Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda iyimserlik devam etse de, yeni bir katalizör yokluğunda borsalardaki primler sınırlı. BIST100 endeksi de güne yatay bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde sabahtan açıklanacak enflasyon verisine göre yön bulabilir. Diğer yandan, risk iştahını destekleyici ortama rağmen son iki işlem gününde yaşanan kar satışları teknik hareketleri de ön plana çıkartabilir. Bu kapsamda, endekste boyun çizgisinin 103.500 seviyesinden geçtiği tepe formasyonuna bağlı olarak kar satışları devam edebilir. Destekler 102.300 ve 101.700 seviyelerinde. Endekste tekrar toparlanma yaşanması ve 103.500 seviyesinin kırılması durumunda ise 104.400/600 direnç bölgesi hedef olarak izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Haftaya yurtiçinde ocak ayına ait enflasyon verisini takip ederek başlayacağız.

Ocak ayında enflasyonun başta gıda fiyatları kaynaklı olmak üzere aylık bazda %1 civarında artması ve yıllık bazda da 2018 yıl sonu kapanışı olan %20,3 düzeyinde sabit kalması beklenmekte. Enflasyon verisi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz İstanbul enflasyonu da aylık %1,1 artış seviyesinde açıklandı.

  • İstanbul’da 2019 Ocak ayında perakende fiyatlar %1,14 arttı. Perakende fiyatlar 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre de %18 gerçekleşti.  Perakende fiyatların ocak ayındaki yükselişinde belirleyici olan kalemler; sağlık, gıda, ulaştırma, ev eşyası ve konut harcamaları oldu. Giyim harcamaları ile kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında ise aylık bazda düşüş gözlendi.
  • 2019 yılının ilk çeyreğinde, baz etkisiyle enflasyonun %20’li seviyelerde seyredeceğini öngörmekteyiz. Özellikle yaz aylarıyla birlikte düşüş eğiliminin belirginleşmesini beklerken; bu süreçte gıda fiyatlarındaki seyir başta belirleyici olacak. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini ise %14,6 seviyesinde.

Geçen hafta yılın ilk ABD Merkez Bankası toplantısını başarıyla atlatan küresel piyasalar bu hafta birçok Merkez Bankasının toplantısını takip edecek. İngiltere, Rusya, Brezilya, Hindistan ve Avustralya Merkez Bankalarının toplantıları bulunmakta. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Brexit belirsizliği altında politika faizini sabit tutması bekleniyor. BoE, ülkenin büyüme tahminlerinde ise aşağı yönlü revizeyi tercih edebilir.

  • Bugün özelinde Euro Bölgesi’nde TSİ 12:30’da şubat ayına ait Sentix yatırımcı güven endeksi paylaşılacak.

Bu hafta ABD tarafında takip edeceğimiz başlıca gelişme ise yarınki ISM hizmet verisi ile Fed yetkililerinin konuşmaları olacak. Bu hafta 6 Fed yetkilisinin konuşması bulunurken; 7 Şubat’ta Fed Başkanı Jerome Powell konuşma gerçekleştirilecek.

Bütçe anlaşmazlığı ve hükümetin geçici olarak kapanması nedeniyle konuşması ertelenen Trump, yarın Ulusa Sesleniş konuşması yapacak.

  • Bugün özelinde ABD’de TSİ 18’te kasım ayına ait fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Cuma günü ABD’de ocak ayına ait tarım dışı istihdam sürpriz bir şekilde beklentilerden güçlü açıklanırken; ücretlerdeki aylık artış beklentilerin altında kalmıştı. Aralık ayına ait tarım dışı istihdam aşağı yönlü revize edilse de küresel büyüme endişelerin belirginleştiği bir dönemde 2019 yılına güçlü başlayan bir ABD istihdam piyasası görüyoruz.

Bu hafta Çin’de piyasalar Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatili olması sebebiyle kapalı olacak. Hatta bu haftanın bazı günlerinde Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore ve Vietnam gibi ülkelerinde kapalı olduğunu görüyoruz. Bugün özelinde Çin, Güney Kore ve Tayvan kapalı. Pazar günü Çin hizmet PMI verisini takip ettik. Daralan imalat sektörüne karşın hizmet sektörü Çin’de daha güçlü seyrediyor. Ocak ayında 53,4 beklentisine karşılık hizmet PMI 53,6 açıklandı.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yıla göre %11 oranında gerileyerek 86,6mn TL olmuştur.  Öte yandan, Şirket’in genel teknik bölüm dengesi de %9 oranında azalarak 121,1mn TL’ye düşüştür. Son olarak, dördüncü çeyrek net dönem karı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %61 oranında artarak 324,5mn TL’ye yükselmiştir.

Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif): Şişe Cam’ın 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %32 oranında gerileyerek 244,2mn TL olmuştur. Beklenti Şirket’in son çeyrekte 216mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Şirket’in satış gelirleri ise aynı dönemler itibariyle %39 oranında artarak 4.467mn TL’ye ulaşmıştır. Net gelirlerin %37’si düzcamdan, %21’i cam ambalajdan, %21’i kimyasallardan, %17’si cam ev eşyasından ve kalan %4’ü ise diğer operasyonlardan oluşurken, uluslararası faaliyetlerden elde edilen gelirler toplam gelirlerin yaklaşık %61’ini oluşturmaktadır.  San çeyrekte satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %39 oranında artarak 4,5 milyar TL’ye ulaşan şirketin, brüt kar da %37 oranında artarak 1.438mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise ufak çaplı bir düşüşle 4Ç2018’de %32 olarak gerçekleşmiştir. Net yatırım faaliyetlerinden Şirket’in son çeyrekte 354,9mn TL gider yazması (2017 yılının son çeyreğinde 167,7mn TL gelir idi) karın düşmesine önemli bir faktör olmuştur. Son olarak, dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılındaki ana ortaklık net dönem karı ise bir önceki yıla göre %90 oranında artarak 2.326mn TL’ye yükselmiştir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif):  Yapı Kredi Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %3 oranında azalarak 1.081mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 905mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 896mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL”, Nötr): TSKB’nin 2018 yılının son çeyreğinde net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %2 oranında artarak 170mn TL olarak gerçekleşirken, net kar rakamı bizim beklentimiz olan 182mn TL’nin altında,  piyasa beklentisi olan 172mn TL’ye ise yakın gerçekleşmiştir. Çeyreklik bazda, net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe göre %22 oranında artarak 592mn TL’ye çıkarken, TÜFE endeksli tahvillerin katkısı 135mn TL artarak 229mn TL olmuştur. Diğer yandan karşılık giderleri 91,5mn TL azalarak 99mn TL’ye gerileyerek karı desteklerken, ticari zarar 76mn TL artarak 138mn TL’ye çıkarak karı baskılamıştır.  Banka,  son çeyrekte 90mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Banka’nın Net Faiz Marjı, TÜFE endeksi tahvillerin 136baz puan olumlu katkısıyla 107baz puan artarak %6,34 oranına yükselmiştir. Özsermaye ve aktif karlılık ise %15,8 ve %1,7 olarak gerçekleşmiştir. Sermaye yeterlilik rasyosu döviz kurlarındaki düşüşün önemli katkısıyla çeyreksel bazda 250 baz puan artarak %16,2’ye çıkmıştır. Aktif kalitesi tarafında dördüncü çeyrekte takipteki krediler oranı 7baz puan artarak %2,12’ye yükselirken, ikinci aşama kredilerin oranı bir önceki çeyreğe göre 300baz puan artarak %10,4 olmuştur. Son olarak, dördüncü çeyrek karı ile birlikte TSKB’nin 2018 yılı net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında artış kaydederek 661mn TL’ye ulaşmıştır.

Banka 2019 yılsonu beklentilerini açıklamıştır. Buna göre kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi %5 civarına beklenmektedir. Net faiz marjı (swap düzeltilmiş) beklentisi %3,5 – %3,8 arasında, özsermaye karlılığı ise %14 – %15 aralığında beklenmektedir. Diğer taraftan, sermaye yeterlilik oranının %15’den yüksek olması öngörülürken, takipteki kredi oranının %4’ten küçük olması beklenmektedir.

Aksa Enerji Üretim (AKSEN, Nötr): 25 Ocak 2019 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan duyuruda “Sadece Yerli Kömür Yakıtlı Elektrik Üretim Santrallerini İşleten Özel Şirketlerden Elektrik Enerjisi Satın Alımına yönelik olarak Bolu Göynük Termik Enerji Santrali’nin ihale kapsamındaki satış hacmi 1,1mn MWsa olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2019 yılı için 58,5-64,3 Milyon ABD Doları gelir beklenmekte ve alım miktarı ile fiyat aralığının aynı kalması durumunda 2020 yılı ve devamındaki 5 yılın gelirlerinin de aynı seviyelerde gerçekleşmesi öngörülmektedir. İhale kapsamında ABD Doları bazında EÜAŞ’a satılacak enerji dışında, Bolu Göynük Termik Enerji Santrali, üreteceği toplam enerjinin kalan kısmını spot piyasa işlemleri veya ikili anlaşmalar çerçevesinde Türk Lirası olarak satmaya devam ederken kapasite mekanizması çerçevesinde ayrıca gelir yaratmaya da devam edecektir. KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar’da yaptığı döviz bazlı garantili satışlarına Bolu Göynük Termik Enerji Santrali’nin döviz bazlı gelirlerinin de eklenmesiyle, Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin döviz bazlı FAVÖK rakamının 2019 yılında bu gelişmeden olumlu etkilenmesi beklenmektedir.

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Nötr): %100 bağlı ortaklığı Lifecell Ventures Coöperatief U.A.’nın sermayesi 5mn TL (825.982 EUR) artırılmış olup, sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkının tamamı ödenmiştir. Ayrıca, %55 oranında bağlı ortaklığı İnteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık Ticaret A.Ş.’nin, 11 Ocak 2019 tarihli ve 30652 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ihale hüküm ve şartları çerçevesinde, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından 11 Şubat 2019 tarihinde düzenleneceği açıklanan “Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Tarafından Spor Müsabakalarına Dayalı Sabit İhtimalli ve Müşterek Bahis Oyunlarının Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Yaptırılması İşi İhalesi”ne katılmasına karar vermiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: BDDK, fiyatı 3 bin 500 lira üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının altı ay olarak uygulanacağını duyurdu.

Demir-Çelik: 2018 yılında Türkiye’nin nihai mamul üretimi, 2017 yılında kaydedilen 39mn tona kıyasla, %1,1 oranında düşüşle 38,6mn tona geriledi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin nihai mamul tüketimi ise, 2017 yılına kıyasla %15 oranında azalışla, 36mn tondan 30,6mn ton seviyesine düştü. Kaynak: TÇÜD

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Eximbank: Türk Eximbank 2019’da ihracata sağlanan finansman desteğinin 48,4 milyar dolara yükseltilmesini ve ihracatı destekleme oranının %27’ye çıkmasını öngörüyor.  Bankadan yapılan yazılı açıklamada, “Türk Eximbank 2018 sonunda 27,3 milyar doları nakdi kredi, 17 milyar doları sigorta imkanı olmak üzere bir önceki yıla göre %12.5 düzeyinde bir artışla toplam 44,2 milyar dolarlık finansman desteği hedefine ulaşmıştır. Böylelikle ihracatın da %26’sı finanse edilmiştir” denilerek şöyle devam edildi: “2019 yılında ise sağlanan finansman desteğinin 48,4 milyar dolara yükseltilmesi ve ihracatı destekleme oranının %27’ye çıkması öngörülmektedir.” (Kaynak: Reuters)

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 82 milyar TL’den 84 milyar TL’ye çıkarken; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

Güvercin, esnek ve sabırlı Fed ile birlikte geçen hafta ABD 10 yıllıkların faizi, haftalık bazda 7 baz puan düşüşle %2,68 seviyesinden haftayı sonlandırdı. Bununla birlikte güçlü ABD tarım dışı istihdam verisi düşüşün sınırlanmasını sağladı. Güçlü istihdam verisiyle birlikte ABD 10 yıllıkların faizi, cuma günü %2,62’lerden %2,69’lara kadar çıktı. 10 yıllıkların faizi, yeni haftaya %2,69 seviyelerine yakın başlıyor.

Yurtiçinde bono piyasasında, verim eğrisinin uzun tarafında düşüşün belirginleştiği bir haftayı geride bıraktık. 10 yıllık kağıdın faizi, haftalık bazda 109 baz puan gerileyerek haftayı %14,35 ile mayıs ayından bu yana en düşük seviyelere yakın sonlandırdı. Faiz piyasasında bugün yılın ilk enflasyon verisi etkili olabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin