Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.07.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Çarşamba sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: G-20 öncesinde artan jeo-stratejik riskler. S&P500, vadeli işlemelerde %0,1 değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,5555 seviyesinden geçiyorlar.

Bugün TSİ 21:00’de FED, Haziran ayı toplantısının tutanaklarını açıklayacak. Veri gündeminde ise sabahtan Avrupa’da hizmet sektörüne yönelik PMI verilerini izleyeceğiz. Öğlen TSİ 12:00’de Avro Bölgesi perakende satışlar, öğleden sonra ise ABD’de TSİ 17:00’de fabrika siparişleri takip edilecek.

Geçtiğimiz yılın sonunda hammadde fiyatlarının desteklemesiyle ivme kazanan imalat, bu sene talep koşullarındaki artıştan destek alıyor. Talep koşulları da tüketicilerin harcama isteğini göstermekte. Geçtiğimiz sene sonundan beri ABD’de %2, Avrupa’da %1, Çin’de %10 ve Japonya’da %2,1 oranında artan perakende satışlar, imalat koşullarının canlılığını korumalarını sağlamakta ve tahminen üretim, yılın ilerleyen dönemlerine canlılığını taşıyabilecek. Hatta “Brexit” tartışmasına rağmen İngiltere’de tüketiciler bu sene perakende satışları %2 oranında arttırdılar. Türkiye de iç talebin canlı seyrettiği ülkeler arasında. Beyaz eşya satışları vergi teşvikinin etkisiyle %33 oranında artarken yerli üretim otomobil satışlarında %9 oranında artış söz konusu. Bugün Avro Bölgesi’nde perakende satışların aylık bazda %0,4 oranında artması bekleniyor. Avrupa’da güçlenen ekonomi, tüketicilerin ve iş dünyasının güvenini tarihi seviyelere taşımakta. Artan istihdam, uygun kredi koşulları ve düşen akaryakıt fiyatları, Avro’daki güçlenmeyi de göz önüne alınca vatandaşları daha rahat tüketmeye yöneltiyor (Şekil 1). Türkiye’den Avrupa’ya dayanıklı – dayanıksız tüketim malı ihracatı gerçekleştiren şirketler için pozitif görünüm söz konusu.

Diplomasi tarafındaki hareketlilik sürüyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova’dan Berlin’e geçerek Alman Şansölyesi Angela Merkel ile akşam saatlerinde bir araya gelecek. İlaveten ABD Başkanı Donald Trump da Polonya’ya geçerek “3 Deniz İnisiyatifi” görüşmelerine katılacak. Polonya, jeo-stratejik konumu ile hem diplomatik hem de ekonomik açılardan yakından takip edilmesi gereken ülkeler arasında. Bugün öğleden sonra merkez bankası faiz kararını da izleyeceğiz. Herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Polonya’nın kendi bölgesinde önümüzdeki yıl faiz arttıran öncü merkez bankalarından biri olmasını bekliyoruz. Endüstri yapısı Türkiye’ye benzeyen, Alman değer zincirinin parçası ülke, Avrupa’da güçlenen ekonomiden faydalandı ve büyüme ilk çeyrekte %4 oranına ulaşarak beklentileri geçti.

Doğu Avrupa’da Romanya ve Sırbistan’da yaşanan gelişmeleri de takip etmekteyiz. Toparlanan ekonomisiyle Romanya da faiz arttırması beklenen ülkeler arasında. Sırbistan ise dün Rusya ile Avrupa Birliği (AB) arasında seçim yapmak zorunda kalırlarsa tercihini AB’den yana kullanacağını açıkladı.

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank’ın %1,47 oranında pay sahibi olduğu Türkmenistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Garagum Ortaklar Bankası’nın (UGOB-International Joint Stock Garagum) Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkmenistan Merkez Bankası’nın talimatı uyarınca, Uluslararası Garagum Ortaklar Bankası Senagat Anonim Ticaret Bankası’na devredilerek, Banka’nın sermayesinde yer alan Halkbank hisse pay bedeli olan 359.098 Türkmenistan Manatı karşılığı 102.599,43 USD Halkbank’a ödenerek tasfiyesi sağlanmıştır.

10 Mayıs 2017 Tarihli Halkbank Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka’nın, GMTN programı kapsamında hazırladığı 10mn USD ve 6,2mn EUR tutarındaki ihraç belgeleri SPK tarafından onaylanmıştır.

11 Mayıs 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Kardemir Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Sınırlı Pozitif): Kardemir, 2019 yılında ulaşacağı 3,5 milyon ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ilk 20 sanayi kuruluşu içinde olmayı hedeflediğini bildirdi. Ocak – Haziran tarihleri arasında, geçen yılın aynı dönemine göre sıvı ham demir üretiminin %20, sıvı çelik üretiminin %18,7, net hadde mamulü üretiminin ise %45,3 oranında arttığı belirtildi. Kaynak: AA

Trakya Cam (TRKCM, Nötr): Bağlı ortaklıklarından Trakya Polatlı Cam Sanayii A.Ş. Polatlı Fabrikası işyeri için Kristal-İş Sendikası ile yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi sürecinde Kristal-İş Sendikası 03 Temmuz 2017 tarihinde grev kararı almıştır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ’nin Aydın’da kurmayı planladığı Kızıldere IV Jeotermal Enerji Santrali Projesi’nin önlisansında yer alan kurulu gücün 24,9 MW’tan 60 MW’a tadil edilmesi için EPDK’ya yapılan başvuru uygun bulunmuştur.

Bizim Toptan (BIZIM, Nötr): Şirketin Genel Müdürü Hüseyin Balcı; bu yılın başında atandığı Genel Müdürlük görevi sonrasında ilk kez 2017’in ilk yarısına ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu: İlk çeyrekte %6,4 oranında küçülme gösteren şirket, yılın ikinci çeyreğinde ise uzun vadeli plan ve programları çerçevesinde yapılan değişikliklerin etkisinin nispeten ortaya çıkmaya başladığı bir dönem yaşamıştır. Bu nispi toparlanmada, büyüme ve odaklanma değişikliklerimizin yanında sene başından itibaren açılan 5 yeni (net) mağazanın da olumlu etkisi bulunmaktadır. Yılsonuna kadar, fizibiliteleri olumlu sonuçlanırsa, hedeflerde yer alan diğer 10 yeni mağazanın daha açılması planlanmaktadır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatına bugünden geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldı. Benzinin litresi İstanbul’da 4,94 liradan 5,07 liraya yükselecek.

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %11,5 artışla 15,1mn ton olarak gerçekleşti. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) tarafından açıklanan verilere göre, söz konusu üretim miktarı ile Türkiye dünyada 8. sırada yer aldı. Türkiye’de yılın ilk 5 ayında nihai çelik tüketimi ise %10,3 gerileyerek 13,22mn ton oldu. (Kaynak: Reuters)

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2017 Haziran ayı yurtiçi perakende satış rakamlarını açıkladı. Buna göre otomobil ve hafif ticari araç yurtiçi satışları bir önceki yılın aynı ayına göre sırasıyla %7 ve %14,4 oranlarında azalmış ve toplam hafif araç satışı 83.658 adet olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılı ilk 6 ayda yurtiçi hafif araç satışları 2016’nın aynı dönemine göre %8,6 azalarak 401bin seviyesine gerilemiştir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin