Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

2018 beklentilerine yoğunlaşacağımız günün sabahına şekillenen 2017 büyümesiyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,02 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7964 seviyesinden geçiyorlar. Dünya’nın ihracat ağırlıklı önde gelen ekonomilerinin 2017 yılı bilançosu netleşiyor. Çin, 2017 yılı büyüme istatistiğini önümüzdeki hafta açıklayacak. Sabahın erken saatlerinde Başbakan Li Keçiang, büyüme oranının %6,9 seviyesinde gerçekleşebileceğini belirtti. Bunun anlamı yılın son döneminde Çin ekonomisinin beklentilerin aksine hız kazandığı. Böylece 2010 yılından beri ilk defa Çin, 2017 yılında büyüme hızını arttırmayı başaracak. Öğlen, TSİ 12:00’de bu sefer Almanya, 2017 yılı büyüme oranını açıklayacak. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde Amerika kıtasında 2018 beklentilerini gözlemleme şansı bulacağız. FED’in New York Şube Başkanı William Dudley, TSİ 22:30’da beklentilerini paylaşacak. Dudley, yıl içerisinde emekliye ayrılacak, FED yönetiminin kilit isimlerinden. Meksika’da merkez bankası başkanı, ekonomi bakanı ile birlikte beklentilerini paylaşacaklar.

Veri tarafında TSİ 13:00’de Euro Bölgesi’nin sınai üretim verisi açıklanacak. Almanya’nın güçlü artışının ardından para birliği genelinde Kasım ayında sınai üretimin artış kaydettiği anlaşılıyor. TSİ 15:30’da Avrupa Merkez Bankası (ECB) Aralık ayı toplantısının tutanaklarını açıklayacak. ABD’de ise TSİ 16:30’da üretici fiyatları enflasyonunu izleyeceğiz. Akşam saatlerinde ise Aralık ayı bütçe gerçekleşmesi var. Vergi reformu sürecinde bu yıl bütçenin nasıl seyredeceği Dolar fiyatlaması için yakından izlenecektir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka takipteki kredi alacakları portföyünün 774mn TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmı, toplam 36mn TL bedel karşılığında satıldığını duyurmuştur.

26 Ekim 2017 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Brisa (BRISA, Nötr): Türkiye Petrol , Kimya ve Lastik Sanayi İşçileri Sendikası ile Şirket arasında işçilerin ücret ve sosyal haklarını kapsayan 20.Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 11 Ocak 2018 tarihinde başlanacaktır.

Good-Year (GOODY, Nötr): Türkiye Petrol, Kimya ve Lastik Sanayii Sendikası (Lastik-İş) ile şirket arasında İzmit ve Adapazarı Fabrikalarında çalışan işçilerin ücret ve sosyal haklarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 11.01.2018 tarihi itibariyle başlanacaktır.

Türk Tuborg (TBORG, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Tek-Gıda İş Sendikası arasında 01.09.2017 – 31.08.2019 dönemi için yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Buna göre, toplu iş sözleşmesinin birinci yılında kapsam içi personelin aylık ücretlerine seyyanen brüt 465 TL ve beher kıdem yılı için 7 TL artış yapılmasına, ikinci yılında ise TÜİK Tüketici Fiyatları Endeksi oranı baz alınarak yapılacak artışa ilaveten seyyanen brüt 130 TL artış yapılmasına karar verilmiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te 65 ve 75 inç OLED akıllı televizyonlarını, akıllı beyaz eşyaları ve dijital reklam panolarını tanıtan Vestel’in CEO’su Turan Erdoğan, OLED ve MicroLED dışında teknolojilerin başarılı olacağına inanmadığını söyledi. Turan Erdoğan, “MicroLED teknolojisi şu an için ev kullanıcılarından çok kurumsal pazarı hedefliyor. Satışlarımızın önemli bir bölümünü Avrupa’ya yapıyoruz. Biz genelde çift haneli yıllardan umutluyuz. Dünya Kupası dolayısıyla bir önceki yıla göre yüzde 15 ile 20 arasında artış bekliyoruz. İhracata olumlu yönde etki yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu. (Kaynak: Sabah)

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa Kotasyon Yönergesi’nin Yıldız Pazar ile Ana Pazar arasında geçişleri düzenleyen 33. maddesi çerçevesinde, Yıldız Pazar’da ve Ana Pazar’da işlem görecek payların tespit edilmesi amacıyla yapılan 2017 yılı Temmuz-Aralık dönemine ilişkin dönemsel değerlendirme çalışması sonucunda, Ana Pazar’da işlem görmekte olan şirketlerden fiili dolaşımdaki paylarının ortalama piyasa değeri 100mn TL’nin üzerinde olan Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASUZU), Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.(CEMAS), Ege Gübre Sanayii A.Ş.(EGGUB), Ege Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.(EGSER), Flap Kongre Toplantı Hizm. Otomotiv ve Turizm A.Ş.(FLAP), Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş.(KATMR), Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE) ve payları 01/02/2018 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’a alınacaktır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.