Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Çarşamba günü sabahına Çin’den gelen enflasyon verileriyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7708 seviyesinden geçiyorlar. Hafta içerisinde izlediğimiz temel veriler arasında ABD ve Çin’in enflasyon oranları vardı. ABD verileri haftanın son iki günü açıklanacaklar. Çin, sabah erken saatlerde üretici ve tüketici enflasyon oranlarını açıkladı. Çin’de tüketici fiyatları enflasyonu %1,8 oranına yükselirken üretici fiyatları enflasyonu %4,9 oranına yavaşladı. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) enflasyon hedefi %3. Tüketici fiyatları enflasyonu, merkez bankasının hedefinin altında seyrediyor. Bu nedenle merkez bankası, para politikası konusunda rahat davranabiliyor. Ancak ekonomideki yüksek borçluluk, konut piyasasının dinamikleri, finansal istikrar alanında merkez bankasının disiplinli davranmasını gerektirmekte. Piyasa ekonomisine entegrasyonu hedefleyen ülke, borçluluk oranlarını azaltmanın arayışında. Makro-ihtiyati uygulamalara rağmen konut piyasası yılın son verileri açıklandığında halen canlılığını korumuştu. İlaveten (Brent) petrol fiyatları varil başına 70 ABD Doları’na yaklaşırken, metal fiyatları da henüz gerileme kaydetmediler. Böyle bir ortamda Çin üretici fiyatları enflasyonu yalnızca baz etkisiyle geriledi. Çin’in üretici fiyatları tedarik zinciri üzerinden Türkiye’nin ve diğer ülkelerin fiyat seviyelerini etkilemekte (Şekil 1). Önümüzdeki aylarda, Çin konut piyasasının gelişimi, petrol ve metal fiyatlarının seyri, girdi maliyetlerini şekillendirecekler.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Gün içerisinde Avrupa’dan sınai üretim verileri gelmeyi sürdürecekler. TSİ 10:45’de Fransa’nın TSİ 12:30’da İngiltere’nin verilerini izleyeceğiz. Öğleden sonra ABD’de ithal mal fiyat endeksleri (TSİ 16:30) ve toptan satış fiyat endeksleri (TSİ 18:00) açıklanacak. Rusya da bu hafta enflasyon verisini açıklayan ülkeler arasında (TSİ 16:00). Merkez bankaları tarafında ise Polonya’nın kararı öğleden sonra gelecek. Doğu Avrupa’da Romanya, yeni yıla faiz oranlarını arttırarak başladı. Polonya’nın ise henüz para politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Borusan Mannesmann (BRSAN, Sınırlı Pozitif): Şirket katma değerli ürünler alanında büyüme stratejisi kapsamında otomotiv sektörü odaklı 75mn USD’lik yatırım kararı alırken; Gemlik’te yeni bir fabrika kurulması, Halkalı fabrikasında da kapasite artışı öngören söz konusu yatırım ile otomotiv borusu segmentinde %55 kapasite, 130mn USD de ciro artışı hedefleniyor. Söz konusu yatırımın finansmanı için 60mn USD civarı kredi kullanmayı planlayan şirket, Şubat ayında bankalarla görüşmelere başlayacak. (Kaynak: Reuters)

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Emlak Konut GYO, 2018 yılında 830bin m2 brüt satış alanı ve toplamda 7,3milyar TL tutarında satış değeri tahmin etmektedir.  Şirket’in net karının ise 1,8 milyar TL olabileceği öngörülmektedir. Çeyreksel olarak bakıldığında, son çeyrekte satışların yoğunlaştığı görülmekte. Bunda, Şirket’in genellikle Ağustos – Eylül lansmanların etkisi olduğu belirtildi. Şirket, ihalelerin ortalama 1,5x – 2,0x arasında olacağını ve 1,5x’in altında bir çarpan beklemedekilerini açıkladılar. Şirket,  2017 yılı karından en az %40 temettü dağıtma niyetinde olduklarını yeniden belirtti. Nakit akışı ile ilgili olarak net borçta, kredi ödemesi, TOKİ ödemesi ve temettüye rağmen 2018 yılında artış beklenmemektedir. 2018 yılında arazi alımının da şu aşamada gündemde olmadığı ayrıca belirtildi. Bu yıl dokuz tane Gelir Paylaşımlı ve bir tane de Anahtar Teslimi olmak üzere on adet ihale planlayan Şirket, ilave ihalelerin de olabileceğini ekledi.

27 Kasım 2017 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Garanti Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, TL kredilerde %14 – %15 oranında büyüme beklerken, YP kredilerde (USD cinsinden) beklentiki yatay olacağı yönünde. Ortalama özkaynak karlılığının %16,5’ten yüksek olacağı hedeflenirken, aktif karlılığın %2,2’den yüksek olması beklenmektedir. Takipteki kredi oranının ise yaklaşık %3 olması beklenmektedir. Garanti Bankası ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını açıklamıştır.

27 Ekim 2017 Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): İş Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında %4,1 büyüme ve %10,2 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi doğrultusunda %13 – 14 olarak hedeflenmiştir. Banka, net faiz marjının %4,2 – %4,4 oranında olmasını beklerken, sermaye yeterlilik rasyosunun %14’ten yüksek olacağını beklemektedir. Sorunlu kredi rasyosunun ise %3’ten düşük olması beklenirken, ortalama aktif karlılık beklentisi %1,6 -%1,7 olmuştur. Banka net ücret ve komisyon gelirlerinde 2018 yılında %15’in üzerinde artış öngörürken, operasyonel giderlerde ise %13-14 oranında artış beklemektedir. Özel karşılıklarda ihtiyatlı davranan bir banka oldukları için TFRS 9’un bu açıdan negatif bir etkisinin olmayacağı hatta karşılık iptali dahi olabileceği ancak bazı onaylardan sonra bu durumun netleşeceği belirtildi. Son olarak, İş Bankası ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını belirtmiştir.

2 Kasım 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Logo Yazılım (LOGO, Nötr): Bağlı ortaklığı TotalSoft, ABS’yi satın almak ve birleştirmek amacıyla ön anlaşma imzalamıştır.

Petkim (PETKM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Petkim Petrokimya Holding AŞ (PETKİM) tarafından, SOCAR Türkiye Enerji AŞ (STEAŞ) ile Rafineri Holding AŞ hisselerine ilişkin hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı duyuruldu. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Petkim Petrokimya Holding AŞ ile hakim ortağı STEAŞ arasında yapılan görüşmeler neticesinde STEAŞ’tan Rafineri Holding AŞ’nin %30 payının 720mn USD karşılığında alınması yönünde bir hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

15 Kasım 2017 Tarihli Petkim Raporumuz için tıklayınız…

Trakya Cam (TRKCM, Sınırlı Pozitif): Şirket, yurtiçi arz – talep dengesi tahmini paralelinde üretim kapasitesinde artış sağlanması ihtiyacına yönelik olarak, bağlı ortaklıklarından Trakya Polatlı Cam Sanayii A.Ş. / Polatlı Fabrikasında toplam sabit yatırım tutarı 122,8mn USD, işletme sermayesi gereksinimi dahil toplam yatırım tutarı 126,6mn USD olarak öngörülen “TR 8 Polatlı Düzcam Hat Yatırımı’nın” gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Turkcell (TCELL, Nötr), Galatasaray (GSRAY, Nötr): Galatasaray Kulübü, Turkcell ile iş birliği anlaşması imzalanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, gerçekleştirilecek iş birliği anlaşması nedeniyle 12 Ocak Cuma günü Türk Telekom Stadı’nda bir imza töreni yapılacağı aktarıldı.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Kasım 2017 Raporu yayımlandı. Rapora göre, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, 2017’nin Ocak – Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 azalarak 820 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı dönemde %3,4 artarak 690 bin kişi oldu.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.