Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Yoğun geçecek günde risk iştahı zayıflama eğiliminde. Dün satıcılı bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben bu sabah Asya’da kısmi baskı gözlemleniyor. ABD on yıllık tahvil faizi de %2,50’nin altında gerilerken, Japon Yeni dirençli durmaya devam ediyor. IMF’nin büyüme tahminlerini düşürmesiyle yavaşlama endişelerinin tekrar gündeme gelmesi ve ABD ile Avrupa arasında olası bir ticaret savaşı riski piyasaları baskılayan ana unsurlar. Ticaret gelişmeleri dışında yurtdışında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı, ABD enflasyon ve akşam TSİ 21’de Fed toplantı tutanakları takip edilecek gelişmeler. Ayrıca bugün AB liderlerinin Brexit Zirvesi yakından izlenecek. Yurtiçinde ise saat 11’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin yeni yol haritası olan Reform Paketi’ni açıklayacak. Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek düzenlemelerin paylaşılması bekleniyor. Piyasada oynaklık yaratabilecek açıklamalar öncesinde kurda net bir hareket gözlenmiyor. BIST100 endeksi de güne yatay bir görüntüyle başlayabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Son dönemde küresel piyasaların odağında değişmeyen iki konu olan küresel büyümedeki yavaşlama ve ticaret gerilimi bu hafta da fiyatlamalardaki etkisini derinleştiriyor. Trump’ın Avrupa Birliği’nde üretilen ürünlere yeni tarifeler uygulanabileceğine ilişkin tehdidinin üstüne IMF’nin küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmesi küresel borsaları baskılıyor. Ayrıca Japonya hükümetinin, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarının süresini 2 yıl daha uzatma kararı alması da arka planda küresel risk iştahını baskılayan unsurlardan biri. Bugün açıklanacak ECB faiz kararı, Fed toplantı tutanakları ve ABD enflasyon verisi ise piyasalardaki olumsuz havayı dağıtabilecek veya daha da artırabilecek öneme sahip gelişmeler. Ayrıca bugün AB liderlerinin Brexit Zirvesi dikkatle takip edilecek. Bugün yurtiçinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, ekonominin yeni yol haritası olan Reform Paketi’ni saat 11’de kamuoyuna açıklayacak.

  • IMF, dünya ekonomisinin bu sene %3,3 ile küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyede büyümesini bekliyor. (2018 yılında küresel ekonomi %3,6 büyümüştü.)Ocak ayında %3,5 büyüme tahmin eden IMF, ticaret gerilimleri ve Brexit belirsizliği nedeniyle küresel büyüme tahminini 0,2 puan aşağı çekerken, son 6 aydaki bu üçüncü aşağı yönlü revizyonu oluyor. Revizyondaki ana sorumlulardan bazıları ise başta Almanya ve İtalya olmak üzere Euro Bölgesi ülkeleri. IMF; ABD, Kanada, Japonya, Fransa gibi ülkelerin de büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederken, Çin’in ise önceki öngörülerinden daha iyi bir büyüme tablosu çıkaracağını düşünüyor. Önceki projeksiyonlarında Çin ekonomisinin bu sene %6,2 büyüyeceğini öngören IMF,  bu toplantısında büyüme tahminini %6,3’e çekmiş durumda. Bu arada IMF, 2020 yılına ilişkin küresel büyüme tahmini olan %3,6’yı ise değiştirmedi.
  • IMF, Türkiye’de talep zayıflığının 2019’un ikinci yarısında gerçekleşecek toparlanma öncesinde devam etmesini bekliyor. Türkiye büyümesinin iç talepteki toparlanma ile orta vadede %3,5’e yükselmesi tahmin ediliyor. IMF, Türkiye ekonomisinin 2019’da %2,5 küçülmesini, 2020’de ise %2,5 büyümesini bekliyor. IMF’nin Kasım 2018 raporundaki Türkiye için 2019 büyüme tahmini ise %0,4 seviyesindeydi. IMF’nin Türkiye işsizlik tahmini 2019 için %12,7 ve 2020 için ise %11,4 oldu. Enflasyon tahmini ise 2019 ve 2020 yılları için sırasıyla %17,5 ve %14,1 seviyesinde gerçekleşti.

Bugünkü yoğun gündeme geri dönersek,

  • Brexit tarihini ertelemeye ilişkin nihai kararı, AB bugünkü zirvede verecek. Brexit’in bir kez daha ertelenmesi için AB üyesi diğer 27 ülkenin de onayı gerekiyor.
  • Bugün TSİ 14.45’de ECB’nin nisan ayı faiz kararı toplantısı takip edilecek. ECB, mart ayındaki para politikası toplantısında, faizlerin en azından 2019 yılının sonuna kadar mevcut seviyesinde kalacağını açıklamış ve yeni bir varlık alım operasyonu olan TLTRO programı başlattığını bildirmişti. Bugünkü ECB toplantısında, yeni TLTRO programına ilişkin detayların paylaşılması piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. ECB’nin, bugünkü faiz toplantısında politika faizini %0, mevduat faizini % -0,40 ve marjinal fonlama faizini ise %0,25 düzeyinde sabit tutması beklenmekte.
  • Bugün ayrıca TSİ 21’de Fed’in toplantı tutanakları yayınlanacak. Fed, mart ayındaki faiz toplantısında, 2019 yılında faiz artışı beklentisini 2’den sıfıra indirmesinin yanı sıra, bilanço daraltmanın da eylül ayında sonlandırılmasının planlandığını açıklamıştı. Toplantı tutanaklarından, önümüzdeki döneme ilişkin para politikası sinyalleri ve ekonomik görünüme ilişkin beklentiler takip edilecek.
  • Bugün TSİ 15.30’da ABD’de mart TÜFE verileri açıklanacak. ABD’de TÜFE aylık bazda şubatta %0,2 oranında artış göstermişti. TÜFE’nin mart ayında %0,3 artması beklenmekte. Yıllık bazda TÜFE ise, şubatta %1,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Yıllık bazda TÜFE en yüksek seviyeyi %2,9 seviyeleriyle geçen yılın haziran ve temmuz aylarında görmüştü. Geçen yılın ortalarından itibaren kademeli bir şekilde düşüşe geçen yıllık bazda TÜFE, bu yılın şubat ayında %1,5 seviyesine kadar gerilemişti. Yıllık bazda TÜFE’nin, mart ayında %1,8 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte. Yıllık bazda çekirdek TÜFE’nin, martta %2,1 seviyesiyle yatay seyretmesi beklenmekte.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol fiyatlarında kontrolsüz artıştan yana olmadıklarını belirtti ve bu seviyelerin kendileri için uygun olduğunu söyledi. Bu görüntü eşliğinde Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile haziranda yapılacak toplantıda petrol üretimini artırmayı gündeme getirebileceği gözleniyor.
  • Kazakistan’da 9 Haziran’da erken cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

Bugün yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, ekonominin yeni yol haritası olan Reform Paketi’ni saat 11’de kamuoyuna açıklayacak. Bakan Albayrak, geçen hafta yaptığı açıklamada, büyüme, enflasyon, bankacılık başta olmak üzere tüm alanlarda atılacak adımları içeren genel çerçeveye ilişkin açıklamalarda bulunacaklarını belirtmişti. Bu çerçevede, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek düzenlemeler paylaşılacak. Reform paketinde; yeni vergi reformu, oluşturulması planlanan finansal mimari, enflasyonla mücadelede atılacak adımlar, kamu harcamalarına dair alınacak tedbirler, bankalara yönelik getirilecek düzenlemeler ve reel sektörün finansmana erişim imkânlarını kolaylaştıracak birçok düzenleme yer alacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş Otomotiv (DOAS, Nötr): Şirketin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Limited ile olan anlaşması sona ermiştir. Fitch Ratings Limited, Şirketin ulusal uzun vadeli kredi derecelendirme notunu BB+(tur)’dan BB(tur) seviyesine revize etmiş, negatif olan görünümünü ise değiştirmemiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak – 31 Mart 2019 tarihleri itibariyle, toplamda 1,20milyar TL (KDV Hariç) değerinde, satışa esas brüt 110,8 bin m2 büyüklüğe ulaşan 510 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 229,8mn TL (KDV Hariç) değerindeki, 118 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Şirketi 2019 yılı 1. Çeyrek için; 1,06 milyar TL toplam satış değeri, 137 bin m2 satılabilir alan büyüklüğü hedefleri olduğunu duyurmuştu.

18 Mart 2019 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Beşiktaş Futbol Yatırımları (BJKAS, Negatif): Beşiktaş Futbol 1 Aralık 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi (3.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde 50mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 48,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti. Şirket’in brüt karı üçüncü çeyrekte 92,3mn TL’den 13,6mn TL’ye gerilerken, net finansman giderlerinin 33,4mn TL’den 45,2mn TL’ye yükselmesi de dönem zararı açıklanmasında önemli etken olmuştur. Üçüncü çeyrekteki zarar rakamıyla birlikte Beşiktaş Futbol’un 1 Haziran 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi dokuz aylık ana ortaklık net dönem zararı 206,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 44,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Fenerbahçe Futbol (FENER, Sınırlı Negatif): Fenerbahçe Futbol 1 Aralık 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi (3.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde 47,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı yazılmıştır. Geçen yılın aynı döneminde 9,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Diğer yandan, Fenerbahçe Futbol’un yılın üçüncü çeyreğindeki brüt zararı 14,8mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 24,2mn TL brüt zararın bir miktar altında gerçekleşmiştir. Brüt zararın yanı sıra bu yılın üçüncü çeyreğinde 17,1mn TL net finansman gideri yazılması da zarar kaydedilmesinde etkili olmuştur. Geçen yılın aynı çeyreğinde 36,8mn TL net finansman geliri kaydedilmişti. Son olarak, üçüncü çeyrekteki zararla birlikte Fenerbahçe Futbol’un 1 Haziran 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi ana ortaklık net dönem zararı 104,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 105mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti.

Galatasaray Sportif (GSRAY, Pozitif): Galatasaray Sportif 1 Aralık 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi (3.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde 78,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 38,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket’in brüt karı da 112,3mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 24,4mn TL’lik brüt zarara göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Üçüncü çeyrekteki kar rakamının katkısıyla Galatasaray Sportif’in 1 Haziran 2018 – 28 Şubat 2019 dönemi dokuz aylık ana ortaklık net dönem karı 81mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 154,8mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından, toplamda 1 milyar Euro veya Türk Lirası da dahil diğer para birimlerinde muadili tutara kadar, yurt dışında İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ihraç edilmesine ilişkin gerekli işlemlerin yapılması konusunda Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

13 Şubat 2019 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Ülker Bisküvi, Gözde Girişim, Kerevitaş (ULKER, GOZDE, KERVT, Nötr): Ülker Bisküvi, Gözde Girişim ve Kerevitaş payları ile ilgili olarak sırasıyla 24,99 TL, 5,61 TL ve 2,67 TL fiyatlardan 6,8mn TL, 18,9mn TL ve 53,8mn TL nominal tutarlı paylar Ahsen ÜLKER ÖZOKUR tarafından Yıldız Holding’e satılmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına 12 kuruş, benzinin litresine ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bugünden itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. (Kaynak: AA)

Türk Eximbank: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın uluslararası piyasalardan 630 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını belirterek, “Yabancı bankalarca Eximbank’a gösterilen bu büyük ilgi ve krediye sağlanan yüksek katılım, Türkiye’ye ve bankacılık sektörüne olan güvenin bir göstergesidir.” ifadesini kullandı.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adel Kalemcilik (ADEL): Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varılamaması neticesinde, AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası yönetimince 18 Mart 2019 tarihinde alınan grev kararının 25 Nisan 2019 tarihinde uygulamaya konulacağına ilişkin karar dün şirkete tebellüğ edilmiş olup, taraflar arasında görüşmeler devam etmektedir.

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Şirkete ve bağlı ortaklığına ait İzmir A.O.S.B. de bulunan varlıkların satış sürecinden itibaren, şirketin ve bağlı ortaklığın banka borçları, ticari borçları ve insan kaynakları yükümlülükleri olarak yaklaşık 152mn TL seviyesinde borç kapatımı yapılmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Toplam fonlama miktarı 76,9 milyar TL gerçekleşirken, bunun yaklaşık 45,9 milyar TL’si koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden sağlandı. Haftalık repo ihalesinden ise Merkez Bankası piyasayı 31 milyar TL fonladı. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti de %25,18 seviyesinden %24,9 seviyesine geriledi.

Risksiz faiz oranı göstergesi olan ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %2,52 seviyesine yakın başladı. Küresel risk iştahının azalmasıyla 10 yıllıkların faizinin bugün sabah saatlerinde %2,49 seviyesine sarktığı gözlenmekte.

Yurtiçi faizlerinde dün anlamlı bir hareket olmasa da kısmi düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 2 baz puan düşüşle %21,26 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 6 baz puanlık düşüşle %17,43 seviyesine geriledi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin