Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.07.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini dün akşam açıkladı. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Yeni ekonomi yönetimin belli olmasıyla, önümüzdeki dönemde ekonomideki yol haritası ile ilgili açıklamaları piyasalar takip edecektir. Geniş bir bant aralığında hareket eden Dolar / TL kotasyonları şu dakikalarda 4,70’li seviyelerde dalgalanmakta. Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Cuma günkü pozitif hava devam ediyor. ABD’de bilanço sezonu yaklaşırken, ABD borsaları dün pozitif bir görüntüyle kapattılar. Bu sabah da vadelilerde pozitif hava devam ederken, Asya borsaları da genel olarak olumlu. Hisse senedi oynaklık endeksi VIX de geçen ay gördüğü 18 seviyesinden, sert bir şekilde gerileyerek 12’li seviyelerine düşmüş durumunda. Piyasalar şimdilik ticaret savaşları konusunu ikinci plana itmiş gözüküyor. Diğer yandan, Cuma günü ABD’de İstihdam Raporu’nda açıklanan ve beklentilerin altında gelen saatlik ücretler verisi ile gerileyen Dolar’da dün akşama doğru toparlanma gözlemlendi. Dün 93,7 seviyesine kadar gerileyen Dolar endeksi (DXY) yükseliş kaydederek (İngiltere’de hükümetin AB’den ayrılma stratejisi ile ilgili tartışmalarla değer kaybeden Sterlin’in de etkisiyle) 94 seviyesinin üzerinin üzerini gördü. Gelişmekte Olan Ülke kurları bu sabah sınırlı da olsa baskı altında.

MAKROEKONOMİ

Bugün küresel veri takvimi görece sakinliğini koruyor. Sabah saatlerinde Çin ÜFE ve TÜFE rakamları açıklandı. Çin yıllık ÜFE emtia fiyatlarındaki yükselişin katkısıyla %4,1 seviyesinden %4,7’ye hızlandı. Beklenti %4,5’e hızlanması yönündeydi. ÜFE’deki yükseliş sanayi karlarını desteklediği için pozitif. ÜFE’deki yükselişin kalıcılığı ise soru işareti. Çünkü yılın ikinci yarısında baz etkisi bulunmakta. TÜFE beklentiler doğrultusunda yıllık olarak %1,9 artış gerçekleştirdi.

  • Yurtiçinde Hazine ihalelerine odaklanmayı sürdüreceğiz.
  • Yurtdışında TSİ 12’de Temmuz ayındaki görünüme ışık tutacak Almanya ZEW endeksi açıklanacak.

Analistlerin cevapladığı ZEW’in cari döneme ilişkin verisinin 80,6’dan 78,1’e gerilemesi bekleniyor. Yakın dönemde ülkede göçmen krizi ardından Almanya’da koalisyon ortaklarının geleceği sorgulanmıştı. Olay tatlıya bağlansa da verinin kısmen de olsa bu krizden etkilenmesi beklenebilir.

Geleceğe yönelik beklentiler ile cari döneme ilişkin veri arasındaki makas açılıyor. Ticaret gerilimleri geleceğe yönelik beklentileri eksiye çekmiş durumda ve son 3 aydır eksi bölgede.

Bugün ECB yetkilileri konuşmayı sürdürüyor. TSİ 19.30 ve TSİ 20’de iki ECB yetkilisinin konuşması bulunuyor. ECB Başkanı Mario Draghi, büyümeye yönelik risklerin büyük ölçüde dengeli seyrettiğini ve korumacılığın artması ihtimalinin yükseldiğini belirtti. Draghi, enflasyonunda yükselmesini beklemekte. Ancak ECB’nin ilk faiz artırımın zamanlaması ile ilgili Draghi’den şimdilik bir ipucu alamadık.

İngiltere’de bugün TSİ 11.30’da sanayi üretim verisi açıklanacak. Mayıs ayında verinin %0,5 artış sergilemesi bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 2 Ağustosta toplantısı bulunuyor. Toplantıya kadar açıklanacak güçlü veriler faiz artırım beklentilerini güçlendirebilir. Ancak İngiltere Başbakanı May için alarm çanları çalıyor. Brexit sürecindeki bakan krizinin devamı May’in başbakanlığını tehlikeye atabilir ve siyasi belirsizliğe katkıda bulunabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 98 gün vadeli 200mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapılmıştır.

22 Mayıs 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Antalya Kundu’da 2009 yılında Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından 1.4 milyar dolar harcanarak hizmete açılan fakat borçları nedeniyle icralık olan Mardan Palace Hotel için iki şirket devreye girdi. Hürriyet gazetesinin, geçen yıl ağustos ayında rezervasyon kabul işlemleri durdurulan otelin son durumunu “Yazık oluyor” manşeti ile kamuoyuna duyurmasının ardından, Türkiye’de 9 oteli bulunan Titanic Hotels ve bünyesinde Ikea Türkiye’yi bulunduran Maya Holding, borçları nedeniyle icralık olup tapusu Halk Bankası’na devredilen Mardan Palace Hotel’in işletmesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Kaynak: Hürriyet

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr):  Türk Hava Yolları, Azerbaycan’ın Neftçi Futbol Kulübü ile marka iş birliği anlaşması imzaladı. Bir yıllık süreyi kapsayan anlaşmaya göre Neftçi futbol formalarında THY logosu kullanacak ve takımın tüm dijital pazarlama ve tanıtım kanallarında THY hakkında tanıtıcı reklamlar yayınlanacak. Neftçi Kulübünün tüm maç biletleri ve davetiyelerinde, aynı zamanda sosyal medya ve bilboard gibi dış mekan tanıtım, reklam ve iletişim çalışmalarında da THY logosu kullanılacak. Neftçi Kulübü’nün yeni yapılan antrenman tesisi ise “THY Futbol Merkezi” olarak isimlendirilecek. Kaynak: Matriks

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Nissan Japonya’daki 5 fabrikada araçların emisyonları veya kilometre performansıyla ilgili verinin yeniden yazıldığının ya da testlerin uygun olmayan koşullarda yapıldığının tespit edildiğini açıkladı. Kyodo’nun haberine göre, usulsüzlüğün toplam bin 171 aracı etkilediği, konuyla ilgili kapsamlı soruşturma yapılacağı ve gelecekte benzer bir durumla karşılaşılmaması için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi. Nissan’ın geçen sene araçları test etmek için yıllarca sertifikasız işçi çalıştırdığı ortaya çıkmış, şirket iç pazardaki bir milyonu aşkın aracını geri çekmek zorunda kalmıştı. Kaynak: AA

Ulaştırma: Dünyanın 3 kıtasında 19 liman işleten Yıldırım Holding’in ait Yılport Holding, rotasını Avrupa deniz ticaretinin merkez ülkelerinden İtalya’ya çevirdi. Yılport, İtalya’nın Taranto Limanı’ndaki çok amaçlı terminalin işletmesi için 5 Temmuz’da İyonya Denizi Liman Müdürlüğü’ne teklif verdi. Dünyanın 13’üncü büyük liman işletmecisi olan Yılport Holding, Taranto Limanı’nda iş hacminin artırılmasını, ekonomik ve operasyonel yatırımlarla limanın geliştirilmesini ve istihdamın artırılmasını hedefliyor. Taranto Limanı, İtalya’nın kuzeyinde, İyonya Denizi’nde yer alıyor. Limanda konteyner, genel kargo, ve ro-ro elleçlemesi yapılıyor. Kaynak: Dünya

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbir: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, IHLGM.E, MCTAS.E  ve YYAPI.E payları 10/07/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 24/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 129 milyar TL’den 125 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı %17,75’ten APİ’den karşılandı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,75 seviyesinde sabit kaldı.

Hazine ihalelerinin takip edildiği dün verim eğrisinin (vade ile faizin gelişimini gösteren eğri) özellikle uzun vadesinde aşağı kayma gözledik. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 36 baz puan geriledi ve %17,07 seviyesinden kapandı. Yurtiçinde Hazine ihaleleri devam ediyor. Hazine 2 ve 10 yıl vadeli tahvilin yeniden ihracını ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ilk ihracını bugün gerçekleştirecek. Hazine, dün gerçekleştirdiği üç tahvil ihalesinde 12,5 milyar TL borçlandı.

Hazine, Temmuz ayında toplam 17,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 19,4 milyar TL’si piyasadan toplam 20,9 milyar TL’lik iç borçlanma öngörmekte. Bugünkü üç ihale ile Temmuz ayı programını tamamlayacak.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin