Borsa, ISCTR, HALKB

Dolar yükseliyor, altın yükseliyor, borsa yükseliyor. Nasıl oluyor da oluyor?

Ekonomik daralma ve kalkınma açısından kullanılan modeller çöpe gidiyor. Faydalı model geliştirme yeteneğimizin kısıtlı olması sonucu rekabette kaybetmeye devam ediyoruz. Bu döngü de bir gün bitecektir. Borsa endeksi için pozitif görüşümüz aylardır korunuyor. Bakışla ilgili yazılarımız değişmedi. Algı modeliyle ilgili değişimlerin zamanı gelmiştir.

Önceki yazılardan toparlarsak:

Mart 2020 ve ağustos 2020 diplerinin oluşturduğu geometrik yapı mutlu edebilir cinstendir. Klasik kullanımda olan istatistiki modellerin de canlanmasını “geç de olsa” sağlamaktadır.

Sözel ifadeyi rakamlara dökersek:

Son 240 işlem günü (yaklaşık 1 yıl) ve son 120 işlem günü (yaklaşık 6 ay) arası mücadelenin dengelerini önemsiyoruz. Zamanda aralarında geçen yakınsama ıraksama sonucudur ki bazı dip oluşumlar sonrası daha canlı geçmektedir.

Mart ayına girerken dengesizlik yönünde aşırılık varken düzeltme gelmişti. Burada 240 işlem günü üzerinden büyük pencereye bakarak belirtiyoruz. Daha önemlisi 240 haftalık üzerinden olanıdır elbette, bu da daha büyük döngüleri yakalamak içindir.

Ağustos ayı diplerinin geometrik anlamda daha kısa sürmesi ve şiddetinin düşük olması sonucu, mart ayına göre daha iyi şablon göstermesini sağlamıştır.

Beklenti şablonu daha pozitif iken hisse tercihi nasıl olmalıdır?

Benzer stratejik bakışla devam edebiliriz: yani daha güçlü şablonu sağlamışa yönelebiliriz. Elbette konu yabancı yatırımcı çekmek ise BIST 30 içinden tercih yapabiliriz.

Belirgin olması açısından 2 bankayı kıyaslayalım: ISCTR ve HALKB.

ISCTR: Son 3 yılda %30 kaybettiren hisse 9 ayda %22 kaybettirdi.
HALKB: Son 3 yılda %60 kaybettiren hisse 9 ayda %13 kaybettirdi.

Tabloya böyle bakınca HALKB talebinin iştahlı olması gerektiğini düşünebiliriz. Neticede tepki modellerine göre veya bakışlarına göre daha hızlı yükselmesi beklenebilir. Ancak öyle olmadığını defalarca deneyimlemiş durumdayız, hem de 10 yıllardır.

Kıyaslamaya dönersek:  HALKB geometrik anlamda derin ve kısa süreli olmayan diplerini ağustos ayında da devam ettirmiştir. Halbuki ISCTR daha kısa süreli ve daha sığ geometrik hata içinde ağustos dönemini bitirmiştir.

Daha fazla detay üzerinden derinleştirebiliriz ama beklenti yükseliş için belirtelim kısaca: yabancı yatırımcının o dönem tercihi ISCTR ağırlıklı görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN