Borsa, Dolar ve Altın

Yaşar Erdinç – 13.03.2017

Piyasalar FED sessizliği hakim. Herkes Godo’yu bekler gibi Yellen’i bekliyor. ABD endeksleri de sıkışmış durumda. Dolarda düne göre yeniden hafif bir yukarı hareket bulunurken, borsa güne yatay başlangıç yaptı.  Dolar 3.7592 ve Borsa 89.350 civarında bulunuyor. Bu arada 2 yıllık gösterge faiz 11.50 seviyesini aşarak 11.62 seviyesine geldi.

BORSA

BIST-100 endeksi dün sıkışık bir seyir izleyerek 89 bin ile 89.500 aralığında dalgalandı. Günlük grafikte sıkışma belirgin biçimde görülüyor. Şu an en güçlü destek 87.250-87.500 aralığında bulunuyor. Yukarı yönlü hareket konusunda gönülsüz bir endeks görüyoruz.

Bugün ve yarın için endeksin sıkışık hareketini devam ettirmesini bekleyebiliriz. Perşembe ve cuma günü dalgalanmanın artmasını bekliyorum. TKE göstergesi 50’nin altında yatay seyrediyor. Bu göstergenin 50’nin altında olması şu an arz talep dengesinin hafifçe satıştan yana olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada borsada yeni sert yukarı hareketler beklemiyorum ve FED kararını izleyen 2 günde 87.250 seviyelerinin test edilmesi olasılığını yüksek görüyorum. Eğer 87.250’nin altında kapanış olursa endekste 85.000-86.000 aralığna kadar gerileme söz konusu olabilir. Bugün ve yarın endeksin genelde hafif aşağı eğimli ve sıkışık seyretmesini bekliyorum.

DOLAR

Doların günlük grafiği yukarıdadır. 3.55 seviyesini destek yaptıktan sonra, yeni bir yükseliş trendi içerisinde bulunuyor. Şu an 3.76 civarında seyreden dolar için en güçlü direnç seviyesi 3.79 seviyelerinde bulunuyor. Doların 3.72 ile 3.79 aralığındaki hareketleri normal hareketler olarak kabul edilmelidir. Üç gün önce dolar Bollinger bandının üst çizgisini yukarı kırmıştı, fakat geçen cuma günü  Draghi’nin konuşmaları sonrasında Euro’nun güçlenmesiyle DXY endeksi düşünce dolarda da geri çekilme olmuştu. Şimdi ise  DXY endeksinin yarım saatlik grafiklerde yeniden güçlenmeye başladığını ve Euro’nun gerilemeye başladığını görüyoruz.

DXY endeksinin yeniden 102 seviyesine ulaşması durumunda dolar/TL’de de yeniden 3.79 seviyeleri görülebilir. Fakat FED kararı sonrasında sert hareketler olacaktır. Bu yüzden FX’te işlem yapanlar varsa, çok kısa süreler içinde ciddi zararlar oluşabileceğini bilmeliler.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin