BM: “Gıda Krizi 2023’de felakete dönüşebilir”

Berlin’de gerçekleştirilen ‘küresel gıda güvenliği’ konulu uluslararası konferans, en az 345 milyon insanın karşı karşıya olduğu küresel gıda kıtlığı krizinin, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın sebep olduğu ana ve artçı etkiler ve küresel iklim değişikliğinin sebep olduğu kuraklık nedeniyle, küresel çapta tedbirler alınamaması halinde, 2023’te küresel bir felakete dönüşebileceğini gösterdi. Gıda kıtlığının yaşamı tehdit eden, dalga gibi büyüyen bir açlık krizine dönüşmesinden ciddi boyutlarda endişe ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de, dünyanın şimdiye kadar eşi görülmemiş bir küresel açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu; gelecek yıl durumun bir felakete dönüşebileceği uyarısında bulunuyor.

Küresel iklim değişikliğinin sebep olduğu tahribatı önlemeye yönelik olarak hızla alınmasına gayret edilen tedbirlere benzer bir şekilde, küresel gıda krizi için de bugünden kapsamlı tedbirler alınmaması halinde, büyük bir insanlık krizi ile karşı karşıya olunacağından endişe ediliyor. Rusya- Ukrayna Savaşı ise, sadece küresel enerji güvenliği alanında sebep olduğu sorunlar değil, aynı zamanda enerji fiyatlarındaki sıçramanın sebep olduğu maliyet boyutuyla da, petrol ile doğalgazdan elde edilen ve tarımsal üretimde kullanılan gübre ve benzeri girdilerin üretiminde de sorunları büyütmüş durumda. Savaş, küresel gıda alanında zaten yıllardır var olan sorunları daha da karmaşık hale getirmiş durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!