Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalarda kısmi iyimserlik devam ederken, birçok piyasanın kapalı olduğu Asya’da bu sabah görünüm karışık. ABD vadelileri ise yatay. İki günlük baskının ardından TL ise sakin bir görüntü sergilerken, BIST100 endeksi güne sınırlı da olsa alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Fed’in güvercinleştiği ve ticaret görüşmelerinde olumlu beklentilerin oluştuğu risk ortamında; risk primimizdeki düşüş eğilimi (5 yıllık CDS 309) ve kurdaki düşük oynaklıkla görece yüksek faiz sunan TL’nin cazibesini koruduğunu düşünüyoruz. Diğer yandan, TCMB’nin sıkı duruş vurgusuyla birlikte artan kredibilitenin de fiyatlanmaya devam edebileceğini ve kurda düşüş eğiliminin sürebileceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla, iki günlük basının ardından kurda bugün tekrar 5,20’nin altına sarkma görebiliriz. Kurda geri çekilme görülmesi durumunda da son üç işlem gününde kar satışlarıyla karşılaşan endeks bugün artıda günü kapatabilir. Dün takip ettiğimiz tepe formasyon hedefi 101,1bin (aynı zamanda yatay destek) seviyesine denk gelse de, olası düşüşlerde buraya gelmeden ara destek seviyesinden tepki görülebilir. Halihazırda bankacılık endeksi (XBANK) de destek seviyelerine yakın seyrediyor.

MAKROEKONOMİ

Bugün ocak ayına ait hizmet PMI (satın alma yöneticileri endeksi) günü. Asya seansında Japonya’nın ocak ayı hizmet PMI verilerini takip ettik. Japonya hizmet PMI, yeni yıla 2018 yılı kapanışı olan 51 seviyesinin üzerinde 51,6 ile başladı. İç talepteki görece güçlü seyir Japonya’da da Çin gibi hizmet sektörünün imalat sektöründen güçlü seyretmesini sağlıyor. Bu arada Çin ve Güney Kore piyasaları bugün de kapalı.

Bugün TSİ 11.55’de Almanya ve TSİ 13’de Euro Bölgesi’nin hizmet PMI verileri açıklanacak. Bölgede açıklanabilecek her zayıf veri ECB’nin bu seneki faiz artırım beklentisini ötelemek için bir gerekçe oluşturuyor.

TSİ 17.45’te açıklanacak ABD hizmet PMI günün en önemli verilerinden biri. Ayrıca TSİ 18’de ISM hizmet verisi açıklanacak. 2018 yılında küresel ekonominin itici güçlerinden ABD’de hizmet sektörünün, Euro Bölgesi hizmet sektörüne göre daha güçlü seyrettiği görülmekte.

Bugün TSİ 22’de ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusa Sesleniş Konuşması bulunuyor.

Bugün yurtiçinde ise saat 10’da TCMB’nin aylık fiyat gelişmeleri raporunu ve saat 14.30’da ocak ayına ait Reel efektif döviz kuru endeksini takip edeceğiz.

  • TÜFE, 2019 yılına beklentiler doğrultusunda başlangıç yaptı. TL’deki istikrarlı görünümle ÜFE de aylık %0,7 olan tarihi ortalamasının altında bir seyir izledi. Enflasyonda aylık %1,05 beklentisi doğrultusunda aylık %1,06 artış gerçekleşti. Yıllık enflasyon da yıl sonu kapanışı olan %20,3 seviyesinden %20,35 seviyesine yükseldi. ÜFE, ocak ayında aylık %0,45 artış sergilerken; yıllık ÜFE  %33,6 seviyesinden %32,93 seviyesine gevşedi.
  • İlk çeyrekte enflasyonun %20’li seviyelerindeki seyrini düşük baz etkisiyle sürdürmesini beklemekteyiz. Yılın ikinci yarısında ise düşük baz etkisinin yerini yüksek baz etkisi almakta. Böylece enflasyondaki belirgin düşüşü baz etkisinin de katkısıyla 2019 yılının yaz aylarından itibaren gözleyeceğiz. ÖTV ve KDV indirimleri mart ayının sonu itibarıyla sonlandırılacak. Nisan ayıyla birlikte vergi indirimi gerçekleştirilen kalemlerin, yeniden fiyat ayarlamalarının etkisini enflasyonda sınırlı gözlemleyebiliriz.

Reel efektif döviz endeksi, 2018 yılını 75 seviyesinden sonlandırmıştı. 2018 yılı eylül ayında Reel efektif döviz endeksi, tarihi düşük seviye olan 61,7’yi görmüş ve sonrasında kademeli bir şekilde toparlanmıştı. TL’deki istikrarlı seviyelerin devam etmesiyle reel efektif döviz kuru endeksinde toparlanmanın ılımlı bir şekilde devam etmesini bekleyebiliriz. Reel efektif kurun artışı, TL’nin reel olarak değer kazandığını göstermekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ile Metro İstanbul Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyacı kapsamında, Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metrosu Araçüstü Sinyalizasyon Sistemi Temin ve İşletmeye Alma İşi kapsamında 04.02.2019 tarihinde, toplam bedeli 110mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2023 yılında tamamlanacaktır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Türk Telekom, İrlanda Borsası’nda işlem gören Türk Telekom tahvillerinin Türk Telekom ve/veya Grup şirketleri tarafından yönetimin belirleyeceği fiyat ve seviyelerde, piyasa koşullarına bağlı olarak alım ve/veya satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine karar vermiştir. Bu karar kapsamında, alım için ayrılan azami fon tutarı 20 milyon ABD Doları olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, 01.02.2019 tarihinde toplam 5 milyon ABD Doları nominal değerde şirket tahvilleri (XS1028951264 ISIN kodlu) toplam 4.687.395,83 ABD Doları tutarla Türk Telekom tarafından alınmıştır (Ortalama işlem fiyatı: 93,125 ABD Doları).

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugünden itibaren benzinin pompa fiyatında 6 kuruş, otogazda 14 kuruş zam yapılacağını açıkladı. Akaryakıt fiyatlarında 2018 Mayıs ayı ortasında eşel mobil sistemine geçilmiş ÖTV destekleri benzinde Kasım ayı başında, motorinde Kasım ayı sonunda, otogazda ise Aralık ayı başında sıfırlanmıştı.

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil satışları Ocak ayında %58,7 azalarak 10.979 adete, hafif ticari araç satışları %59,9 azalarak 3.394 adete indi. Böylece, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre %59,02 daralarak 14.373 oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Şirket, Keçiören/Ankara adresinde bulunan ‘KeçiörenParksite’ şubesini ve Etimesgut/Ankara adresinde bulunan ‘Elvankent’ şubesini, yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında kapatmaya karar vermiştir.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirketin ortağı olduğu Özak-Yenigün-Ziylan Adi Ortaklığı tarafından “İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” kapsamında geliştirilen Büyükyalı Projesi’nden, 10 adet bağımsız bölümün %10 peşin 60 ay vadeli ödeme seçeneği ile KDV dahil 80 milyon TL bedelle Özak GYO tarafından satın alınmasına ilişkin olarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Emlak Konut GYO, Öneri “EKLE”, Nötr) ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalanmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 84 milyar TL’den 83 milyar TL’ye gerilerken; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllıkların faizi haftaya yükselişle başladı ve cuma gününe göre 4 baz puan yükseldi ve %2,72 seviyesinden kapandı. Bugünkü ISM hizmet ve yarınki Fed Başkanı Powell’ın, Fed faiz kararı ardından ilk kamuoyu konuşmasını bekleyen ABD 10 yıllıkların faizi, bugün zayıf işlem hacminde %2,72 seviyesine yakın işlem görüyor. Asya piyasalarında Yeni Ay yılı tatilinin etkisiyle hacimlerin azaldığı görülürken; Çin bu haftanın tamamında, Güney Kore piyasaları ise perşembe gününe kadar kapalı. Bu görüntü altında da gerek bono gerekse hisse senedi piyasalarında hacim azalmakta.

Yurtiçinde enflasyon verisiyle birlikte faizlerde kapanışta keskin bir değişim gözlemlemedik. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 6 baz puanlık sınırlı artışla %18,40 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, günü %14,35 seviyesinden yatay sonlandırdı. Merkez Bankası, enflasyonda ikna edici bir düşüşe kadar sıkı duruşun korunacağını vurgularken; bu sözlü yönlendirme bize kısa vadede bir para politikası ayarlaması yapılmayacağını ifade ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimi döngüsüne başlayacağı ay olarak piyasa katılımcıları arasında ağırlıklı olarak mayıs veya haziranın şekillendiğini görüyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin