Para & Borsa

Borsa analizi ne diyor ? Analiz kuralları var mı ?

Borsa analizi ne diyor ? Borsa alınır mı ? Borsa yükselir mi ? Borsa düşer mi ?

Sorular çoğaltılabilir ama temelde tek bir cevap hepsi için yeterli olabilir mi ? Bakış açısına göre değişmeyen durumlar üretilebilir mi ?

Kural tabanlı geliştirme yaparak sistematik karar verme sağlanabilir mi ?

Teknolojik gelişmeler ve yatırımcıların yenilik arayışları birleşince bu tür hizmet ve ürünlere de talep artmaktadır. Yatırımcı istekleri doğrultusunda yapılacak değişikliklerde amaç piyasa hareketlerini mümkün olduğunca önden, önceden tahmin edebilmektir. Bununla ilgili çözümlerin anlaşılır, yatırımcı dostu olması yanında faydalı olması da amaçtır. Farklı istekler de olabilmektedir. Kimi yatırımcının aradığı piyasanın özellikleri, yatırım yapmak istediği ürünün kriterleri az iken, kimi için bu kriterler daha çok boyutlu olabilmektedir.

Bu kriterler  belirlense bile en uygun yatırım aracının seçilmesi yine de zor olabilmektedir. Duygusal sebepler, parametreler halen devrede olabilmektedir. Bir yatırım ürünü ve varlık seçmek her zaman ihtiyaçlar listesinde ön planda olmayabilmektedir. Yatırımın, tasarrufun en önemli ihtiyaçlardan biri olabilmesi ile de farklı  kararlar oluşabilmektedir.

Tasarruf yapabilme özelliğimizin zayıf olması doğru karar almada sistematik davranabilme yolunu açmamıza da engelliyor. Bize has özellikler, fazla zahmete girmeden karar almanın önünü açıyor: sağdan soldan duyumlarla hareket etmek karar verme sürecini kolaylaştırıcı görünse de çoğu kez yanıltıcı olabilmektedir.  Bu tür sorunların önüne geçebilmek için kural tabanlı bakış yardımcı olabilecektir.

Bunun olabileceğini düşünerek ekteki grafiği hazırladık. Böylece, ” borsa analizi ne diyor ? ” benzeri sorularında cevaplanabiliyor olması kolaylaşacaktır.

Grafik seanslık bazda borsa endeksinin zamansal gelişimini gösteren çubuk grafiktir.  Üzerindeki gördüğümüz noktalı eğriler ise 3 adettir.

İki eğri daha ağır hareket etmektedir. Bu eğrilerin birbirleriyle olan ilişkilerine bakarak geçmişte nasıl bir hareket içinde olduklarını inceleyerek gelecekle ilgili bir öngörü çıkarmak mümkündür.

Ağır şekilde hareket eden eğrilerin birlikte renk değiştirmesi endeksin yön değiştirmesi için fikir sahibi olmamızı sağlayabilir mi ?

Kural tabanlı sistem geliştirerek ekteki tür grafiklerle yol göstermeye devam edeceğiz.

Fazlası da ek çalışmalarla oluşturulabilir.

Twitter adresi

Borsa analizi ne diyor ?

Borsa alınır mı ? Borsa satılır mı ? Borsa yükselir mi ? Borsa düşer mi?


İlgili aramalar:

  • Cemşengezer
  • 19 12 2016 piyasa gundemi
  • 20 01 2017 piyasa gundemi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa