Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (01.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Yerel seçimleri geride bırakırken, önümüzdeki yaklaşık 4,5 yıl seçimsiz bir dönemine girilmesiyle piyasalar üzerindeki potansiyel bir baskı unsuru da kalkmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yaptığı iki konuşmada da ekonomiye dair mesajlar verirken, gelecek 4,5 yıllık “seçimsiz” döneme dikkati çekti ve yapısal reformlara odaklanacaklarını söyledi. Dolar /TL de bu sabahki işlemlerinde görece dar bir aralıkta hareket ediyor. Yurtdışına baktığımızda, küresel piyasalar haftaya pozitif risk iştahıyla başlıyor. Hafta sonu Çin’den beklentilerden iyi gelen PMI verilerinin etkisiyle Asya borsalarında %2’ye varan alımlar var. ABD vadeliler ise %0,5 – 1,0 aralığında alıcılı. Küresel yavaşlama endişelerinin ortasında verilere duyarlılığı artan piyasalar için Çin verisi, günün geri kalanında da etkisini gösterebilir. Halihazırda da ABD on yıllık tahvil faizi %2,43 seviyesine yükselirken, verim eğrisi tekrar normale dönmüş gözüküyor.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde ve küresel arenada imalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) günü. Çin PMI verilerini takip ederek haftaya başlıyoruz. Çin imalat PMI, büyüme ile küçülme arasındaki eşik değer olan 50 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. 4 ay aradan sonra Çin imalat sektörünün büyüdüğünü gösteren imalat PMI verisi, Asya borsalarına da destek vermiş görünüyor. Hükümetin ekonomiyi destekleme çabalarının, Çin ile ABD arasındaki olumlu ticaret görüşmelerinin endekse olumlu yansıdığı ve endeksi 49,9 seviyesinden 50,8’e yükselterek Temmuz 2018’ten bu yana en yüksek seviyeye taşıdığı görülmekte.

Yurtiçi tarafta bugün mart ayına ilişkin Türkiye imalat sektörü PMI verisi açıklanacak. Tüketici güveni, reel kesim güven endeksi, krediler ve imalat PMI gibi öncü göstergelerde ekonomideki yavaşlamanın kademeli bir şekilde azaldığına yönelik sinyaller almaya başladık. Nitekim ocakta 44,2 olarak ölçülen Türkiye İmalat PMI, şubatta son altı ayın en yüksek düzeyi olan 46,4’e yükselmişti. Bugün ayrıca mart ayına ilişkin İTO İstanbul Perakende Fiyatlar enflasyonu açıklanacak. İTO enflasyonunu takip ettikten sonra bu hafta çarşamba günü mart ayına ilişkin enflasyon verisini takip edeceğiz. Mart ayında enflasyonun aylık bazda %0,9 artış göstermesi, yıllık enflasyonun da %19,57 seviyelerinde seyretmesi bekleniyor. Özellikle gıda fiyatlarındaki seyir mart ayındaki enflasyonun seyrinde belirleyici olabilecek bir etmen.

Bugün TSİ 11’de Euro Bölgesi’nde mart ayına ilişkin imalat sektörü PMI verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde İmalat PMI, şubatta 49,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Son 1 yıllık dönemde imalat PMI, en yüksek seviyeyi geçen yılın ocak ayında 59,6 seviyesiyle görmüştü. Geçen yılın ocak ayından bu yana kademeli bir şekilde gerileyen imalat PMI’ın, martta gerilemeye devam ederek 47,6 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

  • TSİ 10.55’de Almanya’da mart ayına ilişkin imalat sektörü PMI verisi açıklanacak. Almanya’da İmalat PMI, şubatta 47,6 seviyesinde gelmişti.
  • TSİ 16.45’de ABD’de mart ayına ilişkin imalat sektörü PMI verisi açıklanacak. ABD’de imalat PMI, şubatta 53 seviyesinde gerçekleşmişti. İmalat PMI, son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi 56,5 seviyesiyle geçen yılın nisan ayında görmüştü. İmalat PMI’ın, martta ise 52,5 seviyesine gerilemesi beklenmekte. Bugün TSİ 15.30’da ABD’de perakende satışlar verisi de açıklanacak.
  • TSİ 13’de Euro Bölgesi’nde mart ayına ilişkin yıllık bazda TÜFE verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE şubatta %1,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’nde TÜFE son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi geçen yılın ekim ayında %2,3 seviyesiyle görmüştü. Geçen yılın ekim ayından bu yana kademeli olarak gerileyen TÜFE, ocakta %1,4 ve şubatta ise %1,5 seviyelerine kadar gerilemişti. Yıllık TÜFE’nin, martta ise %1,5 seviyesinde gerçekleşerek yatay kalması beklenmekte.

Avrupa tarafında ise Brexit’e ilişkin belirsizlikler devam etmekte. Cuma günü İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşması İngiliz Parlamentosu’nda üçüncü kez reddedildi. İngiliz parlamenterler anlaşmaya onay verselerdi, Brexit, 22 Mayıs’ta anlaşmalı şekilde gerçekleşecekti. Mevcut durumda ise, Brexit için yeni tarih 12 Nisan oldu, bu kapsamda, İngiltere’nin ek uzatma talebinde bulunmaması halinde, bu tarihte anlaşmasız Brexit gerçekleşecek. Bu arada İngiltere tarafından uzun süreli erteleme talep edilmesi ise, İngiltere’nin 23-26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmasını zorunlu hale getirecek. Bu seçeneğe ise, şu an İngiliz parlamenterler ve Başbakan May olumlu bakmıyor. Bu çerçevede, İngiliz Parlamentosu’ndan onay çıkmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakan AB açısından anlaşmasız Brexit ihtimali giderek kaçınılmaz bir hale geliyor. İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi ve İskoçya Ulusal Partisi liderleri ise oylamanın ardından erken seçim çağrısı yaptı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, üye ülke liderlerini 10 Nisan’da zirveye çağırdı. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ise, 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılık senaryosunun şu an gerçekleşme olasılığı en yüksek senaryo olduğu bildirildi.

Cuma günü Fed bölgesel başkanlarının konuşmaları da dikkatle takip edildi. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, düşük enflasyon oranının Fed’e politikasında sabırlı olması için alan oluşturduğunu ve Fed’in faiz oranlarının, doğal faiz seviyesine yakın olduğunu belirtti. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles ise, ABD’de çekirdek enflasyonun %2 seviyesine yakın, ancak enflasyonun zayıf olduğunu, bu noktada Fed’in sabırlı yaklaşımının sürmesinden çok memnun olduğunu bildirdi.

Bu hafta ABD’de çarşamba günü ADP özel sektör istihdam ve ISM hizmet, cuma günü tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor. Salı günü Avustralya, çarşamba Polonya ve perşembe Hindistan Merkez Bankası faiz kararı bulunuyor. Ayrıca çarşamba günü Çin hizmet PMI verisi öne çıkmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

Karsan (KARSN, Nötr): Şirket 15 Mart 2019 tarihli Açıklamasında; Fas Krallığı’nın Kazablanka şehrinin toplu ulaşım faaliyetlerini sürdüren Societe Casablanca Transport En Site Amenage S.A.’nın açmış olduğu; 200 adet ve 150 adet olmak üzere toplam 350 adetlik 12 metre dizel otobüs ihalesine teklif vermek suretiyle katılım sağladığını duyurmuştu.  İhale mercii tarafından; ihaleye teklif veren katılımcılardan teknik ve idari yeterliliği sağlayan herhangi bir katılımcının bulunmaması gerekçe gösterilerek ihalenin iptal edildiği bildirilmiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL” Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu’nun Cuma yaptığı toplantıda; 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. ile TeknoSA İç ve Dış Ticaret A.Ş. şirketlerinden sorumlu Perakende Grup Başkanlığı’nın kaldırılmasına karar verilmiştir.

15 Mart 2019 Tarihli Sabancı Holding Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Nötr): Şirket, 29.09.2015 ve 05.03.2018 tarihli açıklamalarında belirtilen ve China Development Bank (CDB) ile olan kredi anlaşması kapsamında Ekim 2026 vadeli olmak üzere 225mn USD ve 35mn EUR kullanım yapmıştır.

27 Şubat 2019 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından GMTN (Global Medium Term Notes) programı kapsamında, yurtdışında nitelikli kurumsal yatırımcılara satılmak üzere ABD Doları cinsinden tahvil ihracının gerçekleştiği duyurulmuştu. Bu kapsamda, 600 Milyon ABD Doları tutarındaki ihraç bedeli 28 Mart 2019 tarihinde Banka hesaplarına aktarılmıştır.

Diğer yandan, JCR Eurasia Rating, Banka’nın  Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu “AAA (Trk)”, Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu ise “A-1+ (Trk)” olarak, görünümlerini ise ‘Stabil’ olarak teyit etmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarını ülke tavanı olan ‘BBB-‘ görünümü ise negatif olarak teyit etmiştir.

14 Şubat 2019 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nın Nisan 2018 tarihinde USD ve EUR cinsinden temin ettiği sendikasyon kredisinin 367 gün vadede 469,5 milyon USD ve 848,5 milyon EUR olarak yenilenmesi için 29 Mart 2019 tarihinde 22 ülkeden 40 banka ile anlaşma imzalanmıştır. USD ve EUR olmak üzere iki dilimde sağlanacak kredinin maliyeti sırasıyla Libor+%2,50 ve Euribor+%2,40 olmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık sektörü Şubat ayı net dönem karı, düşük gün sayısına rağmen bir önceki aya göre %2 oranında artarak 3,28 milyar TL olmuştur. TÜFE endeksli tahvil getirilerindeki düşük seyrin devam etmesine karşın mevduat faizlerdeki gevşemenin Şubat ayında net faiz gelirlerine görece olumlu katkı yapması sonucunda net faiz gelirleri düşük gün sayısına rağmen %5 artarak 10,5 milyar TL’ye çıkmıştır. Diğer yandan, net ücret ve komisyon gelirleri ise %5 daralarak 3,6 milyar TL gerçekleşerek net karı baskılarken, diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş karı baskılayan diğer unsur olmuştur. Personel giderlerindeki artışa karşın operasyonel giderlerdeki ve karşılık giderlerindeki düşüş karı desteleyen unsurlar olmuştur. Ticari zarar ise kurlardaki görece stabilitenin sürmesiyle ufak çaplı bir düşüşle 889mn TL olmuştur.  Bankacılık sektörünün 2019 Ocak – Şubat net dönem karı ise 6,49 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde sektör 8,37 milyar TL kar elde etmişti. Yılın ilk ayında, TL kredilerinde yaşanan düşüş eğilimi durmuştu. Şubat ayında TL krediler %2 artış göstermiştir. TL mevduatlar ise değişmezken, YP mevduatlardaki artış YP kredilerdeki artıştan yüksek gerçekleşmiştir. Bu kapsamda, YP kredi mevduat oranı %87’ye kadar gerilemiştir. Toplam kredi/mevduat oranı ise 50baz puan azalarak %111,1’ye gerilemiştir. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığında bir önceki aya göre önemli bir değişim göstermezken, sorunlu kredi oranı ise %3,97’den %4,05’e ufak çaplı bir artış göstermiştir. Bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı ise bir önceki aya göre hafif düşüş göstererek %17,11’den %17,01’e gerilemiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka’nın kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş alacaklarından 118,2mn TL tutarlı Bireysel kredi portföyü ve 56,4mn TL tutarlı İşletme kredi portföyünden oluşan toplam 174,6mn TL tutarlı portföyün satışı için 27 Mart 2019 tarihinde ihale yapılmıştır. İhale sonucuna göre; bireysel kredi portföyü Sümer Varlık Yönetim A.Ş.’ye, işletme kredi portföyü ise Emir Varlık Yönetim A.Ş.’ye 29 Mart 2019 tarihinde satılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti kademeli bir şekilde yükselmeye devam ediyor ve %25,5 seviyesine ulaştı. Haftalık repo ihalesinin açılmamasıyla birlikte koridorun üst bandından piyasayı fonlamaya devam eden Merkez Bankası, piyasanın ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini %25,01 seviyesinden %25,5 seviyesine taşıdı. Merkez Bankası piyasayı koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden toplamda 82,2 milyar TL fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü %2,39 seviyesinden işlem görmeye başlarken, ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerine yönelik artan olumlu beklentilerle küresel risk iştahının canlanmasının etkisiyle toparlandı ve %2,40 seviyesinin üzerinde haftayı sonlandırdı. Çin ile gerçekleştirilen ticaret müzakerelerinden gelen ılımlı mesajlar ve Çin imalat PMI verisinin, imalat sektöründe toparlanmaya işaret etmesiyle artan risk iştahıyla; ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu haftaya %2,43 seviyelerinde seyrederek başladı.

Yurtiçi tahvil piyasasında faizlerde, yurtiçinde kurlardaki dalgalanmanın etkisiyle kısmi artış gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 261 baz puan arttı ve %21,19 seviyesinden haftayı sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi cuma günü %18 seviyesinin altına gevşedi ve haftayı haftalık bazda 138 baz puan artışla %17,92 seviyesinden sonlandırdı.