Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Almanya değer zincirini gözlemleyeceğimiz güne sakin gündemle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,09 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7422 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 10:00’da Almanya’da Kasım ayı sınai üretim ve dış ticaret verileri açıklanacak. Ekim ayında Türkiye’de sınai üretim aylık %0,7 oranında artmıştı (“Ortalamasına Dönmeye Niyeti Yok“, 8 Aralık 2017). Buna istinaden bugünkü veride Alman üretiminin pozitif değer almasını bekleriz (Sanayide Durum, 8 Aralık 2017). Bloomberg anketindeki oran aylık %1,8 artış beklentisi.

Yeni yıla imalat sanayisi, hizmet sektörüne göre daha hızlı başladı (Şekil 1). İmalat sanayisindeki hızlanma, kurulu kapasitenin yoğun kullanımıyla sonuçlanıyor. Talebi karşılayabilmek için üreticiler, kapasite arttırımlarını tercih etmekteler. Yatırımların başlaması, küresel büyümeye 2018 yılında kaliteli kaynak sağlayabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Üretim sürdükçe, mamullerin küresel tedarik zincirinde sevk edilmeleri gerekiyor. Ticaret ve üretimdeki eşzamanlı dinamizm karşılıklı birbirini destekleyerek, faydalı bir döngü ortaya çıkarıyorlar. Alman ihracatının atması, değer zincirindeki ülkeleri pozitif etkilemekte (Şekil 3). Beklenti, ihracatın aylık %1,2 oranında artması. Dış ticaret, yurt-içindeki üretimin canlılığını korumasıyla sonuçlanıyor. Dün, bir kere daha sınai üretimin pozitif değer aldığını gözlemledik.

Yurt-içinde bugün veri takvimi boş. ABD’de öğleden sonra TSİ 14:00’de KOBİ güven endeksini (NFIB) ve TSİ 18:00’de iş ilanlarını (JOLTS) izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Akbank 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında yaklaşık %4,5 büyüme ve %9 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi olan %12 – %14’ün üzerinde %13 – 15 olarak hedeflenmiştir. Banka özsermaye karlılığında %15,5 – 16 oranını hedeflerken, net faiz marjını yaklaşık %3,5, kredi /mevduat oranında maksimum %105 ve takipteki kredi oranını da yaklaşık %2,1 olarak hedeflemektedir. Banka, ücret ve komisyon gelirlerinde yaklaşık %15, operasyonel giderlerde ise yaklaşık %13 artış beklerken, hisse başı karda yaklaşık %12’lik bir artış öngörmektedir. Son olarak, Banka sermaye yeterlilik oranının %15 civarında olmasını beklemektedir. Akbank ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu itibariyle yakın izlemeye (grup II) aldığını da belirtmiştir.

26 Ekim 2017 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank 2018 beklentilerin açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında yaklaşık %5,5 büyüme ve %9 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi büyüme beklentisi ise ağırlıklı olarak KOBİ tarafında olmak üzere %17 iken, mevduatlarda ise %20 oranında artış beklemektedir. Banka özsermaye karlılığında %15 – 16 oranını hedeflerken, net faiz marjında yatay, kredi /mevduat oranında %103’ün altı ve takipteki kredi oranında %3 hedeflemektedir. Son olarak, Banka sermaye yeterlilik oranının %14 civarında olmasını beklemektedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): THY’nin yolcu sayısı, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,4 artarak 5,5mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,1 puanlık artışla %79,7 seviyesine yükselmiştir. Aralık ayı ile beraber, 2017 yılında yolcu sayısı %9,3 artışla 68,6mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,7 puan artışla %79,1 olmuştur.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): TSKB, beş yıl vadeli dolar cinsi tahvil ihracı için yedi bankaya (BNP Paribas, Commerzbank, ING Bank, Société Générale, Bank ABC, SMBC Nikko ve Unicredit’ten oluşan bankalar)  yetki verdi.

9 Kasım 2017 Tarihli TSKB Raporumuz için Tıklayınız…

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş GYO (DGGYO, Nötr): Şirket portföyünde yer alan “Gebze Center AVM” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu EURO bazlı Türk Lirası karşılığı kira bedelleri için, Ocak – Mart 2018 (üç ay) dönemine münhasır olarak, 1 EURO kurunun ağırlıklı ortalaması 4,01 TL olacak şekilde belirlenmesine; aynı dönemde “Doğuş Center Maslak” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu USD bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 1 USD kurunun 3,65 Türk Lirası olarak belirlenmesine ve yine aynı dönemde “Doğuş Center Etiler” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu USD bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 1 USD kurunun 3,65 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Kipa (KIPA, Nötr): 08.01.2018 tarihi itibariyle Şirketin mülkiyetinde yer alan gayrimenkullerden Çerkezköy Alışveriş Merkezi’nin Aksistem Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti ‘ne satışı 44.067.800 TL KDV hariç bedel ile tamamlanmış ve tapu devri gerçekleştirilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.