Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (03.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

G20 zirvesinde ABD ve Çin, 90 gün boyunca yeni tarife artışına gidilmemesi konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma ile birlikte risk iştahı pozitif seyrediyor. ABD vadeliler %2’ye yakın, Çin endeksleri ise %3 civarında artıdalar. Yurtiçinde sabahtan kasım ayı enflasyon rakamlarının (Beklenti aylık -%0,75) takip edileceği günde BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Enflasyonda yukarı yönlü ciddi bir sapma olmadıkça endekste gün içerisinde yükseliş eğilimi korunarak 97bin seviyesi hedef olabilir. G20 sonrası diğer fiyatlamalara baktığımızda, 6 Aralık’taki OPEC toplantısı öncesinde üretim kesintisinin gündeme gelmesiyle petrol fiyatlarında %5’in üzerinde sert yükselişler var. Dolar’da küresel çapta değer kaybı yaşanırken, ABD on yıllık tahvil faizinde yukarı yönlü hareket gözleniyor.

MAKROEKONOMİ

Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günkü konuşmasının izleneceği haftaya, ABD ile Çin arasındaki 3 aylık geçici ticaret ateşkesiyle başlıyoruz. İki ülke, anlaşmaya varabilmek amacıyla yeni ticaret müzakerelerinde bulunacak ve 90 günlük süre içerisinde iki ülke de karşılıklı olarak herhangi bir yeni gümrük vergisi getirmeyecek.

Bu hafta, 6 Aralık’ta Viyana’da yapılacak OPEC yıllık toplantısı önemli.

Ayrıca ayın 8’inde Çin dış ticaret verileri ile cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verileri kıymetli.

Bugün yurtiçinde saat 10’da kasım ayı enflasyonunu takip edeceğiz.

  • Otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerdeki vergi indirimleri, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş ve TL’deki değerlenmenin katkısıyla enflasyonun aylık bazda %0,75 düşüş gerçekleştirmesi bekleniyor. Enflasyon böylece yıllık %25,2 düzeyinden %22,5’e gerileyecek.
  • Enflasyon verisi öncesi takip ettiğimiz İstanbul’da perakende fiyatlar ise kasım ayında aylık %0,24 azaldı. Ulaştırma ve haberleşme, konut ve eğlence kalemi perakende fiyatları aşağı çekti.

Bugün ayrıca kasım ayına ait imalat PMI verisini izleyeceğiz. İmalat PMI, 42,7 seviyesinden ekimde 44,3’e yükselmişti.

  • Ekim ayında üretim ve yeni siparişlerdeki daralma azalarak da olsa devam etmişti. TL’nin istikrar kazanması ile girdi ve mamul mal fiyatlarındaki artış hızı ise bir önceki aya göre yavaşlamıştı. Kasım ayında TL’nin değerlenmeye devam etmesiyle birlikte girdi ve çıktı fiyatlarındaki ılımlaşmanın devamını bekleyebiliriz. Genel olarak veri daralma bölgesinde yer almayı sürdürüyor ancak toparlanmanın başlaması ve daralmanın hız kaybetmesi en kötünün geride kaldığını göstermesi açısından önemli.

Yurtdışı tarafında bugün küresel imalat PMI verileri açıklanacak.

TSİ 12’de Euro Bölgesi ve TSİ 11.55’te Almanya imalat PMI verileri açıklanacak. TSİ 17’de ABD ISM imalat ve TSİ 17.45’te ise Markit imalat PMI verisi izlenecek. Asya seansında kasım ayı Çin imalat PMI verisinin nihai halini takip ettik. Veri 50 beklentisine karşılık nihai 50,2 değerini aldı. Trump ile Çin liderinin görüşmesinin iyimserliği verinin ekim ayına göre sınırlı toparlanmasına izin vermiş görünüyor. Ancak yeni ihracat siparişlerindeki düşüşün sürmesi büyümedeki aşağı yönlü risklerin korunduğuna işaret ediyor.

Son olarak bugün ABD tarafı konuşma trafiği açısından yoğun. TSİ 16’da Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles’ın konuşması bulunuyor, TSİ 17.15’te New York Fed Başkan Yardımcısı, TSİ 18.30’da Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard’ın ve TSİ 21’te Dallas Fed Başkanı’nın konuşması bulunuyor.

Haftanın geri kalanında ise,

• Salı günü Euro Bölgesi ÜFE,
• Çarşamba günü Euro Bölgesi hizmet PMI ile perakende satışlar, Çin hizmet PMI, ABD ISM hizmet ve ADP özel sektör istihdam, Fed Başkanı Powell’ın savunması,
• Perşembe günü ABD dayanıklı mal siparişleri ile Almanya fabrika siparişleri,
• Cuma günü, Euro Bölgesi büyüme ve ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Deva Holding (DEVA, Sınırlı Pozitif): Kocaeli’de bulunan Üretim Tesislerine yapılacak tevsi/ürün çeşitlendirme “Bölgesel/Öncelikli Yatırım” kapsamındaki yatırımlarla ilgili olarak; T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan 210mn TL tutarında; KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlu “Yatırım Teşvik Belgesi” alınmıştır. Söz konusu belgenin bitiş tarihi 30.10.2021 olup, teşvik konusu kalemler, uzun vadeli potansiyel yatırımları içerdiğinden, günün ekonomik koşulları ve şirketin finansal durumuna göre değerlendirilerek ilgili yatırımın yapılıp yapılmamasına ve teşvikin süresinin uzatılmasına süreç içinde karar verilecektir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Denizli Merkezefendi Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (EVORA DENİZLİ) projesindeki 34 adet bağımsız bölüm KDV Dahil 18,7mn TL ekspertiz değeri üzerinden Şirket tarafından satın alınmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri: “AL”, Nötr): Turkcell’in uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service Ltd. ile olan anlaşması sona ermiştir. Şirket kredi derecelendirme hizmetini Standard & Poor’s ve Fitch Ratings’den almaya devam edecektir.

26 Ekim 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka, hisselerinin %85,4’üne sahip olduğu TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (TSGYO, Pozitif) borsada işlem gören hisselerinden önümüzdeki bir yıl içinde 10mn TL nominal hisseye kadar alım yapılabilmesi hususunda Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verildiğini duyurmuştur. Bu alım yetkisi herhangi bir taahhüt içermemekte olup hisselerin alınması konusunda Banka idari süreçleri gereği Genel Müdürlüğe yetki verilmektedir.

31 Ekim 2018 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Emlak Konut GYO mülkiyetinde bulunan “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle geliştirilen İstanbul Maltepe’de bulunan “Nidapark Küçükyalı” Projesinde yer alan, 261,2mnTL+KDV ekspertiz değerine sahip, 102 adet ofis nitelikli bağımsız bölümün, 220,8mnTL+KDV bedelle satın alınmasını teminen “Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi” imzalanmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Telekomünikasyon (ANELT): Payları Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. hakkında Borsa tarafından 01/12/2016 tarihinde KAP’ta yapılan Şirketin aktif bir faaliyetinin kalmadığına ilişkin duyurudan bugüne kadar geçen sürede bu durumunda bir değişiklik olmadığından, Şirket paylarının 03/12/2018 tarihinden itibaren kottan çıkarılmasına karar verilmiştir.

Doğan Burda Dergi (DOBUR, Nötr): Şirketi’in yerli ve yabancı yayın dağıtım hizmeti sağlayıcısı olarak Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş. ile sözleşme imzalanmış ve dağıtım hizmeti alınmaya başlanmıştır.

Desa Deri (DESA): Şirket, Prime Mall İskenderun Avm, İskenderun / Hatay adresinde bulunan Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Prime Mall İskenderun Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının kasım ayı sonu itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 133 milyar TL’de sabit kaldı.

ABD ile Çin ticaret ateşkesi ardından risk iştahının artmasıyla riskli varlıklara giriş gözlenirken; ABD 10 yıllık tahvil faizi de tekrar %3 seviyesinin üstünde. Cuma günü %2,99 seviyesinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugüne %3,04 seviyesinden başlıyor.

Yurtiçinde 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 37 baz puan artarak %20,26 seviyesinden cuma gününü sonlandırdı. Haftalık bazda ise 2 yıllık gösterge kağıtta 61 baz puanlık bir düşüş gözlemledik. Bugün bono piyasasında enflasyon verisi etkili olabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin