Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (03.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Risk iştahı zayıf seyretmeye devam ediyor. Çin ekonomisine yönelik endişeleri artıran verilerin ardından oluşan kötümser hava, bugün Apple’ın ilk çeyrek beklentilerini aşağı yönde revize etmesi ile devam ediyor. Beklentilerde yapılan revizyonların bir nedeni de Çin’deki zayıflık gösteriliyor. ABD vadeliler %1’in üzerinde satıcılı seyrediyorlar. Diğer taraftan, Asya seansında döviz kurlarında yaşanan anlık sert hareketler bu sabahın dikkat çeken gelişmesi. Düşük likiditenin hakim olduğu ortamda Japon Yen’indeki hareketler satışları tetiklemiş gözüküyor. Anlık hareketlerin ardından işlemlerin biraz daha normale döndüğü söylenebilir. Dün 5,40’dan kapanış yapan Dolar / TL de bu sabah bu seviyenin hafif üzerinde seyrediyor. Bugün sabahtan yurtiçinde açıklanacak enflasyon verisi yakından takip edilecektir. Aylık %0,75 oranında düşüş beklenen TÜFE verisinde önemli bir sapma olmadıkça endeks, yurtdışı piyasalara paralel zayıf bir görüntü sergileyebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde enflasyonun 2018 yılını nasıl kapattığını takip edeceğiz. Yurtdışında ise ABD verileri öne çıkıyor.

Otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektöründeki vergi indirimleri ve enerji fiyatlarındaki düşüşün katkısıyla TÜFE’nin aralık ayında Bloomberg beklentisine göre aylık %0,75 düşüş göstermesi ve yıllık %21,6 seviyesinden %20,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Yeni Ekonomi Programında enflasyonun yılı %20,8 seviyesinden sonlandırması bekleniyordu. 2018 yılı içerisindeki zirve seviyemiz, ekim ayında gördüğümüz, 2003 yılından bu yana en yüksek seviye olan %25,2 idi.

  • Benzer şekilde, üretici fiyatlarında da kasım ayındaki düşüşüne göre hızını azaltsa da aylık bazda düşüş bekleniyor. Kasım ayında aylık %2,5 gerileyen ÜFE’nin aralıkta %1,5 düşüş göstermesi öngörülüyor. Eğer aylık ÜFE beklentiler doğrultusunda gerçekleşirse de üretici fiyatlarında da yılı %34,6 seviyesinden sonlandıracağız.
  • 2019 yılının özellikle ilk çeyreğinde, düşük baz etkisi enflasyonda hafif yükselişleri beraberinde getirme olasılığını barındırsa da TL varlıkların stabil olması halinde ve uzatılan vergi indirimleri altında yükselişlerin sınırlanacağını düşünüyoruz. Ayrıca yetkililerin doğalgaz ve elektrikte indirime gitmesi, üstüne İstanbul’da su fiyatlarında da indirime başvurulması enflasyondaki aşağı yönlü eğilimini destekleyici faktörler. Enflasyondaki belirgin düşüşü ise baz etkisinin de katkısıyla 2019 yılının yaz aylarından itibaren gözleyeceğiz.

Yurtdışında bugün, yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi TSİ 16.15’te ADP özel sektör istihdam verisini takip edeceğiz. Kasım ayında ADP özel sektör istihdam 179 bin kişi gerçekleşmişti. Aralık ayında da verinin 180 bin kişi gerçekleşmesi bekleniyor. Günün dikkat çeken diğer bir verisi ise TSİ 18’te açıklanacak olan ISM imalat olacak. Aralık ayında verinin 59,3 seviyesinden 58 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Dün açıklanan nihai Markit imalat PMI verisi  53,9 beklentisinin hemen altında 53,8 gerçekleşti. Neticede Çin ekonomisindeki yavaşlamanın küresel büyümeye yönelik endişeleri artıracağı endişesiyle yıla başlangıç yaparken; ABD ekonomisindeki gidişat da piyasa katılımcılarının merceğinde olacaktır.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Kartonsan (KARTN, Nötr): Şirket imalat faaliyetlerinde ve kojenerasyon tesisinde  01 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde kullanacağı doğalgaz için Botaş Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) ile anlaşma sağlanmış olup, 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle doğalgaz tedarikine başlanmıştır. Sözleşme şartlarına göre dogalgaz alımı BOTAŞ’ın belirleyeceği fiyat tarifesi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Soda Sanayii (SODA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in bağlı ortaklığı Şişecam Elyaf Sanayii A.Ş.’nin Balıkesir’deki 70 bin ton/yıl yeni cam elyafı üretim tesisi yatırımı devreye alınmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

İletişim: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İletişim Hizmetleri İstatistiklerini yayımladı. Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin 2017 yılı 3. çeyrekte 13,1 milyar TL olan geliri %19,6 artışla 2018 yılı 3. çeyrekte 15,6 milyar TL’ye çıkmıştır. 2017 yılı 3. çeyrekte 77,9 milyon olan mobil telefon abone sayısı %3,5 artışla 2018 yılı 3. çeyrekte 80,6 milyona çıkmıştır.

Savunma: Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), güvenlik güçlerinin mevcut veya planlı sistem ve platformlarının ihtiyaçları ve geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarına yönelik olarak 300 milyon lira bütçeli 10 yeni Ar-Ge Projesi başlattı. (Kaynak: BloombergHT)

Vergi İndirimleri: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, ÖTV ve KDV indirimlerinin üç ay uzatılmasının ardından başta mobilya sektörü olmak üzere kayyum olarak görev yaptıkları şirketlerin ürünlerinde en az %10 indirime devam edeceklerini söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ata Gayrimenkul Yatırım Ortalığı (ATAGY): Şirket Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Hürriyet Mahallesi’nde bulunan 1.589,97 m²’lik arsa niteliğindeki taşınmazın toplam KDV Dahil 7,1mn TL bedel karşılığında satın alınmasına karar vermiş olup tapu devir işlemi dün (02.01.2019) gerçekleşmiştir.

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Şirket, Etimesgut / ANKARA adresinde bulunan ‘OPTİMUM’ şubesini, yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında kapatmaya karar vermiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

2019 yılının ilk iş gününde ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,06 seviyesinden %24 seviyesine geriledi.Toplam fonlama miktarı 109 milyar TL’den 105 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Risk iştahındaki bozulma ve borsalardan kaçış güvenli limanlara yönelmeyi artırıyor. Altın ile Yen başta olmak üzere ABD 10 yıllık tahvillerine de alım geldiğini görüyoruz. USD/YEN paritesi, dün 109,4 seviyesinden 105,1’e kadar gevşerken; altın ons başına USD 1.290 seviyesinin üzerini test etti. Kasım ayında %3,23 ile 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gören ABD 10 yıllık tahvil faizi, gerek Fed’in para politikasını normalleştirme hızını azaltacağı gerekse risk iştahındaki dalgalanmalarla yılı %2,68 seviyesinden sonlandırmıştı. 2019 yılına da 10 yıllık tahvil faizinin düşüşünü sürdürerek başladığını görüyoruz. Gece saatlerinde ABD 10 yıllık tahvil faizi, %2,62’lere kadar gevşedi.

Küresel çapta riskli varlıklardan çıkışla birlikte, diğer gelişmiş ülke tahvillerine de talep arttı. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 8 baz puan gerileyerek %0,16 ile Nisan 2017’den beri en düşük seviyesini gördü. Benzer şekilde, İngiltere 10 yıllıklarının faizi de 7 baz puan azalarak %1,20 seviyesine geriledi.

Yurtiçi tahvil piyasası, 2019 yılına hafif satışla başlangıç yaptı. 2 ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizleri sırasıyla 14 ve 27 baz puanlık artışla %19,87 ve %16,69 seviyelerine yükseldi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin