BOJ Faiz Oranı Kararı

Muammer Demir – 31.10.2017

Japonya Merkez Bankası (BoJ) 30-31 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirdiği para politikası toplantısı sonrasında politika faiz oranında ve parasal teşvik programlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı. BoJ politika faiz oranını yüzde -0,10 seviyesinde sabit bırakırken faiz oranı değiştirilmemesi kararını 1’e karşı 8 oy ile aldı. Faiz oranı kararına muhalefet eden tek kişi Goushi Kataoka oldu. BoJ varlık alım programını yıllık 80 trilyon Yen olarak sabit bıraktı. BoJ’un 10 yıl vadeli devlet tahvili faiz hedefini değiştirmediği ve hedef seviyesini yüzde 0 olarak korumaya devam ettiği görülüyor. Yayımlanan karar metninin ayrıntılarını incelediğimizde, BoJ’un ETF alım tutarlarında değişikliğe gitmediği görülürken ETF alımları 6 trilyon Yen ve GYO hisseleri (J-REITs) yatırımları 90 milyar Yen olarak devam edeceği açıklandı. BoJ’un bono ve özel sektör tahvillerinde sırasıyla 2,2 trilyon Yen ve 3,2 trilyon Yen’lik alımlara devam edeceği belirtildi. Ayrıca, BoJ’un büyüme tahminini 2017 yılı için yukarı yönlü revizeye giderken 2018 ve 2019 yılları için değiştirmediği görülüyor. BoJ çekirdek enflasyon tahmininde ise 2017 ve 2018 yılları için aşağı yönlü revizyonlara gidilirken 2019 yılı için değişikliğe gidilmediği görülmekte.

BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, yaptığı açıklamalarda ülkenin borç seviyesinin çok yüksek olduğuna değinirken ETF alım miktarının piyasa şartlarına göre değişiklik gösterebileceğini ifade etti. Başkan, Para politikası yanında mali politikaların desteğinin önemli olduğunu belirtirken enflasyon verisinde BoJ’un yüzde 2 hedefinin uzağında olduğuna vurgu yaptığı görüldü. Başkan, enflasyon hedeflemesine ulaşılması yönünde hala parasal teşviklere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kuroda, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yükselmesini beklediklerini ifade ederken fiyat artış hızının güçlü olmadığını belirtti. Kuroda, faiz konusunda ise enflasyonun hedeflenen düzeyin uzağındayken faiz artırımına gitmenin gereksiz olduğunu ifade etti. BoJ’un 2017 yılı son toplantısını 20-21 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirmesi planlanıyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin