ayrılma seçeneği de sunarak, 1 yıla kadar uzatılmasını teklif etmişti.

Bugün TSİ 10’da yurtiçinde açıklanacak cari işlemler dengesinin şubat ayında 850 milyon dolar açık vermesi bekleniyor. Geçen sene şubat ayında cari denge 4,5 milyar dolar açık vermişti. 2018 yılının aynı dönemine göre cari açıkta daralma sürüyor. Şubat ayında veri 850 milyon dolar gerçekleşir ve geçmişe dönük revizeler olmazsa 12 aylık kümülatif cari açık 17,9 milyar dolara gerileyecek. Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre mart ayında dış ticaret açığı daralmaya devam etti ve bu görüntü ışığında cari açıktaki düşüş eğiliminin sürmesini beklemekteyiz.

  • 2019 yılının ilk yarısında cari açığın daralmasını sürdürmesini ve hatta turizm gelirlerinin mayıs ayıyla birlikte gücünü artırmasıyla, yaz aylarında şu an 21,6 milyar dolar seviyesinde bulunan kümülatif cari açığın tek haneli seviyelere gerilemesini beklemekteyiz. Bununla birlikte 2019 yılının ikinci yarısında ekonomide beklediğimiz toparlanma ışığında cari açıktaki daralmanın hız kesmesini ve baz etkisiyle birlikte ılımlı bir yükseliş göstermesini öngörüyoruz. Bizim beklentimiz bu yılı 18 milyar dolar civarında bir cari açıkla sonlandırabileceğimiz yönünde. Böylece cari açık/GSYH oranı da yıl sonunda %2,3’lere kadar iyileşebilir.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de mart ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Aylık bazda ÜFE’nin martta %0,3 yükselmesi beklenmekte. Yıllık bazda ÜFE ise şubatta %1,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Söz konusu yıllık bazda ÜFE artışı Haziran 2017’den bu yana görülen en düşük artıştı. Yıllık bazda ÜFE, son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi %3,4 oranıyla geçen yılın temmuz ayında görmüştü. Yıllık ÜFE’nin, mart ayında %1,9 seviyesiyle yatay seyretmesi beklenmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Negatif): Şirket’in 2019 Mart ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre  %2 oranında azalarak 406,8mn TL’ye düşmüştür. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %13 oranında artarak 227,7mn TL’ye yükselmiştir. Mart ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2019 Ocak – Mart dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında artarak 1.030mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %20 oranında artarak 767,7mn TL olmuştur.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): Şirket 605mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 830mn TL’ye yükseltilmesine, artırılan 225mn TL’nin tamamının 2018 yılı karından karşılanmasına, ortakların elinde bulundurdukları beher hisseye %37,1901 oranında bedelsiz hisse verilmesine karar verilmiştir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Nötr): TAV Havalimanları Karadağ’daki Podgoritsa ve Tivat havalimanları için uzun vadeli imtiyaz sözleşmesi alabilecek olan firmalar arasında bulunmaktadır. (Kaynak: Ekonomi Bakanlığı)

20 Şubat 2019 tarihli Tav Havalimanları raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Nötr): Turkcell’in bu yıl 10’uncu kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde, yerli yapay zekâ ‘Yaani Sesli Asistan’ ilk kez dünyaya tanıtıldı. Yerli teknolojinin tanıtımını yapan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yerli ve milli yapay zekanın hayatın her alanına gireceğini vurguladı.

27 Şubat 2019 tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, “İstanbul Havalimanı’nda THY olarak; kalkış varış olmak üzere toplam bugün 712, perşembe 849, cuma ise tam kapasiteye geçilerek 895 sefer yapılacaktır.” açıklamasını yaptı.

15 Mart 2019 tarihli Türk Hava Yolları raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 161 gün vadeli 100mn TL ve 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapılmıştır.

14 Şubat 2019 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğde değişiklik yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, perakende alacaklar için temerrüt tanımı borçlu yerine işlem bazında uygulanabilecek. Bu çerçevede, borçlunun herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçlarının temerrüde düştüğü anlamına gelmeyecek. Tahminlere, öngörülemeyen hata payını yansıtan bir ihtiyatlılık marjı eklenecek. Yöntemlerin ve verilerin yetersiz olması nedeniyle öngörülemeyen hata payının daha büyük olduğu durumlarda söz konusu ihtiyatlılık marjı daha büyük olacak. THK’lar (Temerrüt Halinde Kayıp), işlem dereceleri veya havuzlarına göre, her bir işlem derecesi veya havuzu için veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş THK’ların basit aritmetik ortalaması esas alınarak tahmin edilecek. Dönüştürme oranları, işlem dereceleri veya havuzlarına göre, her bir işlem derecesi veya havuzu için veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş dönüştürme oranlarının basit aritmetik ortalaması esas alınarak tahmin edilecek. Kaynak: Hürriyet

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Halk GYO (HLGYO, Nötr), Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Halk GYO – Vakıf GYO Adi Ortaklığı (%50/%50) ile hayata geçen Bizimtepe Aydos projesi bünyesinde yer alan kreş niteliğindeki gayrimenkul, 10.07.2019 tarihinden itibaren, aylık 29bin TL+KDV bedel ile Yakın Ufuklar Eğitim Kurumları A.Ş.’ne Vakıf GYO A.Ş. ile müşterek kiralanmıştır. Kira sözleşmesi 5+5 yıllık süre için olup, yeni dönem (yıllık) kira artışının, her yıl Haziran ayında, 12 aylık (TÜFE+ÜFE) ortalaması oranında uygulanmasına karar verilmiştir.

İntema İnşaat ve Tesisat (INTEM): Şirket, sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı İntema Yaşam Ev ve Mutfak Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, 16,5mn TL olan ödenmiş sermayesinin 34,5mn TL’ye artırılmasına ilişkin 5 Nisan 2019 tarihli Olağanüstü Genel Kurul kararı, 10 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Siciline tescil edilmiştir. Nakden arttırılan 18mn TL tutarındaki sermayenin 14mn TL tutarındaki kısmı 09 Nisan 2019 tarihinde ödenmiş olup, kalan 4mn TL tutarındaki kısmı ise tescili takip eden 24 ay içerisinde ödenecektir.

ANLIK VE ÜCRETSİZ BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Toplam fonlama miktarı 74,8 milyar TL gerçekleşirken, bunun 29,8 milyar TL’si koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden sağlandı. Haftalık repo ihalesinden ise Merkez Bankası piyasayı 45 milyar TL fonladı. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti de %24,9 seviyesinden %24,6 seviyesine geriledi.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %2,46-%2,51 bandında hareket etti ve küresel risk iştahının baskılanmasıyla bugün sabah saatlerinde %2,47 seviyelerinde dengelendiği gözlenmekte.

Yurtiçinde dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 1 baz puan düşüşle %21,25 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 13 baz puanlık artışla %17,56 seviyesine yükseldi.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin