Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Güne başlarken risk iştahı nötr. ABD ve Çin ticaret müzakerelerini daha iyi bir noktaya taşımak için çalışmaya devam etseler de, görüşmelerde şu aşamada net bir sonuç çıkmadığı söylenebilir. ABD vadeliler hafif ekside seyrederlerken, Asya karışık. Powell’ın oldukça güvercin açıklamalarının ardından dün takip edilen Fed tutanaklarının da güvercin bir tonda olması ile Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerinde alıcılı görüntü var. Diğer yandan son bir aylık süreçte direnç yaptığı 100 günlük ortalamasını kıran EURUSD paritesinin yeni bir yükseliş dalgasına girdiği söylenebilir. Parite ile BIST100 endeksi arasında yüksek korelasyon olduğu için EURUSD seyri önemli. Paritenin yeni bir dalgaya girdiğine yönelik sinyal de endekse olumlu yansıyabilir. Bu kapsamda endeksin güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dolar / TL’de de 5,46/47 desteği önemli gözüküyor. GOÜ para birimlerini destekleyici ortamda kur da bu seviyeyi kırıp 5,38 seviyesini hedefleyebilir ki kısa vadeli teknik görüntü de aşağı yönlü risklere işaret ediyor. Dolayısıyla, endeksin önemli gözüken 91bin seviyesini destek yapıp 92.200 direncini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ardından Avrupa Merkez Bankası(ECB) toplantı tutanaklarını takip edeceğimiz güne başlangıç yapıyoruz.

Fed’in aralık ayı toplantı tutanaklarında pek çok üye ek faiz artışlarında sabırlı olunması gerektiğini vurguladı. Zaten hatırlamak gerekirse cuma günü de Fed Başkanı Powell, faiz artışında sabırlı ve esnek olacaklarını belirtmişti. Powell’ın açıklamasıyla eşleşen bir tutanak görüyoruz. Genel olarak dün Fed bölgesel başkanları da ekonomideki aşağı yönlü risklere ve daha fazla faiz artırımının resesyona yol açabileceğine dikkat çekti. Neticede yetkililer faizin nötr seviyeye yakın olması ve iş dünyası görünümündeki belirsizliklerden dolayı, Fed’in ilave faiz artırımlarına giderken temkinli ve sabırlı olması gerektiğini yineledi. 20 Mart’taki toplantısında Fed’in faiz artırmasına %9 ile zayıf olasılık veriliyordu. Tutanaklar sonrası bu olasılığın daha da zayıflayarak %2’nin altına indiğini görüyoruz.

Fed toplantı tutanakları ardından bugün Fed Başkanının ve bölgesel başkanların konuşmaları bulunuyor.
1. TSİ 20’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın,
2. TSİ 16.35’te Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in,
3. TSİ 20.40’da St Louis Fed Başkanı James Bullard’ın,
4. TSİ 21’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın konuşması bulunuyor.
ECB’nin 13 Aralık’taki toplantısının tutanakları TSİ 15.30’da paylaşılacak. Bu toplantıda ECB Başkanı Mario Draghi, ekonominin büyüme ivmesinin önümüzdeki dönemde biraz yavaşlayacağını belirtmişti. Son dönemde açıklanan verilerin beklenenden zayıf olduğuna ve dış talebin güç kaybettiğine atıf yapan Draghi, Euro Bölgesinde manşet enflasyonun büyük ihtimalle önümüzdeki aylarda gerileyeceğini de sözlerine eklemişti.

Asya seansında Çin’in enflasyon verilerini takip ettik. Yılı %2’nin altında kapatan enflasyon, Merkez Bankası’na para politikasını gevşetmesine olanak tanıması açısından önemli. Aralık ayında Çin TÜFE ve ÜFE beklentilerin altında açıklandı. Çin TÜFE, enerji kaleminin katkısıyla yıllık %2,1 artış beklentisine karşılık %1,9 arttı. ÜFE’de yıllık %1,6 artış beklentisine karşılık 2 yılın en düşük seviyesine yakın %0,9 arttı. Zayıflayan ÜFE ise şirket karları üzerinde baskının belirginleştiğine işaret ediyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Garanti Bankası 2019 beklentilerini açıkladı. Buna göre, Banka 2019 yılında aktiflerde %5 civarında artış beklemektedir.  Krediler tarafında ise, TL kredilerde yaklaşık %5 oranında büyüme beklenirken, YP kredilerde (USD cinsinden) %10’luk bir düşüş öngörülmüştür. Kredilerde, TL tarafta işletme ve kredi kartı ağırlıklı büyüme öngörülmüştür. Banka’nın 2019 yılında kredi mevduat oranı beklentisi de %100’dür.  Ortalama özkaynak karlılığının 2019 yılında %10-%13 aralığında olması beklenirken, Banka, takipteki kredi oranının ise %7’den düşük olmasını beklemektedir.

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): İş Bankası 2019 beklentilerini açıkladı. Buna göre, Banka kredilerde %9 – 10 oranında artış öngörürken; TL kredilerdeki artış beklentisi %7 – 8’dir. YP kredilerinde (USD bazında) %3 – 4 oranında düşüş beklemektedir. Banka’nın mevduat büyüme beklentisi ise, TL mevduatların öncülüğünde, %19 – 20’dir. Bu kapsamda 2019 yılındaki kredi mevduat oranı beklentisi de yaklaşık %100’dür.  Banka’nın 2019 yılı Net Faiz Marjı (Swap maliyetine göre düzeltilmiş) beklentisi %3,3 – 3,5 olurken, ortalama maddi özkaynak karlılığı beklentisi %14’den büyüktür. Banka, takipteki kredi oranının ise %6’ya yakın olmasını öngörmektedir.

8 Kasım 2018 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Polisan Holding (POLHO, Sınırlı Poztif): Şirket, 370mn TL olan çıkarılmış sermayenin 388,5mn TL (% 105 oranında) bedelsiz artırılarak 758,5 TL’ye yükseltilmesine ve gerekli onayın alınması için SPK’ya başvurulmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Yenişehir Havalimanı’nın kargo uçuşlarına açılacağını, Türk Hava Yolları’nın kargo uçuşlarını Bursa’dan yapacağını bildirdi.

13 Kasım 2018 Tarihli Türk Hava Yolları Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Kolin İnşaat, İstanbul Havalimanı’nın inşası ve işletmesini üstlenen İGA’daki hisselerinin devri için şirketin ortaklarıyla görüşme içinde olduğunu duyurdu. İGA Havalimanı AŞ’nin ortakları Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon Havacılık İnşaat yüzde 20’şer pay sahibiydi. Hürriyet gazetesinin internet sitesinde bugün yer alan ve kaynaklara dayandırılan bir haberde, Kolin İnşaat’ın şirketteki yüzde 20 hissesini Kalyon’a devrederek ortaklıktan ayrıldığı ve devir kararının bu hafta başında kesinleştiği bilgisi yer almıştı. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET, Sınırlı Pozitif): Şirket, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ile 33 ay süreli HBYS Tam Otomasyon Yazılım Hizmeti Alımı sözleşmesini 8,6mn TL bedelle 09.01.2019 tarihinde imzalamıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 100 milyar TL’den 102 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Fed toplantı tutanakları öncesi ABD 10 yıllıkların faizi, %2,71-2,74 bandında hareket ediyordu. Tutanakların, Fed Başkanı Powell’ın ifadelerini teyit etmesi ardından 10 yıllık tahvil faizinde keskin hareketler (Tutanağın hemen sonrası %2,71-2,73 bandında seyretti) görmedik. Asya seansında ise 10 yıllıkların faizinin %2,67’lere kadar gevşedikten sonra sabah saatlerinde %2,69’larda dengelendiğini görüyoruz. ABD ile Çin ticaret görüşmelerinden çıkacak sonuçlara odaklanan Asya borsalarında ralli havasının yatışması 10 yıllıklardaki kısmi çekilmeyi de beraberinde getiriyor.

Yurtiçi bono piyasasında gelecek haftaki PPK toplantısı bekleniyor. Bu süreçte TL’deki hareketlilik bono piyasasına yön veriyor. 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, günü sırasıyla 12 ve 5 baz puan gerileyerek %19,55 ve %16,75 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin