Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD borsalarında sert satışlar yaşanırken, kayıplar %3’ün üzerinde gerçekleşti. Bazı vadelerde kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerin üzerinde çıkması (resesyon sinyali şeklinde yorumlanır) ve ABD tarafında ticaret savaşları ile ilgili çelişkili açıklamalar piyasalara sert satışa yol açtı. G20 zirvesi sonrasında sessiz kalan Çin’den gelen açıklamalarla ABD vadelilerde ise bu sabah kısmi yükselişler gözlemleniyor. Asya tarafına baktığımızda ise kayıplar görece daha az. Güçlü bir görüntü sergileyen ABD ekonomisini artık “zirvede” olduğu ve önümüzdeki dönemde yavaşlayabileceği bir süredir gündemdeydi. Dolayısıyla buna bağlı satışların yeni bir hikaye olmadığı söylenebilir. Bugün kapalı olacak ABD borsalarında söz konusu satışlar pozisyon ayarlamaları da ile ilgili olabilir. Halihazırda ABD borsalarında değerlemelerin sorgulandığı ortamda bu tip satışlar özellikle Gelişmekte Olan Ülkelere yansıması daha az olabilir. Bu kapsamda, pazartesi görülen en yüksek seviyeden yaklaşık 3bin puan aşağıda olan BIST100’de olası kayıplar daha az olabilir. Bu sabah açıklanan Akbank’ın bedelli sermaye artırımı kararı ise bankacılık endeksi (XBANK) üzerinden ilave baskı yaratabilir. Yurtiçi fiyatlamalar baktığımızda, beklentilerden daha fazla düşüş gösteren TÜFE sonrasında para politikasındaki sıkı duruşta gevşeme tartışmalarını da beraberinde getirmişti. İki günde yukarı yönlü sert ataklar gerçekleştiren kur bu sabah görece sakin. Kurdaki yükselişler merkez bankasının sıkı duruşunu koruması için bir sebep olabilir. Bu kapsamda, iki günlük yükselişin ardından kurun bugün dengelenme çabası içerisinde olabileceğini düşünüyoruz. Son olarak, yarınki OPEC toplantısı öncesinde petrolde kısmi geri çekilmeler gözlemleniyor.

MAKROEKONOMİ

Bugün saat 10’da TCMB, 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporunu paylaşacak.

ABD piyasaları eski ABD Başkanı George H.W. Bush’un cenaze töreni nedeniyle ilan edilen ulusal yasla bugün kapalı olacak.

Bugün küresel çapta hizmet PMI verileri takip edilecek. TSİ 11.55’te Almanya ve TSİ 12’de Euro Bölgesi hizmet PMI açıklanacak. Ek olarak TSİ 13’te Euro Bölgesi perakende satışlar da izlenecek.

  • Hafta başında imalat PMI verilerinin küresel anlamda iyi bir görünüm sergilediğine şahit olmuştuk. Euro Bölgesi, Almanya, İngiltere, ABD ve Çin imalat PMI verileri beklentileri hafif aşmıştı. Hizmet PMI verilerinin, ülkelerin iç taleplerindeki pozitif görünümden de destek alarak imalat sektörüne göre daha güçlü görünümünü sürdürmesi beklenebilir.
  • Asya seansında Çin hizmet PMI verisini takip ettik. Kasım ayında hizmet PMI, yeni siparişlerdeki artışla 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı ve ekim ayındaki 50 seviyesinden yükselerek 53,8 gerçekleşti.

Bugün Merkez Bankaları faiz kararı da yoğun.

TSİ 12’te Hindistan Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Zayıf büyüme görüntüsü altında Merkez Bankası’nın politika faizini %6,5 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor. Kanada Merkez Bankası’nın da politika faizini %1,75 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor. Ayrıca Polonya Merkez Bankası’nın politika faizini %1,5 düzeyinde sabit tutması bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Banka Yönetim Kurulu,  çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 1,2 milyar TL artırılarak 4 milyar TL’den 5,2 milyar TL’ye çıkarılması ve 1 TL nominal değerli pay için yeni pay alma hakkının 2,5 TL üzerinden kullandırılarak ihraç edilmesine karar vermiştir. Payların satışından elde edilmesi beklenen toplam 3 milyar TL tutarındaki fon ile Banka halihazırda kuvvetli olan sermaye yapısı ile yasal sınırların oldukça üzerinde olan sermaye yeterliliği rasyolarının daha da güçlendirilmesi, global piyasa koşullarında oluşabilecek dalgalanmalara ve öngörülemeyen aktif bozulmalarına karşı bankanın kuvvetli finansal gücünün daha da artırılması, bankanın önümüzdeki dönemdeki büyüme stratejilerine yönelik olarak ilave kapasite yaratılarak uzun vadeli sürdürülebilir karlılığının devamlılığının sağlanması, öngörülmektedir.

25 Ekim 2018 Tarihli Akbank raporumuz için tıklayınız…

Bagfas Bandırma Gübre Fabrikaları (BAGFS, Nötr): Şirket, İspanya’ya ihraç edilmek üzere Orcom SA firmasından 4.951 Ton, Bulgaristan’a ihraç edilmek üzere ArdorIntertrade LP firmasından 5.000 Ton, İspanya’ya ihraç edilmek üzere Vertiqal AG firmasından 4.500 Ton, Fas ve Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Saftco SA firmasından 10.000 Ton CAN gübresi siparişi almıştır. Toplam sipariş tutarı 3,83mn USD olup, sevkiyatların Ocak ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemelerin peşin olduğu bildirilmiştir.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): BBVA Francisco González, Garanti Bankası’ndaki hisselerini artırmak istediklerini belirtti.  Kaynak: Bloomberg

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Şok Marketler (SOKM, Nötr): Şirketin 04.12.2018 tarihli yönetim kurulu toplantısında şirketin, paylarının %100’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Teközel Gıda Temizlik Sağlık Marka Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin; Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği’nin 13. maddesinde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 155. maddesinde ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 17 ila 20. maddelerinde düzenlenen kolaylaştırılmış birleşme hükümleri uyarınca bütün aktif ve pasifleriyle devralınmak suretiyle şirket bünyesinde birleşmesine karar verilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-23.1 sayılı “Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği”nin 12/e maddesi uyarınca pay sahiplerimiz açısından “Ayrılma Hakkı” doğmamaktadır. Birleşme nedeniyle Şirketimiz sermayesinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’nın twitter sayfasından yaptığı açıklamaya göre dün (04.12.2018) gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 8 kuruş indirim yapıldı. İndirimin ardından motorinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 5,98 liradan 5,90 liraya, Ankara ve İzmir’de 6,06 liradan 5,98 liraya inecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor. Kaynak: Matriks

Havacılık: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava taşımacılığındaki mevcut eğilimlerin 2037 yılında yolcu sayısını 8,2 milyara çıkarabileceğini bildirdi. IATA’nın 20 Yıllık Hava Yolcu Tahmini’ne yapılan en son güncelleme, sektörün önümüzdeki yirmi yıl içinde, yolcu sayısının bugünün seviyelerine göre ikiye katlanmasını ve % 3.5 bileşik yıllık büyüme oranını öngörüyor. Kaynak: Matriks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket portföyünde yer alan Akbatı ve Akasya Alışveriş Merkezlerinde kullanılmak üzere enerji firmalarından alınan teklifler değerlendirilmiş, fiyatlandırma ve sözleşme şartları açısından tarife değişikliği nedeniyle 01.01.2019 tarihi itibariyle sona erecek  enerji tedarik sözleşmesinin Sakarya Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi  ile bir yıl süreyle imzalanmasına karar verilmiştir.

ORGE Enerji (ORGE): Şirketin Yönetim Kurulu; Azerbaycan Cumhuriyeti’nde iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere, şirket kurulması ve/veya şube/temsilcilik açılması amacıyla çalışmalarda bulunulması; mevcut ve potansiyel projeler için teklif alınması/verilmesi süreçlerinin yürütülmesi amacıyla yetkili temsilci tayin edilmesi hususlarında Şirket Genel Müdürlüğünün yetkilendirilmesine oy birliğiyle karar vermiştir.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ADESE.E ve IEYHO.E payları 05/12/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 19/12/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 133 milyar TL’de sabit kaldı.

ABD 10 yıllık tahvilinin faizi, 5 baz puan düşüşle %2,91 seviyesinden dünü sonlandırdı. Bugün ABD tahvil piyasaları tatil.

TL’deki değer kaybı ardından tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, salı gününü 23 baz puan yükselişle %16,86 düzeyinden sonlandırdı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 15 baz puan yükselerek günü %20,24 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin