Bol ve ucuz para dönemi bu gece kapanıyor

Bu sabah Çarşamba,

Hem sarhoşum hem yastayım
Bir bar taburesi üstünde
Babamın öldüğü yaştayım
Bugün benim doğum günüm
Kelimeler büyüyor ağzımda
Bildiğim bütün hayatlar
Paramparça, paramparça
Paramparça, paramparça

Teoman’ın bu şarkısını çok severim, her cinayetten önce muhakkak dinleyip kendime totem yaparım. Teoman içinde bulunduğumuz çağı öyle güzel tarif etmiş ki, Mahşerin Dört Atlısı semalarda dört nala Kıyamet Günü’ne koşarken, onların da dilinde bu melodi tınlayacak.

Yok, büyük felaket doğalgaza gelen %48 zam değil. Alkol zammı yapıldığı iddia ediliyor, ama Odin Aşkına yemin ediyorum, o bile kasmadı FÖŞ’ü. Artık Türkiye’de TEKEL bayinden alkollü içecek alan kalmadı ki? Benim bile mahzende 500 lt kapasiteli damıtma ve arıtma tesisim var. Yakında endüstriyel ölçekte üretime geçeceğim.

2 kadim felaketten bahsediyorum, ey Müritlerim. Küçüğü biraz sonra açıklanacak. Ekim’de enflasyonun “resmisi” %20’yi aşarak 3 yıllık rekorunu egale edecek. Maşallah ve inşallah. Gelecek sene ortasında %25’i bulur. Neden? Çünkü halihazırda uyguladığımız para politikasının adı “Ölümüne kadar mokoko”.

Büyük felaket Çarşamba akşamı Fed Başkanı Jay Powell’in varlık alımlarında azaltmayı ilan etmesi olacak. Bu beyanla 2008’den beri bizi besleyen, aslan kesilmemizi sağlayan, afyonkeşe çeviren, kriptoların vaftiz babası, ucuz ve bol para döneminin bitişi müjdelenmiş olacak.

2022 yılı rezerv para merkez bankalarının para arzında frene bastığı, daha sonra da zorunlu faiz artırımına (parasal sıkılaştırma) geçtiği dönem olarak anılacak. Tarih her zaman tekerrür etmez, bu kez maçı başlatan Fed değil. FOMC üyeleri daha “Enflasyon geçicidir-kalıcıdır. Ulan, geçici ne zaman kalıcıya döner?” diye mugalata yaparken, 2 düzine daha ufaktan Merkez Bankası (MB) faizleri artırmaya başladı bile. Ya da varlık alımlarını askıya aldı, ya da uzun vadeli tahvil getirisi hedeflemesinden vazgeçti. Bakın, ekonomist değilseniz size kısaca kolpoyu anlatayım. Bunların bir kısmı para arzında genişlemenin yavaşlayacağı anlamına gelir—yani para arzı mal ve hizmet talebinden daha yavaş büyür. Diğer bölümü ise paranın fiyatı artacak demektir, yani NAH konut kredisi bulursun.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!