Borsa endeksi için muhtelif düşünceler

Cem Şengezer – 26.02.2017

Borsa endeksi için muhtelif düşünceler her yönde geliyor. Karşıtlığıyla, hem fikirliğiyle eğilimler gelişiyor. Üretilen fikir ve yorumların enerjisi olsa ve modellesek, gidilen yönü veya eğilimi tahmin etmek güzel olurdu. Bu fantezi bir yana gerçeklere dönelim.

Piyasa gelişmeleri için kullandığımız modelde geçmişi ham veri üzerinden anlamaya çalışıyoruz. Yani oluşan hareketlerin üzerinden kendi kara kutumuzu geliştiriyoruz.

Bunu yaparken de yaklaşımımız “biriken enerji harekete geçirir” şeklinde oluyor. Yani bir piyasanın yapacağı hareketlerin belirleyicisi geçmişinde biriken enerjidir. Adeta potansiyel enerji, kinetik enerji arasındaki ilişki gibi durum da vardır. Yani toplamda enerji korunur.

BIST 30 endeksi için bu bakış altında duruma bakalım. Geçmişte yükselişin belirleyicisi ne idi ? Neden yükseldi ? Neden düştü ? Ne olabilir ?

Borsa endeksi için muhtelif düşünceler belli bir referansa göre de değerlendirilebilir. Bu tercih edilmelidir çünkü aynı noktadan bakabilmeyi sağlar.

Önceki yazıda hisseler için muhtelif düşünceler geliştirirken referans noktası belirtmiştik. Bu referans noktası düşünce zenginliğimiz için model bazı oluşturmaktadır.

Çok uzağa gitmeden gelişmelere bakalım: Eylül 2016 günlük bazda hareketleri incelediğimizde referans noktamız 89.000 seviyeleri idi. Yani bu seviyeden aşırı sapmalar düzeltme getiriyordu. Kasım 2016 döneminde yaşanan düşüşle bu referans noktasına yaklaşılırken, dalgalanmanın azalmış olması enerji birikmesini sağlamıştı.

İlk ipucu burada oluşuyor. Piyasa gerilerken, düşerken dalgalanmada görülecek azalma enerji birikimi sağlamakta idi. Bu birikim yeterli büyüklüğe ulaşınca yukarı yönlü hareketler beklenebilirdi.  Aralık 2016 ile referans noktasından pozitif yönlü uzaklaşma başladı.

Buna karşılık ise biriken enerjide göreceli olarak azalma başladı. Yani borsa endeksi için tepeler oluşurken, enerji kayıpları da yaşanıyordu.

Bu gelişmeler borsa endeksi için muhtelif düşünceler konusunda netlik sağlanmasının da önünü açmaktadır.

Eylül ayında referans nokta ile tepe arasında 10.000 puan fark oluştuğunda düzeltme getirmişti. Oransal bakışla gidersek: % 12 – % 15 arası aşırı sapma görülmüştü.

Ya şimdi neredeyiz ?

Halen 10.000 üzeri fark var, % 15 sapması civarındayız. Bir başka deyişle aşırı iyimser duruma gidiyor olabiliriz.

Bu bakışı doğrulamak adına da döviz hareketlerine baktığımızda sıkışma bitmek üzeredir.

Borsa endeksi için muhtelif düşünceler için netleştirici olduğumuzu düşünebiliriz.

www.cemsengezer.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin